şükela:  tümü | bugün
 • tannenberg muharebesi almanyanın birinci dünya savaşındaki en (veya tek) kesin zaferidir. ağustos 1914 de başlayana rus istilasını daha başında durdurmuştur ve alman doğu cephesindeki askerlerin muzaffer bir şekilde batı cephesine kaymasını sağlamıştır. geç kalan schlieffenplanının başarılı olan bir kısmı olarak neredeyse almanya ya zafer getirecekti.

  rusların yetersiz saldırıları en sonunda almanlar tarafından tannenbergde kuşatılmalarına sebep olmuş sonuçta ruslar almanların 20.000 kaybına karşılık 95.000 esir 30.000 kayıp ve 10.000 kaçakla 150.000 kişilik orduyu tanneberg bataklıklarında bırakmıştır...

  (bkz: birinci dunya savasi)
 • almanlar bu savasin ismini atalari olan töton sövalyelerinin litvanyalilara karsi kaybettikleri savasin anisina ayni ismi vermislerdir.
 • osmanlı'nın almanların yanında 1. dünya savaşı'na girmesine ilham veren, almanların donanımsız rus ordusunu yenerek, ilerleyişlerini durdurduğu tannenberg muharebesi'nin olduğu kent. nitekim almanlar batı cephesinde gerçek rakiplerini karşısında bulmuş ve zannedildiği kadar kuvvetli olmadıkları anlaşılmıştır.
 • kuşatılanın samsonov, yardıma koşmayanın ise rennenkampf kumandasında olduğu iki devasa rus ordusunun tek bir alman ordusunca evire çevire mağlup edildiği savaş. 26-30 ağustos 1914.
 • almanların, rusların telsizden şifresiz konuştuğunu fark etmesi üzerine büyük bir avantaja sahip olduğu muharebedir. ludendorff, samsanov karşısında düzgün bir strateji izleyememiş ancak telsiz avantajı sayesinde çift yönlü saldırı yaparak 90 bin askeri esir almayı başarmıştır.
 • verdun yapimcilarinin dogu cephesiyle karsisimiza ciktigi multiplayer oyun. rus, romen, avusturya, almanya gibi ordularin askerlerini alip galicya senin, karpatya benim savasip duruyoruz.

  mavzer, mannlicher, arisaka, mosin nagant, winchester gibi silahlar var. cesit verdun'a gore dusuk simdilik. orada daha fazla ulke vardi haliyle cesit de coktu tabii.

  oyunda cok fazla battlefield 1 izi goruyorsunuz ki bu bence guzel bir sey. verdun da bu yeniliklere gecti mi bilmiyorum acikcasi bayagi oldu oynamayali. gerci bati cephesi agirlikli siper savasiyken dogu cephesi daha hareketli. b1 alan kapmaca (diyeyim) tipi oynanis tannenberg cephesi'ne daha uygun tabii.

  haritalarda mevsim degisimleri var, tabii oynarken olmuyor. kar, yagmur, sis, acik.

  sesler verdun'a gore biraz daha duzelmis insani havaya sokuyor ama bir b1 degil hala.

  su an bot fazla ama bazen human da cok oldugu denk geliyor. harita ve silah cesitlendirilir umarim cikisina kadar.
 • 1410 da töton şövalyelerinin, litvanyalılar tarafından yok edilmesiyle sona eren savaştır.