şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: bütünleme/3)
 • bazı ekşi sözlük yazarları böyle bir şeyin varlığından haberdar değil sanırım. 10 tane entry sonucu yazar olmak yerine sözlü mülakat yapılsa (sözsüz mülakat nasıl olur demeyin) daha iyi sonuçlar elde edilebilir. hem manayla iki insan yüzü görürüz, sırada beklerken etkileşim olur, yeni aşklara yelken açarız. tanım devamı'nın tanımını yapmak yerine kullanım şekline bakalım.

  daha önce de gösterilmiş ama fazla örnek göz çıkarmaz.

  başlık: hepsiburada.com
  1- şahane sitedir, her şey var.
  .
  .
  367- sattığı mallar pazar malı olan sitedir.

  şimdi psikopata bağlayan bir insan düşünelim. başlıktaki tüm entry'leri okusun, her cümle bitimi "sitedir", "sitedir" olursa hoş olur mu? olmaz. oysa ki "sattığı mallar pazar malı" cümlesi entry'nin legal olması için yeterli.

  o yüzden yapmayın dostlar, yapmayın canlar. kullan şu tanım devamını, aydınlık geleceğimiz için bir ışık da sen yak.
 • çok kullanışlı.
 • içerik başlıkla uyumlu değil gerekçesi ile entry silme işleminin kaldırılması sonrasında, yer aldığı başlıkla uyumsuz olan hiçbir entry, başka gerekçelerle ispiyonlansa dahi, ispiyona konu olan gerekçenin belirttiği hatayı içermediği sürece, silinmemektedir.

  özellikle, bu şekilde yoğunlaşmış çok sayıda hatalı ispiyona konu olan 'tanım devamı' formatındaki entry'ler için de bu durum aynen geçerlidir. zira, başlıkla uyumsuz olması, tanım formatında olmasa dahi, bir entry için artık silinme sebebi değildir. bütünleme yolu ile yazılan ve sözlüğü redifi "-dir" olan bir uzun ve tatsız şiir olmaktan kurtaran tanım devamı formatındaki entry'ler de başlıkla uyumsuz oldukları durumda, uygun olan bir başlığa taşınması için, 'bu konu başka bir başlıkta inceleniyor' gerekçesi ile taşıma talepli olarak ispiyonlanmalıdır.

  bu formatta yazılmış ancak bulunduğu başlıkla uyumsuz olan entry'lerden, hangi başlıkta yer alması gerektiği bulunamadığı için taşınamayan ve hali hazırda bulunduğu başlıkla ilgili anlaşılabilir bilgi veya yorum içermeyen entry'ler ise, üçüncü kişiler tarafından bulunamayan bu başlık belki yazarı tarafından bulunur umuduyla silinerek sahibine geri gönderilir.

  burada entry'nin silinme sebebi, bir entry'nin tanım devamı sayılması için sahip olması gereken 'başlıkla ilgili bilgi verme' şartını yerine getirememiş olmasıdır elbet.
 • dikkate almamanız gereken zamazingo.

  siktir edin tanım devamını filan. efendi gibi tanımınızı kemale erdirin. ottur diyin, boktur diyin... estetik kaygılı sızlanmaları dikkate almayın. konuyla ilgili olarak yapılan hiçbir tanıma, hiçbir örneğe güvenmeyin. akıllı olun, esenkalın. en azından yazılım güncellenene kadar.
 • en net açıklaması şurada: (bkz: #10686188)
 • henüz tam olarak oturmadığım entry tipi. tanım yapmadan yazdığımda lanetlendiğim için açıkçası tırsıyorum kullanmaya. her entry'i de -dir -dur -dır hede hödö diye bitirmek de şık olmaz tabi ama tam olarak anlamadan kullanamam bunu heralde.
 • ustteki tanim bir sekilde patlarsa ortada yarrak gibi kalabilecek bir entry turu.

  ornek:

  elma

  1. dun yedigim meyve.

  2. kafama kafama vururum bunu.

  sildi adam ilk entryyi,

  1. kafama kafama vururum bunu

  yarrak gibi kaldin. gg.
 • kanimca, onceki entrylerde tanim yapilmissa ve cumle akildan yapilacak kolay bir devsirmeyle tanima cevrilebiliyorsa girdigi kapsam.

  baslik: dindar bir nesil yetistirecem
  1. bir rte soylemi. -tanim
  2. uyuz oluyorum. (uyuz oldugum bir rte soylemi) -tanim devami
  3. saka gibi. (saka gibi bir rte soylemi) -tanim devami
  4. gidicem bu ulkeden. (gidicem bu ulkeden dedirten bir rte soylemi) -yanlış