şükela:  tümü | bugün
 • maclarda 2 takim taraftarlarinin tribunleri arasinda birakilan 1 sira polisin yukaridan asagi oturdugu, 3-4 koltuk genisligindeki bolge.
 • (bkz: neutral zone)
 • kibris'ta, rum kesimi ile kktc arasinda kalan, birlesmis milletler baris gucu'nun (unfcyp) gorev yaptigi bolge.. unfcyp askerleri bu bolgeye buffer zone derler.. turk askeri 'ara bolge'; sivil halk ise yesil hat olarak adlandirir..
 • irakla kuveyt arasinda baklava sekilde olan ama islevselligi tartisilabilecek bolge.
 • artik futbol maclarinda hooliganligi engellemek icin tampon bolge olarak onlere cocuk yerlestirmeyi planliyorlar... allahsizlar, o okuzler, o cocuklarin kafasina basip tellere tirmanmayi denemezler mi, hatta tutup, cocuklari sahaya firlatirlar be.
 • tarih dersinde turklerin islamiyeti yeni kabul ettikleri donemlerde islam dunyası icin takıldıkları modu anlatmak icin kullanılır bu tabir.* *
 • suistimale acik bolge.

  suriye sinirinda olusturulmasi dusunuluyor. provakatif eylemlere, ajanlarin fink attigi yere donusur ki hukukun tatile cikmasi kacinilaz olur.
 • kıbrıs adası'nda kktc (uluslararası kabule göre "türk işgal kuvvetleri") ve gkry (uluslararası kabule göre kıbrıs cumhuriyeti) arasında birleşmiş milletler barış gücü (unficyp) tarafından denetlenen tarafsız, uluslararası gözetimdeki toprak parçası. aynı zamanda da ab toprağıdır.

  bu bölge farklı aktörler tarafından 3 farklı şekilde anılır:

  * bölgenin ismi

  ara bölge: türkiye cumhuriyeti, tsk (ve kıbrıs'taki komutanlık olan ktbk) ve kktc yönetimi tarafından resmi olarak kullanılan ibare budur.

  tampon bölge: başta birleşmiş milletler ve uluslararası kabule göre bölge bu şekilde anılır.

  yeşil hat: genel olarak tc basını ve halkı tarafından bu şekilde adlandırılsa da, ab belgelerinde de bu ibareye (greenline) rastlanmıştır. bu ismin kökenine ilişkin "zamanında ingiliz komutanın biri haritaya yeşil kalemle çizmiş ondan adı böyle" şeklinde nispeten asılsız bir hikaye vardır.

  türkiye dış politikasını bir kenara atarsak, bölgenin uluslararası hukuka göre ismi tampon bölge olmalıdır; unficyp görevlisi bir subayla yaptığım konuşmada da kendisinin rahatça ifade ettiği üzere "adada yalnızca bir ateşkes durumu söz konusu, bir barış imzalanmış durumda değil, biz iki düşman kuvvet arasında tampon işlevindeyiz"

  gerçekten de bu doğrudur; zira 1974 ağustos'undan beridir "resmi" bir ateşkes anlaşması imzalanmış değildir ve uluslararası hukuka göre türk askerleri halen kıbrıs cumhuriyeti toprakları üzerindeki bir işgal kuvveti olarak tanımlanır (kıbrıs cumhuriyeti resmen bitmedi, dağılmadı kabulu) . bir örnek olarak, unficyp sektör-2 karargahı olarak kullanılan ledra palace otelindeki kıbrıs adası haritasında türk askeri noktaları kırmızı olarak işaretlidir (bu durum kendilerinin türk askerleri ile diplomatik ve sıcak bir yemek/kokteyl düzenlemesini ve dostane muhabbete engel olmasa da o harita yeterince açıklayıcıdır).

  ancak türk politikasının "adadaki türk nüfusun kendini idame edebileceği egemen ve yasal bir kurum olan kktc'nin varlığını hissettirme" çabası sebebiyle türk makamlar daimi olarak tampon bölge (buffer zone) ibaresini ara bölge olarak algılar ve yalnızca ara bölge (intermediate zone) olarak ifade eder. burada maksat "kktc ile gkry arasındaki bölge" yani iki egemen ve eş kurum arasındaki bölge anlamını yaratmaktır.

  türk siyasetinin en büyük sorunu olan bir şeyi kırk kere söylersen olur yaklaşımının burada da kendini göstermesi sebebiyle, bu ifadeyi yalnızca ve yalnızca türk makamlar kullanmakta ve umursamaktadır.

  * ab statüsü

  gkry'nin (kıbrıs cumhuriyeti) ab üyesi olması sonrası tampon bölgenin statüsünü ab protokolleri çerçevesinde düzenlemek ihtiyacı doğmuştur. "consolidated version of the green line regulation including amendments" başlıklı belge bu konudaki ab kararıdır.

  * sınır çizgileri

  hattın şekli ve "sınır çizgileri" herhangi bir komutan tarafından çizilmemiştir; türk birlikleri kıbrıs barış harekatı'na devam ederlerken üst komuta'dan (ankara) ateşkes emri gelmiştir. bunun üzerine bütün türk birlikleri o anki mevzilerinde sabit kalmış (daha sonra "akıncılar" adını alacak birlik hariç), rum birlikleri de zaten savunmada olduklarından ötürü de kendi mevzilerinde beklemede kalmışlardır ve iki taraf da bugün de halen 1974 ağustos'undaki mevzilerinde nöbet tutmaktadırlar. o dönem harekatta görevli komutanların çoğunda "bıraksalar 3 saatte larnaka'yı da alırdık ya" kafası vardı, bugün bölgede görev yapan komutanlarda da halen var. harekat süresince saldıran ve mevzi kazanan taraf türk birlikleri ve savunan, geri çekilen taraf ta rum birlikleri idi ve bunun izini birbirine çok yakın iki mevzide açık biçimde görmek mümkündür.

  http://goo.gl/maps/mejo3 adresindeki haritadan da görüleceği üzere kktc sınırı bir noktada, afedersiniz ama "yarrak gibi" güneye inmiştir (bu tabir türk subayları tarafından da bir gurur nişanesi olarak arada sırada dile getirilir) bu bölge "akıncılar" tabir edilen birliğin ateşkes emrini duymaması üzerine (genel hikaye telsizlerinin bozulduğu şeklindedir) diğer bütün birlikler sabit kalırken güneydeki limya (lympia) köyüne hakim bir tepede bulunan mevziye "akın" etmeleri sonucu meydana gelmiştir. rumca ismi louroujina olan bu mevziye daha sonra çok yaratıcı bir biçimde "akıncılar mevkii", burada bulunan yerleşime de "akıncılar köyü" denmiştir. mevzubahis tepenin hemen aşağısında, güneydeki limya köyünü bırakmak istemeyen rum birlikleri de köyde mevzilenmiş ve bugün halen iki taraf da aynı mevzileri korumaktadır. bu bölgede tampon bölge sınırları 300mt kadar yakındır. limya köyünün ciddi bir kısmı bugün tampon bölge sınırı içerisindedir. benzer bir biçimde "kiracıköy" olarak adlandırılan "athienou" köyü ise rum birlikleri tarafından gözden çıkarılmış ve rum birlikleri oldukça geride savunma mevzii almışlardır. bu sebeple kiracıköy (atheinou) güneyinde tampon bölge 7.5 km'ye kadar genişlemektedir. bu da yeşil hattın bir ingiliz komutanın kalemi yerine günün dinamikleri sonucu meydana geldiğinin bir diğer göstergesidir. buna ilaveten, tsk tarafından basılan evraklarda yapılan tanımlamalarda da bu durum (sınırların ateşkes anında korunan mevziler olduğu) açıkça ifade edilmiştir ve bölgede hassas konumlarda görev yapacak yetkili personele bu bilgiler 3 gün gibi kısa bir sürede öğretilir.

  "bana google maps ile gelme o harita yanlış/sahte" diyebilirsiniz ama tsk da aynı haritayı kullanmaktadır, benzer bir biçimde google maps kullanmadan önce yanlış haritalar üzerinden yüzlerce yanlış koordinatı, uzun yıllar boyunca kullanmışlardır.

  (uykudan sonra devam edecek)
 • yeni evliler için tarafların ebeveynlerine "ne her gün gidip gelecek kadar yakın, ne de yatıya kalacak kadar uzak" tanımıyla belirlenen bölgenin adıdır.
hesabın var mı? giriş yap