şükela:  tümü | bugün
 • ışid ile birlikte ortaya çıkan gerçektir. ikinci dünya savaşında en büyük günlerini yaşayan tanklar şu aralar atgm(anti tank guided missiles) dediğimiz silahlar sayesinde tanklar avantajdan çıkıp dezavantaj yaratmaya başladı resmen. türkiye kıçı kırık el bab'a gelene kadar 10 tane leopard 1 tane de m60 kaybetti (leopardların tanesi 1.8 milyon dolar m60 is 4-5 milyon dolar) ırak ordusu 40 tane m1a1 abrams kaybetti tanesi 4 milyon dolar. bir de bu tank kayıpları başlarda oldu şu an çook daha fazladır. çünkü musul'da inanılmaz zorlanıyorlar şuan.

  bilinen atgm'ler.
  (bkz: fgm-148 javelin)
  (bkz: milan)
  (bkz: stinger)(bu sadece havaya kullanılırmış )
  (bkz: kornet)
  (bkz: tow)

  mesela bir javelin 128 bin dolar bir tane javelin mermisi ise 78 bin dolar filan. sdf'nin işid karşısında bu kadar başarılı olma sebebi de yine atgm'lerdir. fransız ve amerika özel kuvvetleri şuan sdf ile birlikte hareket ediyorlar ve öncelikli amaçları svbied( suicide vehicle-borne ımprovised explosive device) 'leri bu atgm'ler ile yok etmek. düz arazide o canlı bomba aracı onlara doğru gelirken onlar da patlatıyor. örnek video
  https://www.youtube.com/watch?v=3jgrlehsvng
  birinci atılan milan ıskalıyor
  ikincisi javelin yukarıdan paramparça ediyor.

  youtube yine atgm vs tank videolarında geçilmiyor. üzgünüm ki türk tankları da çok fazla videoda var.

  edit: arkadaşlardan biri m60 tanklarının 1960 daki haliyle kullandığımızı sanıyor. en çok modernizasyon yapılan tanktır. fiyatı 4-5 milyon'a çıkmış durumdadır. zaten 1960 tankını kullanan ordu nijer ordusu filandır. askeriyemizin bel kemiğini modernizasyon sağlıyor en çok para oraya gidiyor. türk ordusunda tam olarak m60a1 (highly upgraded) olarak geçer.

  bir de her anti atgm her atgm'yi koruyamaz. bazıları direk gelip çarpar. bazıları kaç metre üstünde patlar vs diye biliyorum. tanklar nasıl kendilerini geliştiriyorlarsa atgm'ler de gelişiyor.

  bir de şöyle bir şey var. ypg manbij'i (el bab ile aynı büyüklükte) 0 tank ile 2-3 ayda aldı ama ne vardı arkalarında yine amerika ve fransız özel kuvvetleri ile birlikte. koalisyon uçaklarına sahiptiler. light infantry ve inanılmaz hava kabiliyeti suriyedeki en önemli araçlardan biridir. yani bizim elimizde öso denen çapsızlar yerine düzgün savaşçılar olsaydı. biz de sadece uçaklar ve topcu bataryalarıyla sınırın diğer tarafından vururduk o light infantry dediğimiz gruplar ise çat çat alırdı bölgeyi. ne asker kaybedilirdi ne de tank. şahsi görüşümdür yanlışım varsa söyleyin düzelteyim.

  edit 2: çok garip mesajlar geldi. bunları nerden uyduruyorsun diyenler. tanklar eger onemsiz olsaydı yok etmezlerdi diyenler(ki harbiden ekşi tarihi boyunca gelen en değişik mesajdı). arkadaşlar sadece bildiklerimi yazdım ben bi asker filan değilim dediklerime bakmayın yani dikkate alınacak biri değilim. burası internet herkes bildiğini yazar insan gibi tartışılır. bakın ne güzel bi tartışma ortamı. lakin çok garip yorumlar var ne diyeceğimi bilemiyorum.

  last edit: tanklar toptan kaldırılsın filan demiyorum. sadece tankların eskisi kadar heybetli ve korkutucu olduğunu düşünmüyorum. eskiden bi ordunun gücü eşitti tank ve hava araçları şimdi tanklar çok gerilere kaymış durumda.
 • kısmen doğru olan ifade zira önüne yatılarak durdurulması bile söz konusudur.
  edit:imla
 • çok doğru bir tespit. hem zaten 3. dünya savaşı taş ve sopalarla olacak. onların antisi yok hem çok da ucuzlar.

  (bkz: tsk'nın katır satın alması)

  edit: 3. değil 4. olacak. rovski sağolsun düzeltti.
 • tankları imha etme imkanı vardır doğru ama tank gücü olanla olmayanın arazide savaşında olmayan adım adım geriye doğru sürülür. amaç işgal ve saha hakimiyeti ise tankın alternatifi, az kayıplı bir strateji yoktur
 • tankların ve sair zırhlı aracın, zırh delici silahı olmayan silahlı gruplara karşı yenilmezlik, yenerken kaybı minimuma indirme özelliği hâlâ mevcut. bahsedilen anti tank silahların isabet, hasar verme, tankı savaş dışı bırakma, personelin hayatta kalma yüzdesi gibi şeyler de bu silahların kullanıma devamında kritik unsurlar.

  yoksa karadan havaya güdümlü uçaksavar füzelerin de savaş uçağı çağını sona erdirmesi gerekirdi.

  bu durumda herhangi bir ülke veya silahlı güçle ile savaşa girerken onların anti tank, uçaksavar füzesi sahipliği (bunu mümkünse engellemek) ve silahların kapasitesi en önemli stratejik parametre demektir.
 • savaşılan bölge suriye gibi düz bir arazi olunca, bu ucu bucağı olmayan düz arazide, tankların hedef altında olması gayet doğaldır. tanklar sürekli açık hedef halinde ve manevra kabiliyeti kısıtlı. dolayısı ile hareket sağlayamadığı için roket atar ve ısı güdümlü füze saldırıları ile darbelenmesi basit. bizim orada tank kullanma mantığımız, ''nasıl olsa yorganın altındayım, hırsız bana karışmaz'' mantığı ile aynı. günlerdir, özellikle ışidin tankları vurma videolarından sonra epey düşündüğüm mevzudur.

  edit: mesajlar geliyor tankın zaten düz arazide kullanıldığına dair, bunun farkında olarak şunları söylemek isterim; tanklar ikinci dünya savaşında , kullanımlarının en revaçta olduğu zamanları yaşıyordu, sebebi ise avrupa şehirlerinde, savaşın adeta beton bloklar ile mücadelesiydi. burada illa ki yok edilecek karargahlar olabilir, kullanımı da gerekli. ancak tank gibi hantal araçların böylesine manevralı teröristler üzerinde sağlayacağı etki çok düşüktür. hatta bu yaratıkların toyotaları neden bu kadar benimsediklerinin sebebi de bu anlattığım ile ilintilidir. zira ışidin elinde hali hazırda savaştığı düşmanlarından ele geçen çokça tank bulunmakta.
 • gerçekliği yüksek önermedir, son teknoloji ordular artık ağır zırhlıları geliştirmek yerine insansız araçlara yatırım yapmaktadırlar, tek atışla tank imha edebilen insansız hava veya kara araçları, yine tek atışla düşmana büyük hasar veren deniz ve sualtı araç teknolojisi geliştikçe zırhlar önemini tamamen yitireceklerdir zira modern savaş ateş altında hayatta kalabilmek üzerine değil, yüksek hız ve çeviklik sayesinde ateş altına alınamama üzerine dizayn edilmektedir
 • f16 yı vuran güdümlü füze sistemleri vardır ancak, f16 nın devri kapanmamış ve bitmemiştir. savunma sistemleri geliştirilmiştir.

  başlık gereksiz kafa kurcalamaktadır.
  (bkz: savunma sistemleri)