şükela:  tümü | bugün
  • almanya'nın birinci dünya savaşı'ndaki en kesin zaferidir. 23–30 ağustos 1914 tarihindeki muharebe rus istilasını daha başında durdurmuştur ve alman doğu cephesi'ndeki askerlerin muzaffer bir şekilde batı cephesi'ne kaymasını sağlamıştır. geç kalan schlieffen planı'nın başarılı olan bir kısmı olarak neredeyse almanya'ya zafer getirecekti.

    kısa belgeseli için

    rusların yetersiz saldırıları en sonunda almanlar tarafından tannenberg de kuşatılmalarına sebep olmuş sonuçta ruslar almanların 20.000 kaybına karşılık, 95.000 esir 30.000 kayıp ve 10.000 kaçakla 150.000 kişilik orduyu tannenberg bataklıklarında bırakmıştır.

    22 ağustos günü general samsonov'un 2. ordusu almanları başarılı bir biçimde birkaç yerden geri attı.ertesi gün alman xx. alayına saldırdılar.alay aynı gece orlau-frenkenau hattına çekildi.24 ağustos'ta ruslar orlau-frenkenau hattına saldırdı ama bu kez iyi mevzilenmiş almanlar onları durdurdu.buradan sonra samsonov alman kanatlarının zayıflığını fark etti ve ordusunun büyük kısmını kuzeybatı'ya kaydırdı.sadece vı. alayı esas görevleri olan seeburg için kuzeye yöneldi.samsonov alman savunma düzenin bozulduğunu ve yakında almanları tam bir bozguna uğratacağını sandı ve şifre ile haberleşmeyi bırakıp normal haberleşmeye geçti. ludendorff ve hindenburg buna inanmakta güçlük çekseler de sonunda ikna oldular.almanlar karşı hemen karşı saldırıya geçmek istedi.alman ı. alayı rus sol kanadına saldırırken xvıı. alay güneyden taaruza geçeçekti. başlangıçta planlar böyleydi.ama cephedeki general françois topçu desteğinin gelmesini beklemeyi tercih edip taaruzu 27 sine erteledi. alman karşı taaruzu 26 ağustos'ta 1.rus ordusu königsberg'e ilerlemeye başladı ve ciddi bir direnişle karşılaşmadı.ertesi gün françois seeburg ve bischofstein'de saldırdı ve başarılı oldu.bu hamle ile rus 2. ordusunun sağ kanadı açıkta kaldı.27 sinde soldan yeni bir taaruza girişti ı.rus alayı aynı gece geri çekilmek zorunda kaldı.28 ağustos'ta ruslar için esas tehlike başladı ı. alay solda vı.alay sağda olmak üzere ikisi de geri çekilmeye başladılar .merkezde ise büyük lojistik problemler yaşanıyordu.samsonov askerlerine güneydoğu istikametinde çekilmeyi ve yeniden toplanmayı emretti. rennenkamp'da kendine yardım edip edemeyeceğini sordu.ama geç kalınmıştı françois'in orduları iyice ilerlemişti.rus 1. ordusu yardıma geldiğinde ise alman süvarileri onları geri püskürttü.diğerleri ise 1.orduyu tehlikeli bir pozisyonda bırakıp geri çekildi.ertesi gün savaş bitti samsonov'un 2.ordusu imha olmuş bir gün öncede kendi intihar etmişti.sadece 10.000 rus askeri kanatlardan kaçmayı başardı.almanlar 12.000 kayıp verdi ve 500 top ele geçirdi.rus esirleri nakil etmek için ise altı tane tren gerekti.

    kaynak