• (bkz: mandariinid)
 • hani nerede top tüfek ? cephede uzun uzun çatışmalar ? böyle savaş filmi mi olur !?
  oluyormuş abi gayet şahane oluyormuş. 82 dakikada sana bütün savaşı yaşatıp aynı zamanda sorgulamana da fırsat tanıyan harika bir yapım.

  kendi canım ülkeme uyarladım kafamda biraz, sanırım dışardan birileri müdahale etmese herhalde sonuç bu filmdeki gibi olur. (filmin sonundan bahsetmiyorum)

  neyse çok anlamıyorum bu siyasetler, savaşlar.
  sinema güzel mesele, izleyin canlar.
 • savaşı ve ne kadar anlamsız bir eylem olduğunu müthiş sadelikle ve dosdoğru anlatan film. ıvo dede beni de bağrına bas!. bir de izlediğimde ilk çağrıştırdığı şey no man's land oldu.
 • bugün izledim bu filmi. yavaş akıyor ama öyle boğuk sanat filmleri gibi değil. su gibi, şiir gibi bir film. izleyen pişman olmaz.

  ha bir de uzun zaman sonra gözlerden yaşlar akıtmıştır, sağ olsundur.
 • (pek mümkün gözükmese de) eğer bir gün bu dünya'da insanlar barış ve huzur içinde yaşamaya başlayacaksa bu ivo amcam gibilerinin sayesinde olacak.

  tanım: filmden çok bir sanat eseri izlediğinizi hissettiren harika bir yapım.
 • keşke ben yazıp, ben çekmiş olsaydım diyerek imrendiğim, ismini ismimde bulundurabildiğim film. giriş müziğiyle birlikte sizi alıp götürmek istediği yere götürüp sizi orada yaşananların içine bırakıveriyor. sonrası cevat şakir'in dediği gibi; "sanma ki sen geldiğin gibi gideceksin."
 • yönetmenliğini zaza urushadze'nin yaptığı, 2013 yılında çekilmiş estonya-gürcistan ortak yapimi savaş filmi.savaşın olduğu yerde haklı bir tarafin olmayacagini dillendiren, milliyetin ve dini görüşün yerine insanligin ortak değer oldugunu aktaran,savaş esnasinda halkin korkularini,kaygilarini ,hissiyatlarini ifade eden bir eser ortaya konmuş.filmde,verilen sözün yerine getirilme erdemine,savunmasiz ve yardima muhtac insanlara nasil davranilmasi gerektigine,kutsal görülen değer yargilarina ,intikam ve merhamet duygusuna vurgu yapilmis.savaş filmlerine ilgisi olanlara,savasi farkli pencerelerden ele alip dusunmek isteyenlere tavsiye edilecek bir yapıt.
 • çekilebilecek en yalın savaş filmi; kısa, sade ve buna rağmen tokat gibi.
  kan göstermeden savaşın korkunç halini anlatabilmişler.
  iç ısıtan müzikler, mandalina ağaçları, umutlanan insanlar ve kartpostallık doğasını umulmadık anda bozan tüfekler.

  iç burkan detaylarla dolu bir film.

  --- spoiler ---

  düşman saflarındaki nika ve ahmed 'in filizlenen ve daha başlayamadan biten dostluğu.

  memleketinde tiyatrocu olan nika'nın savaşa katılmak zorunda kalması, kimsesizliği ve ivo'nun yalnızca bir fotoğraftan ibaret torununa aşık olması. cahilliğiyle alay ettiği, düşmanı gördüğü bir adamı savunmak uğruna canından olması. ve bu sahnede kafamda çalan "çoban yıldızı".

  ivo'nun kocaman yüreği. yalnızca oğlu orada yattığı için terkedip gidemediği toprağı.
  farklı taraflarda savaşmalarına rağmen nika'yı oğlunun tam yanına gömmek istemesi.

  ahmed'in dik kafalılığı, milliyetçiliği ve bunlara rağmen kaçamadığı merhameti.
  nika'dan yadigar kaseti teybe takıp, cool bir şarkıyla oralara veda ederken nika için "sanatçı adammış vesselam.." dediğine eminim.

  *

  --- spoiler ---

  (bkz: entry nick uyumu)
 • savasin berbatligini en sade ve etkili sekilde ortaya koyan asmis film. ıvo dede oyle seyler yasamis ki soguklanliligini her durumda vakur sekilde koruyor. sonu uzse de derin etki birakiyor.
  gurcistan - estonya ortak yapimi nadide bir film.
hesabın var mı? giriş yap