şükela:  tümü | bugün
  • daha önce hiç karşılaşılmamış, tanışılmamış, aynı hava solunmamış biriyle aynı eve yerleşip hayat geçirme durumu. risk nedir sorusunun cevabı ve gençken yapılacak 100 şeyden biri. eskişehir bu olay için biçilmiş kaftan.
    süper, über arkadaşlıklar da kurulabilir ama öldürülüp, soyulunabilir. önümüzdeki zamanlarda öldürülmezsem buraya nakşedeğim tecrübelerimi.
  • tanımadığın biriyle hatta birileriyle oda arkadaşı olmanın aynada yansımasından farksızdır.
  • güzel duygu. sonrasında özel bir duyguya da çevirirse durumu pek sevilesi olur.

deneyiniz. çok seveceksiniz.
  • (bkz: risk budur)
  • tanımadığım bir değil, iki değil , tam üç kişiyle gerçekleştireceğim şey.
  • efendim bu durum derinliğini bilmediğin suya kafa üstü atlamak gibidir. ya yürür ya yürümez ortası yok bu işin. kimseye pek tavsiye etmem çünkü zamanında çok oda/ev arkadaşım oldu. sadece son ev arkadaşımla saadeti yakalayabildim o da tam benim kafadandı. birlikte yemek yapar, resim çizer, film izler, ders çalışır -aynı bölümde olunca hele daha bir avantaj- ama odalara çekildiğimizde birbirimizi rahatsız etmez ne bileyim hayvan gibi müzik açmaz, ses yapmazdık. arada bir de bana mabel çikolataları alır ben de ona tütün sarardım hey gidi.
    ama frekans tutmaz veya daha evrilmemiş bir insan evladına denk gelirsen sen yatağında uyurken sabahın 9unda elektrik süpürgesi açıp tepende süpürge yapmaya kalkıştığında kalkıp süpürge hortumunu arkadaşın götüne sokmakla tehdit edebilir ve işleri çirkinleştirebilirsiniz.*
  • sakınca potansiyeli yüksek durumdur. dikkat edilecek hususlar:

1)özellikle evin sahibi veya ilk kiralayan sizseniz asla ilk tanışmamada (varsa kira, elektrik ve su faturalarının nasıl ödeneceği, mutfak kullanım sırası, belli başlı ev işlerinin paylaşımı gibi konuların konuşulduğu an) bir şekilde kimliğine göz atmaya çalışın; farklı isim kullanan bir dolandırıcı çıkabilir.

2)tanışma şerefine bir yerlere gidelim veya evde oturup birkaç kadeh devirelim diyenlere uymayın; uyandığınızda eşyalarınız sırra kadem basabilir.

3)"oh, salon genişmiş!" diyeniyle eve çıkmaktan vazgeçin. ay sonuna kalmaz, evin yıllık misafir kotası dolar ve hatta patlar!

4)amacınız faturaları paylaşmaksa daha ilk aydan "abi, taşınmak benim cüzdanı yordu. gelecek ay umarım" mazeretini asla kabul etmeyin. daha sonra astteğmen misali ast-ev sahibi durumuna düşebilirsiniz.

5) ilk haftadan yakın komşu modunda hakkında bilgi sahibi olup tanışıklığı ilerletin. yan odanızda ne halt ettiği sizi ilgilendirmese bile başınız ileride ağrıyabilir.
  • 2 kere yaptığım eylem.

üniversitenin ilk yılında (hazırlık), tanımadığım bir şehirde yurt çıkmayınca mecburen ev tutmuş, 1+1 evde yaşamıştım.
    ilk ay kendisine epey sinir oluyordum hatta bazen dövesim bile geliyordu ama adamla aynı odada uyuyorduk lan neyse ki iyi biriydi ve daha sonra samimiyetimiz arttı ve 4 yıl boyunca aynı kişiyle ev arkadaşı oldum.
    tabi o mezun olunca ve benim (hazırlık+4) yıldan artan 1 yılım olduğundan yine tek kalmıştım.

şimdi eee ebenin amı 4 yıldır yaşadığın yerde bir arkadaş bulamadın mı dediğinizi duyar gibiyim oraları karıştırmayın.önce son sene kimseyi çekemem tek başıma eve çıkarım lan diyordum ki fiyatlar ebemi sikecekti yine mecbur tanımadığım biriyle eve çıkmak zorunda kaldım.

ha bu ara süreç şöyle gerçekleşiyor, eşyalı apartmanlar var gidiyorsun bu daire boş mu diyorsun boş diyor bakıyorsun fiyat tamamsa, 2+1 evden bir tane odayı seçip bunu ben aldım abi diyorsun sözleşmeyi imzalıyor geçiyorsun.sonra diğer kalan odayı kim beğenir ve fiyata eyvallah derse o ev arkadaşın oluyor.epey riskli bir durum.öyle facebook'tan ilan verip tanışıp tutmak gibi de değil.

her neyse son sene gelen kişide sorunlu bir insan değildi zaten 1 yıl mecburen z..ke z..ke o durumu çekecektim normalde sinirlendiğim, kızdığım şeylerde kendimi törpüledim (temizlik, titizlik) sorunları sırf kendi evimde yaşıyormuş gibi ben hallettim falan öyle bir şekilde geçti.

yani sözüm ona yanınıza hırsız, kötü niyetli, miskin, pis insanlar gelmediği sürece yapılmayacak bir durum değil.sabrınızı zaman zaman epey zorluyorsunuz ama bu da bir yandan sabır kontrolü bakımından insana level atlatıyor hele benim gibi sabırsız bir insana dahi.

neresinden bakarsan bak riskli bir durum karşındaki insanın ne bok yapacağını, eve kimleri getireceğini hiçbir şeyi bilemezsin.bu nedenle zorunda kalınmadığı sürece yapılmamasını tavsiye ettiğim ama kalınırsa da hemen karalar bağlanmasına gerek olmayan durum özetle.
  • bok gibi giden hayatim var ama umudum da vardi sonra herşey düzelir lan, ben bi süre kalacak yer bulurum diye kendimi bi eve attım. hiç bişeyin düzeleceği yok farkındayım belki biraz da ondan böyle bişey yaptım.
    eve gidip bakmadım bile. şu an bi kız bi kedi ve odasından çıkmayan birisiyle aynı evi paylaşıyorum. tek tesellim kedi. böyle bişey yapmadan önce bi kaç kez düşünün.
  • sözlükte gece yarısı pozisyonumu almadan evvel bir bardak çay doldurayım dedim, mutfağa girdiğimde üç tane ev arkadaşım oturmuş muhabbet ediyorlar, (ne ara üç oldular ondan da haberim yok, iki hafta önce geldiğimde bir kişi vardı sadece) ben de usulca çayımı doldururken muhabbeti dinliyorum:

1. arkadaş: ne uğraşıcaz amk çağırırız bir hatun, yüz lira verir temizletiriz.
    2. arkadaş: bi de sikeriz.
    3. arkadaş: sonra gasp eder, soyarız.

muhabbet soldan döndüğü için sıra dumur olmuş gariban niceliksiz'e gelir haliyle;

ben: giderken taksi parasını verin bari.

1. arkadaş: yok amk daha neler!
    2. arkadaş: he amk hayır kapısıyız biz.
    3. arkadaş: naptın bilader, olmadı evine bırakalım...

biz de geyik yapıyoruz arkadaş, bu bildiğin geyik sikmek.

(bkz: iğrençsiniz ibneler)

not: ekşi sözlük ev/ev arkadaşı aranıyor ilanları olarak değerlendirebilirsiniz. *