• bazı yazar arkadaşların sözlükte yıllardır yazıyor olmasına rağmen beceremediği ya da umursamadığı için içinde bulunduğu durum. bakın mesela entryme bir tanım yaparak başladım. zor bir şey değil. aslında tanım yapmayanların bir çoğu tanım yaptıklarını zanneden bir kitleden oluşuyor, işin kötü yanı bu. en çok yapılan yanlış ise genelde durumlara şahıs, şahıslara durum tanımı girilmesi. örnek;

başlık: ingilizce öğrenmenin kolay olduğunu düşünmek

entry: benimdir. çocuk oyuncağı.

hata: yazar kendisini bir durum olarak nitelendiriyor. tahminlere göre kendisi etten kemikten bir ölümlü.

başlık: her sabah günaydın diyen tip

entry: bence kibar bir davranış. her sabah yaptığım şey.

hata: yazar burada bir şahsı durum olarak tanımlıyor. hatta üstüne bir de bu 'şahsı yaptığını' söylüyor.

tahminlere göre kendisini tanrı ya da insan tasarlayan bir bilim insanı değil.
  • sözlüğün 2004'ten başlayarak ortalamalaşması sonrası görülen ve insanı üzen gelişmedir.

["x'in y yapmaması" başlığında x'i tanımlamak] şeklinde özetleyebilirim demek istediğimi. güzel arkadaşım x diye bir başlık var zaten yahu... polemik sevmediğimden link vermeyip örnek vereyim 1 dakikalık araştırmayla karşıma çıktığı haliyle:
    başlık: letgo'da hiçbir şeyin satılamaması
    entry: genel itibariyle trollerin dolup taştığı platform. esas alıcıya ulaşma şansınız çok yüksek değil. mesaj atan kişiler selam nasılsın yazıp muhabbet peşinde olabiliyor veya yazdığınız fiyatın onda birini teklif edip sizle dalga geçebiliyor. birde abazan modelleri var. bayan satıcı profillerinde gezip bayan kıyafetleri için pazarlık yapıp sonra vazgeçen tipler.

sadee kitap ve müzik aletleri konusunda faydali bulduğum uygulama.

(bkz: letgo)
  • sağlam kafanızın sağlam bir vücutda olmadığına işaret ederdir.
  • kimilerine göre aşık olduğunuza delalettir.
  • zeka kıtlığı göstergesidir. artık kimleri kimleri yazar yapıyorlarsa tanım yapma çabasına bile rastlamıyoruz. yapamamak da yapmamak haline dönüşmüş durumda. yani adamlar denemiyorlar bile. yine gözüme çarpan birkaç tanım yap(a)mama örneği vereyim.

(bkz: #110117803)
    (bkz: #110121400)
    (bkz: #110123922)
    (bkz: #110126708)
    (bkz: #110131146)
    (bkz: #110131369)
    (bkz: #110131536)
    (bkz: #110131748)

iki örnek bırakıp gidecektim. solda gözüme takılan başka bir başlıkta kesin bolca malzeme vardır diye girip birkaç tane de oradan yakaladım. daha vardır da okurken tiksindim. özel mesajdan yazışacaklarına birbirine laf yetiştiren de var, komiklik yapmaya çalışan da var, alakasız bakınız verip hatta çaylaklığa sebep olan bfik yapıp kaçan da var. herkesi yazar yapınca ortam bunlara kalıyor işte.
  • "kimleri yazar yapıyorlar aq?" sorusunu sorduran, heves kaçırıcı durum.

(bkz: #121760901)

edit: resmen maden bulmuşum. elemanın yazdığı hiçbir şeyde tanım yok. tanım yapıyorum diye alakasız şeyleri tanımlamış. bayağı güldüm. görüntü kirliliği sebebiyle tam engeli basacakken daha komik bir yazısını (bkz: #114801007) görünce paylaşmadan edemedim. trajik.
  • toprak mı bıraktınız...
  • örnek olarak artık link vermeye karar verdim*: (bkz: #68181655)
  • evet entry'dir bu durum: (bkz: #68187280)
  • sosyal medya neslinin tüketim hızı sanırım beynin bilgiyi işleme hızını da artırdı ve artık bilgileri neredeyse işlemeden harekete geçen bir nesil var elimizde. bu tanım yapamama durumu da bununla ilintili sanırım. ha sana ne diyeceksin, ülkemizin geleceği bu insanlar insan üzülüyor bu kadar yüzeysel yaşamalarına. bunca çöp içeriğin yanında ben burada takılayım ufak ufak o kadar da olsun artık.
hesabın var mı? giriş yap