şükela:  tümü | bugün
  • bir sihirli dokunuş, bir tokat yada bir sarsılma niteliği taşıyan ve hayatınızın geri kalan bölümlerinde, bir değişim garantisi olacak önemli detaylardan birisidir.

kimisi aldatılır, sevgisine karşılık bulamaz, dolandırılır, dostları tarafından darbe yer falan ama bir de şu vardır:

tüm fikirlerinizi, inancınızı, yaşam tarzını sorgulatacak insanlar olacaktır hayatınızda, tanımazsınız ama; fikirleri, yaşam tarzları sizi öyle etkiler ki; siz onlara özendiğinizi zannedersiniz ama onlar aslında sizi çoktan değiştirmişlerdir.

- 2006 senesinde ehliyet başvuru için sabıka kaydı çıkaracağım binaya gittim. etrafta 60-70 kadar insan topluluğu, öğle molasının bitmesini bekliyor sabıka kaydı alabilmek için. ben de duvara yaslanmış insanları seyrediyordum. insanların görünüşüne göre, karakter analizi yapıyorum;

- şu kesin yalakadır
    - şu kesin korkağın biridir
    - şu kesin işe yaramaz adamın birisidir

sonra seyrek saçlı kısa boylu, zayıf biri vardı. onun hakkında da iyi düşünmedim tabi. '' pısırık, işe yaramaz, salağın teki '' gibi şeyler düşündüm kendisi hakkında.

aptalca analizime devam ediyorum hala. o sırada analiz ettiklerimden biri yanıma yaklaşarak ( pısırık olan ) sırtını duvara dayadı, bana bakmadan kendi kendine şöyle dedi;

'' insanlar birbirlerine karşı çok ön yargılı davranıyorlar. tanımadan etmeden, sadece görünüşlerine göre karar veriyorlar. oysa ki, tanısalar birbirlerini ne kadar çok severler ve anlaşırlar ''

evet aynen böyle dedi. ben kızardım, bozardım, salaklaştım. anladım ki; asıl pısırık, işe yaramaz salağın teki bendim.

beni kendime getirdi. daha farklı ve daha sevgili baktım ve bakıyorum insanlara.

insanları yargılamayın yoksa onları sevmeye zamanınız kalmaz. önce bir '' merhaba '' deyin. konuşun, tanışın eminim ki, seveceksiniz insanları. ön yargılarınızdan kurtulun.
  • mumkundur en guzel ornek de siyasiler. hicbiriyle 2dk bile sohbetim yok ama benim hayatimi belirleyecek kararlari onlar veriyor cogunlukla.
  • benim olmuştur. buyrun anlatıyorum. yıllar önce uzaktan hoşlandığım ve facebook'tan çok uzun aralıklarla konuştuğum birini başka bir şehirde gördüğümü sandım ve gidip yanına naber falan dedim. sonra tanımayınca da facebook'tan mesaj attım. o mesajla birlikte gerçekten görüşmeye başladık vs vs. sonra da evlendik. şimdi düşünüyorum, farklı bir şehirde o olduğunu sandığım kişi napıyor acaba? farketmeden hayatımı değiştirdiğini elbette bilmiyor...