şükela:  tümü | bugün
 • tanım kelimesi addır, tanımlamak da bu addan türetilmiş bir fiil. tanımlama ise ad olan tanımdan türetilmiş tanımlamak fiilinin ada geri döndürülmüş halidir; tanımı değil tanımlamak işini anlatır.

  inek bir addır, ineklemek bir fiil, inekleme de bu fiili ifa etme işinin adı. inek nasıl inekleme değilse tanım da tanımlama değildir.

  bu tip kelimeler çokça yanlış kullanılırlar; tanım yerine tanımlama kullanılır mesela hatalı olarak. yapmamak lazım.
 • duygu ya da düşünceleri sözcüklere dökerek öldürme, onlara somut varlık kazandırarak soyut hükümdarlıklarına son verme işlemi.
 • her tanımlama bir yengidir. hayvanların birbirlerine saldırarak, örneğin bir aslanın bir geyiği parçalaması gibi, birbirlerine üstünlük kurması gibi, insan da tanımlayarak, aslında hiç farkettirmeden (bazen de doğrudan bu amaç için) tanımladığı şeye üstünlük kurar, tanımladığını ötekileştirir. siz bir zenciye, "siz bir zencisiniz" derseniz, merkeze kendinizi yani beyazı koyduğunuz bir tanımlama yapmış olursunuz, bu da zencinin ötekisi, diğeri olması demektir, bu anda bir üstünlük mevzu bahistir.aynı örnek kadınlar için de geçerlidir ki dünya savaşlarından sonra kadının yaşadığı sorunların temelinde bu ayrımcılık vardır ve temel noktası bahsettiğim bu tanımlama mevhumudur. judeo-chretien avrupa toplumlarının yüzyıllardan beri yaşadığı ayrımcılık temeline dayanan krizlerin kökü buna dayanır. bu durum, haliyle türkiye'de de güncel problemlerin çıkış noktasıdır.

  (bkz: sen eşcinselsin)
  (bkz: sen kürtsün)
  (bkz: sen x sin)
 • sıklıkla genellemelere bağlı olarak yapılan bir çeşit sınıflandırma.

  ancak, tanımlamalar o kadar genel kalıplarla yapılır ki, analiz içermez ve yoruma açık değildirler. bu nedenle de kişiler, olaylar ve nesneler sıklıkla, haklarında yapılmış olan tanımlamalara dahil edilen değerler bütününe tam olarak uymazlar, uyamazlar.
 • (bkz: betimleme)
 • bazen çok kolaydır. uzun deyince herkes biliyo mesela.*
 • "açık ve kesin bir tanımlama yapmak gerekirse evlenmek kararlı olmak demektir." franz kafka - briefe an milena

  "ve, glossaire (eski ve az bulunan sözcükler sözlüğü) adlı yapıtında bir yandan bazı sözcüklere şiirsel bir tanımlama, yani sesli kesim ile sözel ruh arasındaki karşılıklı içerimlerin bireşimi olacak bir tanımlama arayan, öte yandan da, daha yayınlanmamış bir yapıtta kendi gözünde, özellikle duygulandırıcı olan bazı sözcükleri kılavuz edinerek yitik zamanın ardına düşen leiris'in* bu ikili girişimini doğrulayan şey de budur işte. buna göre, şiirsel sözcük küçük bir evrendir." jean-paul sartre - qu'est-ce que la litterature*