• david eddings'in elenium serisinin devamı niteliğindeki üçlemesi. keşke bu devamı üçleme olarak değil de elenium serisine 2 kitap daha ekleyerek elenium'u beşleme şeklinde sunsaydı.

şimdi neden diyebilirsiniz ki hemen açıklıyorum. üçleme yapacağım diye fantastik romana çok fazla aşk ekleyip boğmuştur bu üçlemede sevgili yazarımız david eddings... öyle ki hemen hemen üçlemedeki bütün kadın kahramanlara koca/yavuklu buldurmuştur. bir ara korktum ulan yavuklu yapma veya evlenme sırası bana mı geliyor diye?

--- spoiler ---

hadi ehlana ve sparhawk'ı anladık zaten elenium serisinin konusu bu ikilinin ilişkisiyle başlamaktaydı.
    pandion eğitmeni vanion ile stric başrahibe sephrenia arasındakiler hakkında da elenium'da ışık yakılmıştı. bu da tamam.
    ehlana ve sparhawk'ın kızı danae'nin ufacık boyuyla talen'e göz koyması?
    barones melidere'in stragen'e göz koyması?
    domi kring'in atana mirtai'ye göz koyması?
    kalten'in alaen'e göz koyması?
    imparatoriçe elysoun'un berit'e göz koyması? (gerçi berit'le birlikte bir düzinesine daha göz koymuştu ama en çok onu kovalaması yer alıyor.)
    atana maris'in itagne'ye göz koyması?
    atan kraliçesi betuana'nın kocası öldükten sonra atan engessa'ya göz koyması?

bana tutan bir diziyi uzatmak için yapılan zorlama eklemeler gibi göründü bunlar açıkça.

--- spoiler ---

bir de küçük bir uyarı yapayım: son kitap olan saklı şehir'in yedinci bölümünü mümkünse otobüste veya kalabalık bir yerde okumayın. ulath, tynian ve troll bhlokw'un muhabbeti sırasında gülme krizine girebilirsiniz. evet bu üçlüyü seviyorum. hem troll de olsa insan insandır. lütfen.
  • üç kitaptan oluşan ve 6 45 in her kitabı 28 milyondan satmaya kalkması nedeniyle bir çok kitapçıyı araştırıp sonunda ingilizce olarak bulup,37 milyona toptan aldığım fantazi serisi. ithal olan orjinali 37 milyonken türkçesinin nasıl 84 milyon olduğunu merak ediyor insan! (bkz: yuh)
  • elenium uclemesinin devami olarak tamuli uclemesidir.
    atesten kubbeler, parildayan insanlar ve sakli sehir. ilk uclemede oldugu gibi ferhan erturk cevirmistir. sparhawk macerasina devam etmektedir ancak kitaplarin arasina cok zaman girmesi ve 6 45 yayincilik'in son kitabi 12 milyondan satmasi gibi nedenlerle henuz sonlara dogru sikilamadigim seridir.
  • (bkz: elenium)
  • david eddings in belgariad ve elenium serilerinden sonra tr de basilan 3.kitabi
    daresia da geciyor sparhawkin yeni macerasi
  • tamuli imparatorlugunda ayaklanmalar ve garip olaylar ba$gostermektedir ve bunu onlemesi icin yuce tamuli imparatoru sparhawk'in yardima cagirilmasini kabul eder . sparhawk efendi de kabul eder fakat olay gorundugu kadar basit degildir . aslinda elenium serisindeki olaylarin ne kadar buyuk bir planin kucuk parcalari oldugu ortaya cikar . koyun postundaki kurtlar ortaya cikar . kurt sanilanlar ise koyun cikar (olmadi) .

sonucta, elenium'un devamidir, daha guzeldir, ama sonlara dogru biraz da olsa sikmaktadir .
hesabın var mı? giriş yap