şükela:  tümü | bugün
 • koma seslerin kullanılmadığı müzik kalıplarının tümü.
 • plevna panimoravintola adli bir birahane/restoran vardir bu nadide fin sehrinde. adini da plevne savasi'ndan almis, megerse rus ordusunda savasan bir takim finli askerler varmis.
 • yagmurlu bir mayis gununde sadece bir kac saat gecirdikten sonra, geride hos bir ruyadan uyanmisliga ya da eski bir kitabin tasvirlerine benzeyen tad birakan sehir. arka planda yabanci fakat sakin insanlarin anlasilmaz bir dilde mirildanmalari vardir, bir de yesil ve mavi kalir zihinde tampere'ye dair...
 • evinize yakin wireless router var ise 1 mbit wlan baglantisi satin alabileceginiz bir mekan. hem de olmu$ e$ek fiyatina.
 • buradan helsinki istikametinde giderken yol üzerinde nokia kasabasını görürsünüz. ki işte bu bildiğimiz nokia firmasının bir lastik fabrikası olarak kurulduğu yerdir.
 • coğrafi konum olarak helsinki nin biraz kuzeybatısına, göllerin ve tampere rapids in arasına kurulmuş, otobüsle (expressbus) helsinki ye 2 saat 10 dakika mesafede bulunan, 220.000 lik nüfusuyla finlandiya nın 3. büyük şehridir.

  kuzey ülkerelerindeki şehirler arasında denize kıyısı olmayan en büyük şehir olma özellikleriyle gurur duymaktadırlar.

  ortasından geçen tek bir caddesi ve şehir tiyatrosunun önündeki şehir meydanıyla tipik bir anadolu şehrini andırsa da oldugunuz yerde durup önünüzden geçen her 10 kızdan 8 inin ciddi anlamda güzel olduğunu gördüğünüzde bu coğrafyanın anadolu dan çok çok uzakta bulunduğunu tam anlamıyla hissedersiniz.

  şehirde sayılı birkaç gece klübü vardır. bunlar:
  - sokeri (cuma, cumartesi giriş: 5 euro bira:4 euro (0.5 lt) vestiyer:1.5 euro yaş sınırı:18 üstü müzik: pop-club)
  - senssi (cuma, cumartesi giriş: 5 euro bira:4.30 euro (0.5 lt) vestiyer:2 euro yaş sınırı:18 üstü pop-club)

  yukardaki ikisine genelde yaşça küçük gençler daha çok gelir

  - onnela (cuma, cumartesi giriş: 8 euro bira:4 euro (0.5 lt) vestiyer:2 euro yaş sınırı:22 üstü müzik:herkatında ayrı bir müzik türü çalmakta) eğer amacınız sadece dans etmek ve içki içmek değilse kesinlikle öneririm çünkü herkes orda...tampere nin en piyasa yeridir

  - yö talo (cuma, cumartesi giriş: 5 euro bira:4 euro (0.5 lt) vestiyer:2 euro yaş sınırı:18 üstü müzik: rock-alternatif bazen club da çalıyorlar) genelde rock dinleyen gençler ordadır.

  otobüslerin fiyatları 2 euro dur ancak saat 12.00 den sonraki seferler çift ücret alırlar bu yüzden genelde taksiler tercih edilir.

  eğer hervanta da oturyorsanız barda tanıştığınız güzel fin kıza ilk etapta söylememenizi öneririm. hele mikontalo da yaşıyorsanız kesinlikle bahsetmeyin bile.
 • (bkz: tampere gam)
 • denize kıyısı olmamasına rağmen, deniz kenarı atmosferi yaşayabileceğiniz ilginç şehir. şehirde o kadar fazla göl, ırmak, su birikintisi vardır ki, gavurun inland dediği deniz görmemiş yer tanımına çok uzaktır. aynı zamanda 300.000 kişilik nüfusu ile iskandinav ülkeleri arasında nüfusu en kalabalık, "denize kıyısı olmayan" şehirdir. nüfusun yaklaşık 36.000'i üniversite öğrencisi olduğundan, iskandinav'yada eğitim açısından da önemli bir merkezdir.