şükela:  tümü | bugün
 • kısmen doğru olan ifade zira önüne yatılarak durdurulması bile söz konusudur.
  edit:imla
 • çok doğru bir tespit. hem zaten 3. dünya savaşı taş ve sopalarla olacak. onların antisi yok hem çok da ucuzlar.

  (bkz: tsk'nın katır satın alması)

  edit: 3. değil 4. olacak. rovski sağolsun düzeltti.
 • tankları imha etme imkanı vardır doğru ama tank gücü olanla olmayanın arazide savaşında olmayan adım adım geriye doğru sürülür. amaç işgal ve saha hakimiyeti ise tankın alternatifi, az kayıplı bir strateji yoktur
 • leopard tankinin maliyetini bile dogru bilmeyen yazarin sicmigi
 • tankların ve sair zırhlı aracın, zırh delici silahı olmayan silahlı gruplara karşı yenilmezlik, yenerken kaybı minimuma indirme özelliği hâlâ mevcut. bahsedilen anti tank silahların isabet, hasar verme, tankı savaş dışı bırakma, personelin hayatta kalma yüzdesi gibi şeyler de bu silahların kullanıma devamında kritik unsurlar.

  yoksa karadan havaya güdümlü uçaksavar füzelerin de savaş uçağı çağını sona erdirmesi gerekirdi.

  bu durumda herhangi bir ülke veya silahlı güçle ile savaşa girerken onların anti tank, uçaksavar füzesi sahipliği (bunu mümkünse engellemek) ve silahların kapasitesi en önemli stratejik parametre demektir.
 • savaşılan bölge suriye gibi düz bir arazi olunca, bu ucu bucağı olmayan düz arazide, tankların hedef altında olması gayet doğaldır. tanklar sürekli açık hedef halinde ve manevra kabiliyeti kısıtlı. dolayısı ile hareket sağlayamadığı için roket atar ve ısı güdümlü füze saldırıları ile darbelenmesi basit. bizim orada tank kullanma mantığımız, ''nasıl olsa yorganın altındayım, hırsız bana karışmaz'' mantığı ile aynı. günlerdir, özellikle ışidin tankları vurma videolarından sonra epey düşündüğüm mevzudur.

  edit: mesajlar geliyor tankın zaten düz arazide kullanıldığına dair, bunun farkında olarak şunları söylemek isterim; tanklar ikinci dünya savaşında , kullanımlarının en revaçta olduğu zamanları yaşıyordu, sebebi ise avrupa şehirlerinde, savaşın adeta beton bloklar ile mücadelesiydi. burada illa ki yok edilecek karargahlar olabilir, kullanımı da gerekli. ancak tank gibi hantal araçların böylesine manevralı teröristler üzerinde sağlayacağı etki çok düşüktür. hatta bu yaratıkların toyotaları neden bu kadar benimsediklerinin sebebi de bu anlattığım ile ilintilidir. zira ışidin elinde hali hazırda savaştığı düşmanlarından ele geçen çokça tank bulunmakta.
 • askeri teknoloji'nin evrimsel gelişimi kara'dan hava'ya doğru sürmektedir bu yüzden kısmen doğru bir önerme'dir.
  yakın gelecekte tüm dünya'da en önemli askeri güç hava kuvvetleri olacaktır.

  ancak en azından önümüzdeki 35 yıl daha rahatlıkla söyleyebiliriz ki;

  (bkz: piyade'nin bot bastığı yer bizimdir)
 • kesinlikle katildigim onermedir.

  2. dunya savasinda tanklar cok onemli bir yer tutsa da yine de her zaman piyade ve hava kuvvetleri ile desteklenmek zorundaydi.

  karsilarinda anti-tank ve rpg ler vardi . hem tank kullananlarin iyi atislar yapmasi hem anti tank silahlari kullananlarin iyi atislar yapmasi gerekiyordu ve bir denge vardi.

  simdi isi gudumlu fuzeyi tak diye yolla tank patlasin.