• maalesef su an yasadigimiz topraklarda para kadar onemli, zaman kadar kiymetli.

devlet dairelerinde saatlerce sira mi bekledin? tanidigin varsa dakikada biter isin.
    bankada fis alip saatler gecirmekten mi bunaldin, bir bankaci tanidigin olsun orda yeterli.
    ameliyat gunu icin 3 ay sonraya mi gun verdiler? doktor arkadasin olsun, araya sıkıstırırlar.
    muayene ucreti odemek mi istemiyorsun, araya tanidigi sok, hallet.
    bilgisayardan anlamiyorsun ve bozuk bilgisayarin gunlerce bilgisayarcida kalmasin mi istiyorsun? ara bu isle ilgili bir tanidigini halletsin.

daha yuzlerce ornek verilebilir bunun gibi.
    bosa dememisler; herkes eşit ama bazi insanlar daha eşit.
  • "her tanıdığımız, varlığımızın bir zeyl'i."(jurnal-1 / c. meriç)
  • türk insanının olmazsa olmazlarındandır. her işinde bir tanıdık arar önce. her ihtiyacı olan için de tavsiye edecek bir tanıdığı vardır mutlaka. en çok da çıkar amaçlı, torpil, indirim, ucuzluk gibi konularda baş vurulur. insanların yüz kızartıp bu yollara başvurmasını hiç anlamıyorum. birinci elden teklif edilmediği sürece karşıda ki insana sıkıntı vermekten başka bir şey değildir işin özü. bana da geliyor bazen falancadan aldım sizin adınızı daha uygun olur yardım edersiniz diye aradım der. hiç siz bu işi yapıyorsunuz diye arayan olmaz zaten amaç ucuzculuk. tanımam etmem seni, ismimi verne de gıcık oldum şimdi demek geçiyor içimden. kibarca elde bu var işine gelirse diyorum. sevmiyorum böylesine yüz kızartan insanları 3-5 kuruş için.
  • anlatılan herhangi bir olay sırasında dinleyicinin güvenin kaybedilmesi durumunda tekrar güvenlerini kazanmak için uydurulan hikayede görev alan ve tanık gösterilen kişi ya da kişiler sinsilesi...
  • bildik, bilindik, yakin, yakın, tanış.

ensest/akraba evliliği: "tanımadığımızla seks yapabildiğimiz mi var amına koduğum!"

yeni başlayan ve gariplikleri olan ikili ilişkilerde esas olan iletişim, bir veya birkaç sevgi ipliği, ilgi, isterse tutku veya seks ipliği olsun üretebilmek. insanlar tanımadıklarına düşman olup savaşıyorlar, hiç fikri bile olmadıklarını yok ediyorlar; tanıdıklarıyla tanışlık dozu artırmışlar, bunu yaparken uymayanların, eksik kalanın, garip kaçanın amına koyum. eksiksiz iş mi var. (bkz: ilişkiler/@ibisile)

mephistopheles isim kökeninde, latincedeki "yerin altından gelen tehlikeli koku" anlamındaki mephitis sözcüğü düşünülüyormuş. ["mephistopheles" isminin gösterdiği gibi ortaçağ büyüsünün lağım çukurlarından çıkmış bir tanıdık (familiaris) oluşu, bilakis goethe'nin bilincinin kökleşmiş hıristiyan karakterini kanıtlar. hıristiyan düşüncesinde karanlık hasım her zaman şeytandır. gösterdiğim gibi merkür bu önyargıdan kılpayı kurtulur. ancak bu önyargıdan ne pahasına olursa olsun karşıtlığı sürdürmeyi küçümsemesi sayesinde kurtulur. isminin büyüsü, muğlaklığı ve hilebazlığına rağmen bölünmenin dışında kalmasını sağlar zira eski bir pagan tanrısı olarak mantıksal ve ahlaki çelişkilere karşı dayanıklı, doğal bir bölünmezliğe sahiptir. bu ona , tam da içimizdeki bölünmeyi iyileştirebilmemiz için gerekli özellikler olan dokunulmazlık ve sağlamlık kazandırır.] carl gustav jung - aspects of the masculine

"onların anlaşılması ve anlatılması olanaksız hareketlerini seyrederken, beni tedirgin edenin; bende hem tam anlamıyla bir yabancılık, hem de çok tuhaf bir tanıdıklık* gibi iki tutarsız ve çelişik izlenim uyandıran şeyin ne olduğunu birden ilk kez açık seçik anlayıverdim." h. g. wells - the island of dr. moreau

(ilk giri tarihi: 27.11.2016)

(bkz: tanımadık)
    (bkz: tanış), tanışık
    (bkz: malum/@ibisile)
    (bkz: tecavüz evliliği/@ibisile)
    (bkz: geçtiğimiz hafta)
  • çoğu zaman arkadaşla karıştırılır.

sayısı pek fazladır ama birçoğu da arkadaş sayılamazlar. adı üzerinde, beyninizde basit bir tanım bilgisi vardır sadece. ruhunuzda tanımlanmamışlardır. dost vardır. ruhunuza kazınmışlardır. ki sayısı 5'i geçmez.

tanıdık > arkadaş > dost

- sayısı en az olan en çok acıtır.
    - sayısı en çok olan en az anlar.
    - sayısı önemli değil, hepsiyle eğlenirebilirsiniz

bu yüzden ruhunuzun ölçtüğü özgül ağırlıkları; "dost > arkadaş > tanıdık" şeklindedir.
  • ülkemizde herhangi bir işinizi yaptırabilmek için sahip olmanız gereken kişi(ler).
    (bkz: torpil)
    (bkz: referans)
  • haklı olmak için bolca sahip olmak gereken şey, zahir.
  • (bkz: tanımak), (bkz: bilindik).
  • (bkz: tanış)
hesabın var mı? giriş yap