şükela:  tümü | bugün
 • anne sozü arası
  cümle içinde kullanalım "kızım mutfak tandem ligi getirirmisin?"
 • en çok endonezyalılar ile iletişim içinde olduğum uygulama..

  bir hatunla tanıştım. uzun süre yazıştık. sonra whatsapp ta konuşmaya başladık. 1 hafta sonra kocası buldu beni. yapacağınız işi sikerim dedi.

  ben de bir art niyet olmadığını ve gerçekten dil geliştirme için konuştuğumuzu söyledim.

  şimdi adam kadın ben ortak grupta konuşuyoruz. adam denetliyor.

  süper uygulama :)
 • genelde tek kişilik yapılan aktivitelerin, iki kişilik versiyonları için kullanılır..tandem paragliding, tandem bisiklet gibi..
 • sanıldığı gibi beklerle yakından alakası olmayan bir kavramdır..
  4lü defansın ortasında oynayan 2 oyuncu (bkz: stoper) için kullanılır..modern futbolda çok önemlidir...tandemde oynayan oyuncular oldukça uyumlu olmalıdır..yoksa arkalarında libero olmadığı için araya atılan her topta kale ciddi tehlikeler yaşar..galatasaray tandemli oyun anlayışına geçerek çağ atlamıştır..aşmış, uzamış, kopmuş gitmiştir...çünkü fatih terim normalde 2 stoperin arkasında oynayan libero'yu oyuna sokarak defanstan bir kişi eksiltip orta sahayı kalabalıklaştırmıştır...işte galatasaray presi dediğimiz olayın en temel ve basit noktası budur...galatasaray 3 5 2 oynayan takımlara karşı hep hücumda 1 kişi fazladır..onlar 7 kişiyle hücum ederken galatasaray'da bu sayı 8'dir
 • yabancı dil öğrenmek için kullanılan bir method. uluslararası öğrenci sayısı yüksek olan bir cok üniversitede başarıyla uygulanan bir sistem. bu methodun yaygın olduğu okullarda tandem ofisleri bulunur ve öğrenciler kendilerine uygun tandem partnerlerini bulmak için başvuru yaparlar. bu ofis öğrencileri dil seviyelerine göre eşler. örneklemek gerekirse: anadili yunanca olan bir kişi ispanyolcasını geliştirmek istiyorsa, bu kişiye tandem partneri olarak anadili ispanyolca olan ve yunancasını geliştirmek isteyen bir öğrenci bulunur. böylece bu kişiler hafta da en az bir kez bulusup bir saat ispanyolca bir saat yunanca konusarak yabancı dillerini geliştirirler.
 • burda viktor diye bi elemanla tanıştım. oglan wikipediadan hallice destan yazıyor. osmanlıdan girdi doğu bloğundan çıktı. gelmeyin sakın.
 • pek faydasını göremediğim uygulamadır.

  başta büyük bir heyecanla indirdim; ama hayal kırıklığına uğradım. türk olduğum için mi nedir kimse benimle konuşmak istemiyor. türkçe öğrenmek isteyenlere mesaj atıyorum, kendimi tanıtıp "merhaba isterseniz size türkçe öğretebilirim" diye. cevap vermiyorlar. halbuki istekte bulunan kendileri. ben de "türkçeyi türklerle konuşarak öğrenebilirsiniz" diye mesaj atıyorum.

  ya da mesela bir konu hakkında konuşmak istiyorum, mesaj atıyorum. yine cevap yok.

  community kısmında hep aynı kişiler çıkıyor.

  daha kimseyle bir sohbet kuramadım.
 • bugün çinli bir kızla konuşurken çok büyük bir yanlış anlaşılma yaşadığım program.

  konu tam pandalara gelmiş ona pandaları çok sevdiğimi söylemiştim.malum pandalar onların ülkesinde,çine gelip onları yerinde görmeyi çok isterdim dedim.hatta bana eğer korona virüs biter de gelirsen sana rehber olurum dedi.sonra pandaları o da çok seviyormuş.

  kız ben de onları yemek yerken izlemeyi çok seviyorum yazdı.ulan bilinçaltımıza çinliler her şeyi yiyor diye nasıl işlemişse bir an panda yiyorlar sandım kıza şaşırma emojisi ile "what" dedim kız yanlış anladığımı anladı.sonra yanlış anladım dedim ama çok mahçup oldum.

  bu da bu uygulama ile yaşadığım trajikomik bir anı olarak burada kalsın.ah ulan çinliler.
 • latince "sonunda, nihayet" anlaminda bir kelime. bir de "quousque tandem" diye bir güzel deyis vardir, daha ne kadar, nereye kadar anlaminda...
 • tendım diye okunur.