şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: tamper with)
 • filtre sepetindeki öğütülmüş kahveyi sıkıştırma ve düzleştirme işlemi* için kullanılan, genellikle kapı tokmagina benzeyen bir aparattır. tamper, piston ve sap adı verilen 2 bölümden oluşur (bunlar ayrı ayrı olmak zorunda degillerdir yekpare de olabilir) paslanmaz çelik, bakır, pirinç, aluminyum yada çok sert ağaçlardan imal edilebilir. bazı kahve öğütücülerinin yada ev tipi espresso makinelerinin kendi üzerine monte edilmiş silindirik bir çıkıntı halinde de gelebilir. eğer makine uzerine monte edilmemişse mutlaka makine yanında bunun plastik bir versiyonu da bulunur, kimi zaman da ölçü kaşığının arkasına eklenmiştir. olmadigi durumlarda eldeki portafilter'a uygun tamper ölçüsü filtre sepetinin iç çapı ölçülerek bulunur.

  http://img212.imageshack.us/…12/5083/tamper2eu9.jpg
 • daha önce yazarken neden eklememişim bilmiyorum, pipo içerken kullanılan bastırma/düzleme aletinin adı da tamper'dir. zaten pipo için kullanılan da kahve için kullanılanın minyatür bir versiyonudur. pipo içerken oluşan kül, içimi olumsuz yönde etkileyecek kalınlığa ulaşmadıkça boşaltılmaz zira içim kalitesini artırmak için közün kül tabakası ile henüz yanmamış tütün arasında olması tercih edilir. tamper da tütün yandıkça ortaya çıkan külü bastırıp kül tabakasını oluşturmaya ve bu tabakayı düzenlemeye yardımcı olur. tıpkı espresso hazırlarken kullanılan tamper'da olduğu gibi bunun da yapımında çeşitli malzemeler kullanılabilir (ahşap, sıkıştırılmış kağıt, metal, boynuz, fil dişi vs) en ucuzu ve haliyle en bilineni çakı formatında satılan, yanında kazıma ve delme aletinin de olduğu versiyonlarıdır. yalnız espresso hazırlarken kullanılan tamper'dan farklı olarak bu o kadar da elzem bir alet değildir. pipo haznesine uyan ve altı düz olan herhangi bir şey iş görebilir, kimileri hızlı hızlı bastırdıkları için parmaklarını da kullanmaktadır (çok hızlı basıp çekince parmağınız yanmıyor, daha doğrusu birkaç ciddi yanıktan sonra "aaa artık hiç acımıyor" kıvamına geliyorsunuz)

  biyron burdan çeşitli orneklerine bakın, biyron ifenim biyroon**

  dipçik not: ayu gibi bastırmıycaksın, hafifçe ittirsen yeter. ayuya bağlarsan pipodan nefes alamaz olursun, ayu!
 • neden bu kadar pahalı olduğuna akıl sır erdiremediğim edevat. aynı fiyatlara espresso makinelerinin kendisi satılıyor neredeyse.

  içinde kahvenin tadını, kokusunu bastırmadan bastırmaya yarayan mucizevi elementler falan var da ben mi bilmiyorum. resmen büyük ölçekte endüstriyel döküm yapılan fabrikalara gidip çaktırmadan artıkları küçük kalıplara döküyolar. bir şey değil vaat ettikleri tek şey de kahveyi bastırmak. hiçbir reklamcılık çabası yok.
 • illuminati'nin üretim ve pazarlamasını yaptığı barista aksesuarı.
  normal şartlarda züccaciyede, ikea'da, aliexpress'te 10-15 liraya satılabilmesi muhtemel, altı çelik üstü ahşap ya da alüminyum saplı bir zamazingo bu. 60-70 liradan başlayıp 300-400 liralara kadar değişen fiyatlarla satılıyor. plastikleri de kesinlikle piyasada yok, aliexpress'te bile.
  tek yol bir tornacıya gidip yaptırmak. aman gizli gidelim, yakalanıp şişlenemeyelim.
 • sqlmap adlı toolda web aplikasyonlarında güvenlik sistemlerini atlatmak için üretilmiş kod parçaları.
 • neden bu kadar pahalı olduğunu anlamadığım. filtre kahveyi bastırmaya yarayan, metali makbul, plastik olanı işe yaramayan aparat.

  (bkz: neden pahalı olduğu anlaşılamayan şeyler)
 • (bkz: tampere)