şükela:  tümü | bugün
 • dev-yol yöneticilerindendir ve yine emektar teşkilat adamı dursun akçam'ın oğludur. 12 eylül döneminde yurtdışına kaçtı. almanya'da bünyeyi sosyal bilimlere bağladı. 1990'dan sonra türkiye'ye döndü.
 • ermeni soykirimi iddialari uzerine yazdigi kitaplari mevcut..
 • atatürk'ün ermeni soykırımı (kendisi* başına sözde kelimesini getirmemiş zamanında, biz de kullanmıyoruz) hakkında söylediklerini radikal ikideki yazısında kaynak gösterek bir bir anlatmış ve bunlarla, konuyla ilgili devlet söylemini iç tutarlılık zafiyetine uğratacak tarihi olguları gündeme taşımıştır.

  http://www.radikal.com.tr/…003&ek_tarihi=25/05/2003
 • kendisinin bu yazısından kısa alıntı (bazı kelimeler tarafımdan görünmez bakınızlaştırılmıştır):

  "1915 yılında yaşananları anlatmak için, "katliam, taktil, teb'id, kıtal" gibi kelimeler kullanılırdı. mustafa kemal'in ermenilere yapılanları "alçaklık", "vahşet" olarak tanımladığı, "katliam" olarak adlandırdığı onlarca konuşması vardır. eylül 1919'da sivas'ta m. kemal'i ziyaret eden amerikan generali harbord, "ermeni kıtalını o da takbih ediyordu" der. m. kemal'e göre, "ermenilerin katledilip sürülmeleri hükümeti ele geçiren küçük bir komitenin eseri"ydi. (rauf orbay'ın yukardaki eseri) yine aynı tarihlerde, abd radyo gazetesi'ne verdiği mülakatta "hiçbir yayılma planımız yoktur... ermenilere karşı yeni bir türk vahşetinin olmayacağının garantisini veririz" der. (bilal şimşir, british documents on atatürk, cilt i, s.171, ankara 1973) kazım karabekir'e 6 mayıs 1920'de çektiği telde, karabekir'in, yeniden bir "ermeni kıtalı" anlamına gelecek her türlü girişimden uzak durmasını ister. (k. karabekir, istiklal harbimiz, s. 707) 24 nisan'da meclis'te yaptığı konuşmada, 1915'te ermenilere yapılanları, "fazahat" (alçaklık) olarak tanımlar. (atatürk'ün tbmm açık ve gizli oturumlarındaki konuşmaları, cilt i, s.59), vb, vb... "
 • bugun harvard universitesinde bir konusmasina katildigim sosyolog. tarihsel perspektif icerisinde turkiye'nin iyi bir sosyolojik portresini cizdi. ermeni sorununun bir soykirim oldugunu savunuyor, ancak soruna getirdigi bir cozumu goremedim. olaya objektif bakmaya calismasini gercekten takdir ediyorum, ermenilerin karsisina gecip once kendisini "ben sizi anlamaya calisan bir turk'um, karsi taraftanim" diye tanitmasi da dikkat cekiciydi. iyi baslayan konusmasini biraz fazla yanli davranarak bitirdi. 1. dunya savasinda ermenilerin ellerinden alinan topraklarin, mallarin yine onlara yapilan soykirim icin kullanildigini savundu, ki bence baktigi perspektif oldukca dar ve tarafliydi. detaylarina girmeyecegim simdi.

  gecmiste yasadiklarina bakacak olursak (solculuk, komunist vs. olaylarindan dolayi hapse girmis, sonra suriye uzerinden almanyaya kacip siginmis ve orada doktora yapmis) turkiye hakkinda fazla objektif bir goruse sahip olmasi beklenmeyecek bir yazar. yine de oldukca zeki bir insan ve gorusleri dinlenmeye deger.
 • (bkz: devrimci yol)
 • prof.dr.halen university of minnesota (minnesota üniversitesi) öğretim görevlisi
 • 27.3.2005 tarihinde, birgün gazetesinde, "ermeni dosyası" başlıklı tefrikası başlamış olan yazar.
 • radikalde çikan ve bilim etiginin irzina geçen yazisi için.
  http://www.radikal.com.tr/…003&ek_tarihi=25/05/2003

  (bkz: #7321857)

  umarim bu yazilarinin ve gayretkes iddialarinin altinda tamamen duygusal sebepler yoktur.
 • zoryan tarafından araştırmaları için desteklenmektedir.
  http://www.zoryaninstitute.org/…_publications.shtml