şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bir 17. yüzyıl şairi olan firdevsi'nin olgunluk dönemi eserlerinden biri. tamamı şöyle;

  tanım tanım devamı
  örnek alıntı ya da bkz değil
  şimdi sorsam yarim nasıl
  kelamların çare değil

  gel göç eyleyelim nazlı güzel
  o çorak toprak senin değil
  ne güzel söylemiş zülfü
  eğil salkım söğüt eğil*
 • - bu bir kuş
  - hayır, bu bir uçak!
  - hayır. bu bir tanım, tanım devamı, örnek, altıntı ya da bakınız!
  - değil!
  - ...eee ne o zaman?
  - bu bu bu bu..
  - ...hatalı entry!
  - oleeeey...
 • - tanim, tanim devami, ornek, alinti ya da bkz degil
  - bu kadar şeyi olmamayı başardıysa helal olsun! silmeyelim.

  örneğin; on numarada hiç bi numarayı bilemeyenlerin ikramiye kazanması.
 • kafa karıştıran durumlar yaratır. okuyup da karar verilmesini rica edeceğim. buyrun;

  uzay gemisini havalandırmak için camı açmak başlığına, biraz da boş vakit çokluğundan, bir entry girmiştim efendim. şu şekilde;

  ----
  ibadet mekanları* nasıl havalandırıyor ki mekanı diye düşündüm biraz.
  sonra dedim ki, laf yanlış anlaşılmaya gebe
  ----

  entry silindi. neden, tanım tanım devamı örnek alıntı ya da bkz değil şeklindeydi. entry in arkasında durmuyorum, olmasaydı başlıkta yeri doldurulamayacak bir boşluk söz konusu değildi. ama içinde tanım geçtiğini düşünmüştüm. yanlış anlaşılmaya gebe bir laf olduğu yazıyor çünkü. ve edit yazdım, şöyle oldu kendisi,

  ------
  ibadet mekanları* nasıl havalandırıyor ki mekanı diye düşündüm biraz.
  sonra dedim ki, laf yanlış anlaşılmaya gebe

  edit: yanlış anlaşılmaya gebe bir laftır
  -----

  onaylandı, canlandı entry im. ama bana soru işaretleri bıraktı.
  cümle kurarken şekildeki olumsuzluk, cümlenin devrikliği yahut imalı duruşu da tanımı tanım olmaktan çıkarıyor gibi geldi.

  ders çıkardım ben kendime. "laf yanlış anlaşılmaya gebe" bir tanım cümlesi değilken, "yanlış anlaşılmaya gebe bir laftır" tanım oluyor. öğrenmiş oldum. söyleyeyim, bunu paylaşayım istedim ki, boşa silinmesin entryler, diğer yazarlar da bilgilensin.

  yandan bakışlarla, zoraki tebessümlerle, bir entry in daha sonuna geldik efendim. içinde devrik olmayan cümlelerle tanım da var.
 • yenilenen entry gammaz modülünün en sık kullanılan gerekçelerinden biri. "sözlük formatına uygun değil"in çeşitlemelerinden biridir; bir entry bir tanım*, tanım devamı*, örnek veya alıntı içermiyorsa ya da sadece bir bkz'dan ibaret olup da o bkz'ı da kurallara uygun olarak verememişse bu gerekçeyle silinir. örnekleyelim:

  başlık: güç seninle olsun
  entry: olsun be abi

  bu gerekçe ile "içerik başlıkla uyumlu değil" sık sık birbiriyle karıştırıldığı için ikisi arasındaki farka da değinmek istiyorum:
  "tanım, tanım devamı, örnek, alıntı ya da bkz değil" sebebiyle silinen entry'lerde doğru dürüst bir tanım bulunmaması gerekir. "içerik başlıkla uyumlu değil" gerekçesiyle hatalı olan entry'ler ise tanım içermektedirler; sadece içerdikleri tanım, sözkonusu başlığa ait değildir. (bkz: #17109802)
 • sözlük moderatörlerinin kendilerini biraz geliştirmeleri gerektiğini gösteren gerekçe. tanım nedir? örnek nedir? alıntı nedir? bunları tam olarak bildiklerini düşünmüyorum. biraz kitap okumaları faydalarına olabilir.
 • - "ahaha beyler bu ne biçim başlık lan. böyle silinen entriniz varsa tırnak işareti içine alıp başına da konuşma çizgisi koyun. oldu size legal entri. üstteki arkadaşa da katılıyorum ayrıca."
 • bir kişi hakkında entry girerken onun söylemiş olduğu bir sözü spoiler içinde yazdığımızda bunu alıntı olarak kabul etmeyen entry silme gerekçesi. alıntı değil, tanım değil, bkz değil, örnek değil, ne peki o yoğurt mu?
 • belki de yorum farkına açık olmayan tek entry silme gerekçesi budur. şiir formatında olan entry'ler alıntı oldukları gerekçesi ile silinmez. fakat enry'de cümleleri alt alta yazmak her zaman şiir formatı olduğu anlamına gelmez, dolayısı ile alıntı da değildir ve silinir. yine sözlüğün ilk kuralı ile karşı karşıyayız (bkz: #304496). biri de çıksın bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmasın dişimi kıracağım arkadaş. biri de moderatör bana taktıdan önce, "yahu neden siliniyor benim entry'ler dur bi şu sözlük kurallarını okuyayım" desin. biri de ispiyon yapmadan önce "sadece link'ten ibaret entry'i tanım/örnek değil diye ispiyonlasam silinir mi?" ya da "ya ben, içinde "başka bir başlıktaki entry bkz.'ı" bulunan bir entry'i "başlıktaki" entry'lere fiziksel referans içeriyor diye ispiyonlayacağım ama bu çok saçma değil mi, formatı ben kendim biliyor muyum acaba?" diye kendine sorsun. (bkz: #10418609) madde 2.

  sonra yok siyasi görüş, yok fenerli bunlar, yok moderatör bana taktı. yaklaş bak bir şey söyleyeceğim; olm kimse senin farkında değil ya bu sözlükte. 35 bin yazar yazar, milyonlarca entry var. 200 entry ile herkes seni okuyor, tanıyor, üstüne bir de takip ediyor sanıyorsun. kim ne yapsın senin siyasi görüşünü, tuttuğun futbol takımını falan. kim sana niye taksın arkadaş. iki dakka düşün bakalım mantıklı bir sebep bulabilecek misin.

  (bkz: kendini haddinden fazla ciddiye alan sözlük yazarı)