şükela:  tümü | bugün
 • ankara'nın mitinglere evsahipliği yapan ünlü meydanlarından biri. msb'nin kız öğrenci yurdu ve mkek'nin genel müdürlüğü de oradadır.
 • tandoğan'ın geniş meydanı, kocaman seramik bir çaydanlık vardır metro istasyonunun hemen yanında, mitingler filan olur burada bi de.
 • 'komünizm gerekirse, onu da biz getiririz' özlü sözünün sahibi eski ankara valisi nevzat tandogan'ın adını taşıyan meydandır. evet, bir zamanlar cici bir havuza sahipti. şimdi güya kütahya çinilerini temsil eden bir demlik-fincan hedesi ve metro istasyonundan ibarettir. adı geçen demlik-fincan kombinasyonunun iran devriminden sonra, tahran'da bulunduğu, ve demlikten fincana akanın su değil, kan olduğu söylenir. bilmem, bu heykelimsinin (anıt mı desek ne) i melih tarafından kondurulduğunu söylemeye gerek var mı?
 • gercekten de bir zamanlar ankara'nin en sevimli meydaniydi.. melih gokcek tarafindan rezil edilmeden once lise donusu otobusten inip eve yurumeden once havuzunun kenarinda simit yiyip saga sola baktigim yer. ankara mitinglerinin kizilay'dan sonra ikinci adresi (evimiz meydanin hemen arkasinda (bkz: mebusevleri) oldugu icin tum konusmalar evin icindenmis gibi duyulurdu).

  yeryuzune metro cikisi diye iki tane anlamsiz kaba yapi dikilecek diye havuz yikildi; meydana tecavuz arabistan collerinden esinlenmis fincan-ibrik sersemligiyle noktalandi.
 • makina kimya endüstrisi binasının cepheden hakimiyetindeki meydandır
 • çaydanlıktan önce, i. melih in seçildiği ilk zamanlarda içine tükürdüğü heykel vardı orada. ankara'nın birçok yeri gibi burası da güzelliğini kaybetti son on yıl içinde..
 • cumhuriyet döneminde ankara "ilbay ve şarbay"ı olan nevzat tandoğan'ın ismini taşıyan kavşaktır. "memlekette komunistlik yapılacaksa onu da biz yaparız" diyen vali tandoğan, sarhoşları gece yarısı toplayıp şehir dışındaki kazan yoluna bırakması, yine ankara'da bazı cadde ve sokakları kasketli, şalvarlı türk köylüsüne yasaklamasıyla ünlüdür. devlet büyüklerine suikast olur diye atatürk bulvarı üzerinde lokanta, kafe vs. gibi dükkanların açılmasını da engellediği söylenir. bu tür garip icraatleri sayılmazsa, düz...dümdüz bir adamdır.
  bir doktoru öldüren haşmet orbay'ın (eski genelkurmay başkanı kazım orbay'ın oğlu) suçunu reşit isimli bir şüpheliye yıkmaya çalıştıysa da, bu olmamış, kendisi de konuyla ilgili mahkemede, bolu'da hakim önüne çıkmıştır.
  derler ki, "ilbay ve şarbay" tandoğan mübaşirin kendisini "tanık nevzat tandoğan" diye çağırmasına ve hakimin memleketin yetiştirdiği bu mustesna kişiliğe alalede bir tanık gibi davranmasına içerlemiştir.
  bu yüzden, ertesi gün, ankara'da, makam odasında intihar etmiştir.

  kendisinin ismiyle anılan bu meydan ise ankara'nın ilk havaalanlarından birisidir. planör ve küçük uçakların inip kalktığı küçük bir alan ama düz...dümdüz.

  bak şu "şehrin" işine...
 • zeynep göğüş’ün, bugün köşesinde hatırlattığı bu meydanda –metro istasyonu nedeniyle geriye pek bir şey kalmamış- bir zamanlar, çevreleyen havuzu ile su perilerinin süslediği, pek hoş kompozisyonlarıyla yetenekli bir sanatkarın elinden çıktığı hemen belli olan, güzel bir eser vardı.
  şimdi, yerlerini, çirkinlik abidesi çaydanlık ve fincan ‘doldurmuş’: sahi ne alakası var!?
 • ne meydanı lan, kavşaktır kavşak!
 • sıhhıye'den yürümüşlüğüm vardır.