• kültürlerde şahmeran kitabının yazarıdır. kendisi bir banka emeklisidir, bursa kapalı çarşıda bir antika ve gümüş dükkanı vardır. çok kültürlü, sempatik bir insandır
    şahmeran çalışması bu toprakların kültürünü daha iyi algılayabileceğimiz ilginç, konulara çok uygun düşen bir dilin kullanıldığı, çok hoş bir eserdir.
    anadoluda renklerin neyi temsil ettiklerinden, mezar taşlarındaki kavak ağacına kadar türlü bilgi mevcuttur bu kitapta.
  • sadece içindekiler kısmına bakarak iki kitabını aldığım araştırmacı yazar.

birincisi mistik/gizil simgeler gelenek ve kavramlar

ikincisi inançlarda şahmeran

galiba kitapları bundan ibaret. hayat hikayesini öğrenmeye çalıştım. maalesef 2013 yılında vefat etmiş. 1943 doğumluymuş. birçok işe teşebbüs etmiş. sanırım dürüstlüğünden birçoğunu devam ettirememiş. şu anda kitaplarını beklemekteyim. bu toprakların kültürünü öğrenmeye ve öğretmeye çalışmış.

http://www.bursa.com/wiki/tankut_sozeri

edit: bir kitabını daha aldım: kültürlerde şahmeran

ayrıca kendisi dean martin seslendirmesi ile tanınan aykut sözeri'nin ağabeyi imiş. aykut sözeri'nin sesini hatırlamak isteyenler türk sinemasının en samimi filmlerinden birisi olan, atıf yılmaz'ın yönettiği, bir yudum sevgi filminde kadir inanır seslendirmesini dinleyebilirler.
hesabın var mı? giriş yap