şükela:  tümü | bugün soru sor
 • ankara üniversitesi tarih profesörü*
 • osmanlı devleti hakkında bir sürü kitabı bulunan kişi.
 • osmanlı modernleşmesini "gecikmiş, eksik modernleşme" olarak tanımlayan, kendi tabiriyle "batı tipi otantik modernleşme"yi referans alarak konuşan emekli profesör.
 • yakın osmanlı tarihinde aykırı çehreler adlı çalışması 2006 yılı sonlarında yayınlanan tarihçi.
 • son kitabı, marksizm, insan ve toplum da kapitalizmin dayandığı insan tipini irdeleyen yazar, akademisyen. sorduğu sorular, kişiliğimizi belirleyen öğelere, toplumsal yapıların ve bireysel öznelliklerin kişiliğimizi nasıl ve ne ölçüde etkilediğine, kapitalizmin dayandığı insan tipini yaratmak için bilim ve felsefeyi nasıl seferber ettiğine, psikoloji, antropoloji, psikanaliz ve nörobiyolojinin bu sürece katkılarına yönelik. bu sorular söz konusu olunca akla gelen, ve insan faktörünü kapitalizm bağlamında eleştiren, althusser, balibar, bourdieu, ..gibi (marksist) düşünürlerin tezlerini tartışıyor, bahsi geçen soruları bu düşünürlerin tezleri ile tartışıyor.

  "insanın 'öz'ü var mı, yok mu? varsa bu 'öz' nedir? insan toplumun bir yan ürünü mü? yoksa önemli bir parçası mı? ya da insan nöron bağlantıları dışında bir gerçeği olmayan bir sinir yumağı mı? gerçekten insan nedir?" -insan nedir ki-

  (bkz: karakter aşınması)
  (bkz: kamusal insanın çöküşü)
 • türk devrimi ve sonrası isimli kitabı okunmadan türk devrim tarihi, türk kurtuluş savaşı gibi konular hakkında atılıp tutulmaması gereken yazar.
 • türkiye'den çıkmış sayılı entelektüellerindendir. fransızca bilir ve sanıyorum fransa'da hocalık yapmaktadır. aşağıda bahsedilen makalesinde jakobenleri savunması ve kemalistlerle ilişkisini kurması oldukça isabetli olmuş.

  http://www.milliyet.com.tr/…/06/29/yazar/pulur.html
 • bu akşam nazım hikmet akademisi'nde "materyalizm, felsefe ve bilim ilişkisi" konulu zihin açıcı bir seminer vermiştir. karl marx ve friedrich engels'in hayatlarını, düşüncelerinin oluşumunu, doğdukları yerden başlayarak etraflıca ve marksist bir tarih anlayışıyla açıklamış, sözlerini "çok fazla inceler, okur, araştırır ve sorgularsınız bu adamlar gibi büyük bir devrimci ya da entelektüel - bunlar çok iddialı sıfatlardır- olamayabilirsiniz fakat dürüst bir yaşam sürersiniz ve bu hiç de küçümsenecek bir şey değildir." diyerek bitirmiş, alkışları toplamıştır.
  çok ciddi bir birikime sahiptir, yanında ufacık kalırsınız.
 • kendisinin nazım hikmet akademisi'nde verdiği bir konferansa katılma şansına sahip olduğum, birikimi ve nezaketiyle gerçek bir aydın olduğu hemen anlaşılan tarih profesörü, mükemmel insan.
 • hem cumhuriyet tarihine hem osmanlı tarihine dair sağlam görüşleri olan, bu yönüyle de birçok tarih profesöründen ayrışan tarihçi. kamusal alan konusunda da yanlış bir algıya sahip olduğumuzu, kamusal alanın devlete değil insana ait olduğunu söyler.