şükela:  tümü | bugün
 • asker.
  dört yıl arayla kendisi hakkında medyada çıkan dikkat çekici haberleri bulup önemli kısımlarını kronolojik olarak refere ettim. bunun dışında tek gram yorum yapmaya dahi gerek duymuyorum, takdir okuyucunun...

  ...

  "mahkeme başkanı ali efendi peksak, albay muhammet tanju poshor'un tanık olarak dinleneceğini açıkladı. akademiden mezun olduktan sonra kurmay yüzbaşı rütbesiyle harekat başkanlığı'na tayin edildiğini belirten tanık poshor, burada 11 ay görev yaptığını söyledi. tanık poshor, basında yer alan oraj, suga, çarşaf, tırpan gibi planları, görevi süresince görmediğini ve bilgi sahibi olmadığını açıkladı.

  bilgisayarlar, karanet ağı ile birbirine bağlıydı

  sivil memurların kullandığı bilgisayar haricinde kendisinin bilgisayarı olmadığını belirten poshor, dairede bir tane dizüstü bilgisayar bulunduğunu, bu bilgisayarın ise komutana arz ve sunum hazırlarken kullandığını anlattı. tanık poshor, başkan peksak'ın soruları üzerine dairede bulunan bilgisayarların, karargahtaki bir ağ vasıtasıyla birbirlerine bağlı olduğunu belirterek, "bilgisayarlarda bir arıza olduğunda ordu bilgi işlem (obi)'den ağ üzerinden müdahale edilerek arıza tamir edilirdi. bağlandıklarında masaüstümüzdeki dijital bir belgeyi rahatlıkla görebilirlerdi." dedi. karanet ağı vasıtasıyla da tekirdağ'daki bir birliğe bilgisayar ortamında dosya gönderilebildiğini de ifade eden poshor, "ancak bunlardan tam emin değilim. öyle olduğunu hatırlıyorum." diye konuştu.

  2. ordu'nun görev alanı olan kuzey ırak sorunu da seminere dahil edildi

  seminer hazırlıklarında, daha önceki tarihlerde gerçekleşmiş seminerlerin bilgi ve verilerinin de kullanılabildiğini belirten poshor, "mesela 2. ordu'nun görev alanı içerisinde olmasına rağmen kuzey ırak sorunu ile ilgili seminer ön çalışması yaptık. olasılığı en yüksek tehlike senaryosu olarak ele alınan bu sorunla ilgili olarak 2. ordu'nun bir müdahalesi sözkonusu olur ve birliklerde eksilme yaşanırsa bizim nasıl müdahele edebileceğimiz gibi konular, harp oyunu olarak ele alındı. hatta bu konu ile ilgili olarak çalışma yapmak üzere ankara'ya gittim." ifadesini kullandı.

  jandarma komutanlığı'nın 5-7 mart 2003 tarihinde düzenlenen 1. ordu plan seminerine dahil edildiğini belirten poshor, kuzey deniz saha komutanlığı'nın dahil edilip edilmediğini hatırlamadığını anlattı.

  daha önce yapılan plan seminerlerinden faydalandık

  plan seminerinin ön çalışmalarında rütbesi en düşük subay olarak en çok emek veren subayın kendisi olduğunu belirten poshor, seminer sonuç raporunu da kendisinin kaleme aldığını söyledi. tanık poshor, 5-7 mart 2003 tarihinde yapılan dava konusu 1. ordu plan seminerinin ön çalışmalarında daha eski tarihlerde yapılan plan seminerlerinin bilgi ve verilerinden de faydalanıldığını söyledi. üye hakim murat üründü, "12 eylül ile ilgili planlardan faydalandınız mı?" diye sordu. tanık poshor ise 12 eylül planından faydalanmadıklarını söyledi.

  kendisine sorulan başka bir soru üzerine tanık tanju poshor, kozmik oda ile arşiv odasının farklı yerler olduğunu söyledi. kozmik odanın çok gizli evrakların saklandığı bir yer olduğunu belirten poshor, "arşiv odası dediğiniz plan odasında bizim evrakları sakladığımız oda ise kendi evraklarımızı koyduğumuz bir yerdir ve gizlilik derecesinin üzerinde evraklar burada bulunmaz." açıklamasını yaptı.

  tanık poshor, kozmik odaya girme ve belge alma yetkim vardı

  kozmik odaya konulacak evrakları hazırlama yetkisine sahip olup olmadığı sorulan poshor, "benim evrak onaylama yetkim yoktu. hazırladığım evraklar da onaya ve imzaya çıkardı." diye konuştu. kozmik odaya girme yetkisinin olduğunu söyleyen poshor, "ön çalışmasını yaptığımız seminer çalışmasında kullanmak üzere eski tarihli seminer bilgi ve verilerini almak için çok defa girip çıktım oraya. ancak oradan ancak senet karşılığında belge alınabilirdi." dedi.

  aytaç yalman'a brifing verildi

  dava konusu 19 cd'den ilk 9'unun cd ve cd kabına ait fotoğrafı gösterilen poshor, bu cd'ler ve kapları üzerindeki yazıların kendisine ya da yazısını tanıdığı bir mesaj arkadaşına ait olup olmadığını hatırlamadığını söyledi. mahkeme başkanı peksak, üzerinde "a.yalman'a verilen 1'inci ordu plan brifingi" yazan 8 numaralı cd ile kabını tekrar göstererek üzerindeki yazıların kendisine ait olup olmadığını sordu. aytaç yalman'a brifing verdiklerini hatırladığını belirten poshor, bu yazının da kendisine ait olup olmadığı konusunda kesin bir şey söyleyemeyeceğini iddia etti."

  28.02.2012 / zaman

  ...

  "gül'ü koruyacak komutana kimse bu açıdan bakmamıştı

  balyoz davasına konu olan plan seminerini ve sonuç raporunu hazırlayan albay tanju poshor cumhurbaşkanlığı muhafız alay komutanlığına atandı. poshor, dün devletin zirvesinin katıldığı törenle görevi ismail güneşer’den devraldı.

  balyoz davasında ifade veren albay poshor, 1. ordu komutanlığında düzenlenen seminerin hazırlanmasında yüzbaşı rütbesi ile plan subayı olarak görev aldığını belirtmiş, seminerde gerçek kişi ve akp'nin isminin geçmediğini açıklamıştı.

  akp ismi yok, balyozu duymadım

  çapraz sorgular esnasında soruları yanıtlayan poshor, avukat celal ülgen’in "seminerde, balyoz, suga, çarşaf, oraj, sakal,tırpan, testere gibi eylem planları görüşüldü mü, akp gibi siyasi parti isimleri kullanıldı mı? " sorusuna "görüşülmedi, böyle isimler kullanılmadı" demişti.

  albay poshor, süha tanyeri’nin soruları üzerine, plan semineri senaryolarında akp hükümetinin icraatlarına yönelik ifadeler olmadığını belirterek, balyoz kelimesini de duymadığını söylemişti."

  20.07.2013 / odatv

  ...

  "‘balyoz kelimesini duymadım’ dedi
  28 şubat 2012’de balyoz davasında ifade veren albay poshor, sözkonusu seminerin hazırlanmasında yüzbaşı rütbesi ile plan subayı olarak görev aldığını açıklamıştı. “plan semineri hazırlık aşamasında görev yaptım. icrasında salonda bulundum ve sonuç raporunu yazdım” diyen poshor, “seminerde, balyoz, suga, çarşaf, oraj, sakal,tırpan, testere gibi eylem planları görüşüldü mü, akp gibi siyasi parti isimleri kullanıldı mı?’” sorusuna da “görüşülmedi, böyle isimler kullanılmadı. balyoz kelimesini de duymadım” demişti."

  14.04.2014 / gerçek gündem

  ...

  "aralarında emekli orgeneral çetin doğan, mhp milletvekili emekli korgeneral engin alan, emekli oramiral özden örnek, emekli orgeneral bilgin balanlı ve emekli albay dursun çiçek’in de bulunduğu 236 sanıklı davanın dördüncü oturumu dün anadolu adalet sarayı’ndaki 450 kişilik şehit hakan kılıç konferans salonu’nda yapıldı. mahkeme başkanı özlem karaçam, eski 1. ordu harekat başkanı emekli tuğgeneral süha tanyeri’ne, adli emanetten getirilen ve el yazılarının olduğu defterin kendisine ait olup olmadığını sordu. tanyeri ise, “defter harekât başkanlığı’nda not almak için kullandığım defterdir” cevabını verdi. tanyeri, “seminerde bu deftere not aldım. sonuç raporunu hazırlaması için proje subayına verdim ama defterin geri döndüğünü hatırlamıyorum. proje subayının nerede sakladığını bilmiyorum, ismi tanju poshor idi. o tarihte kendisi kurmay yüzbaşıydı” diye konuştu.

  16 askerin fikir sahibi

  eski 1. ordu harekât başkanı emekli tuğgeneral süha tanyeri’nin defterini teslim ettiğini açıkladığı dönemin proje subayı tanju poshor, balyoz davası başladıktan kısa süre sonra abdullah gül’ün yaveri olarak atandı. halen cumhurbaşkanlığı muhafız alay komutanı olan poshor’un cumhurbaşkanlığı’nda 16 türk devletini temsil eden askerlerin kıyafetleriyle karşılama yapılması fikrinin sahibi olduğu öne sürülmüştü. balyoz davasında 2012 yılında “tanık” sıfatıyla ifade veren poshor, 1. ordu komutanlığı’nda düzenlenen seminerin hazırlanmasında yüzbaşı rütbesi ile plan subayı olarak görev aldığını belirtmiş, seminerde gerçek kişi ve akp’nin isminin geçmediğini söylemişti.

  04.02.2015 / vatan
 • cumhurbaşkanlığı muhafız alayı alay komutanı olduğu dönemde hanımının elinden elma yemiştik. umarım o elmayı sormaya gelmezler.
 • 'poşor'dur o. kökleri dışarıda sonuçta.
 • darbeci tanju poshor'un hıdırellez duası..

  http://www.sozcu.com.tr/…tayyip-olsun-amin-1388481/
 • ne zaman bir albay, yarbay, binbaşı vs bir subay rütbesi duysam aklıma atatürk ve harbiyeliler anıtı gelirdi. şu ordunun düştüğü hale bak.

  yazıklar olsun.
 • mustafa önsel'in bir zamanlar yakın arkadaşı olup fark edemediği fetöcü, bakın nasıl anlatıyor.
 • eski muhafız alay komutanı, darbe teşebbüsü nedeniyle tutuklu.
  an itibariyle muhafız alayı dosyasını canlı dinliyorum. adam 15 temmuz gecesi muhafız alayında tatbikat olduğunu ve gözlemci olarak katılmam gerektiği emrini bizzat ikinci başkandan aldım diyip üzerine de ekledi:

  o gece zekai aksakallı yaşar güler ile irtibatı olan üç kişinin öldürülmesini istedi diyor.ikisi öldürüldü ben kaldım diyor. o isimler: semih terzi (özel kuvvetler 1. tugay komutanı) mehmet akkurt (yaşar güler'in emir subayı) ve kendisi.

  güncelleme gelecek.

  edit: bir yazarın uyarısı ile farkettim. adam savunma yaparken heyecanla bu entariyi girmişim ve güncelleme gelecek dememe rağmen gerisini getirmemişim.

  2011 yılında bank asya'dan aldığı ev nedeniyle kredi aldığını söylemişti. başka da diyecek bir şeyim yok.