şükela:  tümü | bugün soru sor
  • helva dunyanin en iyi helvasi tamam.

bu adamlar belli miktarda uretiyorlar hergun ve urun bittiginde oglen 3 gibi dukkani kapatip gidiyorlar. o kadar lezzetli ve farki o kadar buyuk ki yandaki helvacilar is yapamiyor bunlarin acik oldugu saatlerde. bunlar da bunu bildiginden ancak belirli miktarda uretiyorlar ve urun ogle saatlerinde bittiginde diger dukkanlar rizkini kazaniyorlar.

adamlarin harika bir formulu var ve seri uretime gecip milyonlar kazanmak uerine 20 m.kare dukkanda komsumda para kazansin derdinde.

yasayan canli ornegi icin:

(bkz: ticaret ahlakı)
    (bkz: komşuluk hakkı)
    (bkz: insanlık)
  • eskişehir'de değirmen sokakta bulunan helvacı. asıl adı sefiller olmasına rağmen eskişehir halkı tarafından bu isimle bilinir. neden bu isimle tanındığını yaptığı helvalardan yiyerek öğrenebilirsiniz. süper ötesi helvalar yapar. her daim en tazesini bulursunuz. ramazan aylarında önünde kuyruk olur. genelde saat 3-4 gibi kapanır. eskişehir'de karakedi bozacısı veya papağan çiğbörekçisi neyse helva konusununda da burası odur.
  • daha yeni ismini duyduğum, 1875'ten beri bu işi yapan helvacı. eskişehir'de 5. yılını geçiren ve benim gibi güzel lezzetleri sürekli kovalayan birine yakışmadı bu, kısa zamanda gidip deneyeceğim, ve buradan paylaşacağım izlenimleri. beni özleyin anacım.
  • sadece ramazan aylarında değil normal günlerde de önünde kuyruk olan ve gerçekten satacağı helva bittiği için saat 3-4 gibi kapanan helvacı. dükkandaki abiler sağ olsun çok koordine çalıştıklarından sıra olmasına rağmen işinizi hemen hallediyorsunuz. şunu da ekleyelim, etrafta bir sürü helvacı dükkanı olmasına rağmen hepsi sinek avlıyordu.

bi kere en büyük olayı taze ve dolayısıyla yumuşacık olması helvanın, tat olarak ise normal helvalara göre abartılacak bir fark göremedim ben. fiyatlara gelirsek, sade helvanın kilosu 13 tl, kakaolunun da 14 tl. taze tahin falan da alabiliyorsunuz, onun da kilosu 7 tl idi sanırım.
  • ayrıca kredi kartı geçmez. gidecek arkadaşlar ona göre tedarikli olsun
  • yeryüzünde daha iyisinin çok zor bulunacağını düşündüğüm tahin helvası.gün içinde ne zaman yakınından geçsem uğrar alırım.pazar günü kapalıdır,öğleden sonra biter,nakit çalışır.
  • kastamonu helvası için sepetçioğlu,çobanoğlu,sipahioğlu,bülbüloğlu,bindallı gibi markalar bulunur.
  • cevizli yaz helvası dedikleri şey, helvalı ceviz olmuş. her çatal darbesi bir cevizin kenarında son buluyor. yıllardır antalya'da babamın aldığı yaz helvası bunu tat olarak her türlü döver. nerden aldığını öğrendiğimde ekleme yaparım. lakin hiç yoktan iyidir tabii, çünkü başka yaz helvası yapan yer yok sanırım eskişehir'de.

helvacı ahmet efendi imiş bizim müthiş helvaları yapan.
  • kucuk bir aile isletmesi... o kadar taninmistir ki 50-60 seneden beri eskisehire ugramamis birine taninmis helvaci deseniz (eski dukkanin) yerini bilir, hatiralarini anlatirken merkez olarak kullanir...

atadan gelen bu lezzetin bir sirri vardir saklanan ve babadan ogula iletilmeye devam etmektedir. bazi insanlar helvasinin lezzet olarak pek bir farki yok demistir belki ama yerine bir alternatif sunamazlar.
  • efsanedir. öylesine demiyorum cidden efsanedir. bir helvacı düşünün, 150 yıla yakın süredir aynı yerde helva satsın ve gidenler bilir o kadar mütevazi bir dükkanda satarlar ki inanamazsınız. önünde kuyruk olmayan zaman nadirdir. eskişehirli helvasını buradan alır.

tadına gelecek olursak bana göre helva budur, diğerleri ise başka bir şey ama damak tadına karışamam kimsenin ama herhalde önünde kuyrukta duran insanların da bir bildiği vardır.

eskişehirliler çok şanslılar zira en iyi helva da en iyi boza da ayaklarının dibindedir.

en iyi boza için de karakedi bozacısına uğramanızı tavsiye ederim, gerçekten pişman olmayacaksınız.