şükela:  tümü | bugün
  • giorgio agamben'in `kutsal insan` dörtlemesinden bir kitap. altbaşlığı da "auschwitz'den artakalanlar"dır. agamben'in auschwitz'den kurtulanların anılarından yola çıkarak "sorumluluk", "tanıklık" gibi kavramların perdesini araladığı, etiğin sularına daldığı bir metin. ali ihsan başgül tarafından çevrilmiş, dipnot yayınları tarafından yayımlanmıştır.
  • özellikle (bkz: muselmann)'ı temel alarak ilerleyen, tanık oluşa dair bir kitap. nazi kamplarında gerçek tanıklar ölmüştür, geriye kalanlar ölenlere dair tanıklık yapmaktadır. burada bir boşluk, bir paradoks ortaya çıkmakla birlikte agamben buna dayanarak böylesi vahşi olayları tanıklığı yapılamaz, anlatılamaz şeyler olarak konumlandırmayı da reddeder.

    tanık, özne, dil, utanç gibi kavramlara dair harika şeyler barındıran bu kitap, aynı zamanda 20.yy'da ortaya çıkmış hiçbir etik öğretinin (bkz: auschwitz) ile yüzleşemediği gibi önemli bir iddia barındırmaktadır. nitekim, "nietzsche'ci etik" diyebileceğimiz bengi dönüş/amor fati vb. zırvaların bu tarihsel gerçeklik ile yüzleştirildiği birkaç sayfa vardır ki sadece o birkaç sayfa için bile bütün kitap okunabilir.