şükela:  tümü | bugün
  • özellikle 28 ağustos 2016 migros sanal market rezaleti başlığında yaşanan tartışmalar neticesinde merak ettiğim versus.

nereye kadar masum tanışma isteği?

nerden sonrası taciz?

bu işin kırmızı çizgisi nerede?

babam böyle pasta yapmayı nerden öğrendi?

(bkz: kafamda deli sorular)
  • önemli ve sınırlarının çizilmesi gereken bir versus.

kadınlara taciz çok ama çok fazla var, bu gerçek. üstelik bu konu üzerine espri yapılamayacak kadar hassas.
    yine de bir kadın hangi noktada taciz edildiğini düşünmeye başlıyor?.

yanlış anlaşılmasın, eşek değilim. laf atmanın, stalkun, reddedildikten sonra ısrarın taciz olduğunu biliyorum.

ama kadınlara göre taciz nerede başlıyor?
  • kazananın para olacağı versus.

-zengin yapınca çapkınlık, fakir yapınca zina.
    -zengin kadın yapınca flört, fakir yapınca orospu.
    -zengin yapınca uzatmalı sevgili, fakir yapınca dost hayatı
    -zengin yapınca hayat arkadaşı, fakir yapınca imam nikahı

şeklinde onlarca madde yazılarak özetlenebilir.

bir insanın diğeriyle tanışmak istemesinden daha doğal bir şey olduğunu düşünmüyorum. şimdi reddedildikten sonra ne yapacağız biz peki? devam etsek tacizci oluyoruz, devam etmeyince naz yapılsın diye reddedilen erkeğin geri dönmemesi durumu ortaya çıkıyor. hakikaten kafalar karışık.

en iyisi kimseye yazmadan evde mutlu mesut bir şekilde yalnızlıktan ölmek.
  • türkiye için kıstas şudur :

anana/bacına yapılsa normal karşılar mıydın? misal migros muhabbeti. bacına siparişleri getiren kurye facebook'tan talep gönderseydi bu taciz sayılır mıydı?

on numara turkish turnusol işte.
  • otobüste, minibüste, markette kısaca hayatın hızlı akışı içinde o ritme ayak uydurmaya çalışırken kendi halinde dalmış gitmiş bir karşı cinse yaklaşmak çok kolaylıkla taciz olarak nitelendirilebilir. görmüşsün karşı cins kendi hayat gailesinin içine düşmüş sen kendi uçkurunun derdindesin... net taciz.

bar, disko, eğlence mekanı, sinema, tiyatro... ısrarcı olmadan, sadece tek seferlik tanışma talebi, gayet olağandır, taciz kabul edilmemelidir. sosyalleşme amacı ile takılınan yerlerde sosyalleşmeye çalışmak taciz kabul edilmemeli benim görüşüme göre.
  • bu konuda ana bacı kriter değildir.
    çünkü anama bacıma iyi günler denilip geçilse bile elime silah alacak adam olabilirim ben. bu durumda beni de haklı mı sayacaksın.

ya işte bunlar hep hukukun objektifliği ilkesi..

hayat gailesi içinde olmak da değildir. çünkü insanlar birbirleri ile sadece "tamam şimdi biri ile tanışmak için hazır olduğumdan şurada şuh şuh oturup kırmızı şarabımı yudumlayabilirim" diyerek tanışmamaktadırlar. bakınız kitapçıda aynı kitaba uzanıp birleşen eller klişesi.

başka fikirleri alalım.
  • çok basit. bir örnekle açıklamak gerekirse:

tanışma isteği:

- merhaba tanışabilir miyiz?
    - hayır.
    - ok.

taciz:

- merhaba tanışabilir miyiz?
    - hayır.
    - hadi hadiii...

gibi.
  • kadının hoşuna giderse tanışma isteği, kadının hoşuna gitmezse taciz.

o başlıkta öyle yazıyordu.
  • tanışma isteğine olumsuz yanıt veren ya da hiç cevap vermeyen bir kadına küfür, cinsel içerikli söylemler, tehdit içerikli cümleler kuruluyorsa tacizdir. ilk tanışma isteği taciz o-la-maz.