şükela:  tümü | bugün
  • türk edebiyatı için son dönemlerde yapılmış en iyi çalışmalardan bir tanesidir. mimar sanatlar güzel sanatlar üniversitesi bünyesinde kurulan bu merkez, tanpınar merkezi adresinden, tanpınara ait neredeyse her notu internet ortamına aktarmıştır. sitede (bkz: saatleri ayarlama enstitüsü)'nün tefrikasından, tanpınarın kişisel not defterlerine kadar çoğu şeyi bulmak mümkündür.

okuma kılavuzu, başlığı altında tanpınar'ın eserlerine dair dipnotlar bulabileceğiniz gibi "ilişkiler şeması" gibi bağlantılar ile romanlarına dair atladığınız detayları da görebilirsiniz.

benim en sevdiğim bölümlerden bir tanesi de (bkz: ahmet hamdi tanpınar)'ın günlüklerinde bahsettiği müziklerin bir spotify listesine dönüştürülmesi oldu. böyle bir şey yapmayı ben de düşünüyordum, işimi hızlandırmışlar sağ olsunlar. o listeyi de bu adresten görmeniz mümkün.

yeni türk edebiyatı araştırmaları yapıyor ya da tanpınar'a biraz ilgi duyuyorsanız, saatlerinizi geçirebileceğiniz adreslerden bir tanesi olmuş.
  • site sanırım 24 saattir aktif ancak zenginliği insana inanılmaz haz veriyor, handan inci hocamız ve çalışma ekibinin emeğine sağlık. türk edebiyatının böyle işlere ihtiyacı var.
  • yaşasın!

tebrikler.
  • çok başarılı görünüyor, umarım benzer çalışmalar edebiyatımızın diğer büyükleri içinde yapılır.
  • tardis mübarek. emeği geçenlerin eline sağlık.
  • ahmet hamdi tanpınar ile ilgili şahane bir arşiv çalışması.

internette böyle eli yüzü düzgün işler çok az.
  • siteyle ilgili handan inci'nin medyascope röportajı. bir de şu var.
  • yıllar sonra bu güzel günü anınca bir nefes almışız dedirtecek merkez, tanpınarın kendi ifadesiyle asıl kaynak.
  • o halde istanbul'daki edebiyatseverler için şehrin yeni manalar kazanacağı günler pek yakındır! "okuma kılavuzu" kısmı -hele o "mekanlar" ve "roman haritaları"- yakında dolup taştığında ampirik ya da örnek nice okuyucu ellerinde kitaplarla yollara düşecek. bundan daha zarif ve sinir bozucu bir istanbul gezisi de düşünemiyorum. ben de utana sıkıla yürüyecek, bazen de üyelerinden birinin saatler ya da günler önce çıktığı bir yokuştan ötekisinin şimdi indiği, aynı güzergahta fakat birbirinden habersiz sayısız okuyucudan oluşan hayalî bir topluluğun parçası olduğumu düşleyeceğim.
  • keşke her yazar için birer tane hazırlansa dediğim site. özellikle bibliyografya başlığı güncellenirse tadından yenmeyecek gibi duruyor. ahmet hamdi tanpınar hakkında yayımlanmış yazılara doğrudan ve kronolojik sırayla ulaşabilmek sıradan bir okur için çok güzel. kavramlar başlığı ise hazırlık aşamasındaymış onu da ayrıca merak ettim.