şükela:  tümü | bugün soru sor
 • ahmet miskioğlu'nun tanpınar'ın derslerinde tuttuğu notlarından oluşan kitabının adı. alt başlık "yeni türk edebiyatı tezli sertifika ders notları (1952)" şeklinde.

  güler güven'in tanpınar'dan yeni ders notları'ndan hemen sonra okuduğum için ikisi arasında biraz karşılaştırma yapayım:
  - her ikisi de derslerin yapıldıkları tarihleri not etmişler. güven'in notları tanpınar'ın daha geç dönemine ait, 1956-58 arası. miskioğlu'nunkiler 1952'ye ait.
  - güven tanpınar'ın lisans öğrencisi. 2. sınıftan itibaren dersini almış. son yıl ise tanpınar önce rahatsızlandığı sonra da yurt dışına gittiği için güven'in derslerine girmemiş. bir de yahya kemal'in vefatı (1958) mevzuu var tabii. miskioğlu ise tanpınar'ın "tezli sertifika" yani bir bakıma bitirme tezi öğrencisi olmuş. son sınıf öğrencilerinden az sayıda bir grupla yapılmış bu dersler. dolayısıyla daha rahat ve samimi bir ortam varmış. derslerin fındıklı'daki (şimdiki) mimar sinan güzel sanatlar üniversitesi'ndeki denize bakan sınıflardan birinde yapılmasının da bunda etkisi olabilir tabii.
  - güven'in notları edebiyat tarihi (metot vs), servet-i fünun romanı, bir sömestr boyunca üzerinde durulan tevfik fikret, tiyatro ve şiir gibi konular etrafında toplanmış. miskioğlu'nun notları ise modern şiir, estetik, sanat ve yahya kemal etrafında.
  - güven'in derslerine misafir hoca getirmiş miydi tanpınar bilemiyoruz. miskioğlu ise bir derste tanpınar'ın bergson'u anlattığını, bir sonraki derste ise önceki performansını beğenmediği için vehbi eralp'i bergson anlatmak üzere davet ettiğini anlatıyor. miskioğlu, eralp'in dersini de not etmiş ve kitabın bence orijinal kısımlarından biri de burası.
  - güven'in notları nispeten daha dağınık, paragraflarda konu ayrımı olmadan çok iç içelik göze çarpıyor. sanki her konunun en önemli cümlesini not etmiş gibi. gerçi bir lisans öğrencisine göre yine de dikkatli. güler güven'in 49 yaşında vefat ettiğini düşününce, bu notları yeniden ele alamadığını anlamak zor değil. miskioğlu notlarını temize geçtikten sonra kontrol etmesi ve onaylaması için tanpınar'a sunmuş. bunda tanpınar'ın sık sık yaptığı "not alacaksanız doğru düzgün alın" uyarılarının payı büyük. miskioğlu notlarını sunmuş sunmasına da bir kopyasını çıkarmadığı için daha verirken pişman olmuş, tanpınar ya geri vermezse diye. tanpınar şöyle bir karıştırmış ve gizlemediği bir memnuniyetle kapağına imzasını atmış. bu açıdan da miskioğlu'nun notları özel sanırım.

  iyi ki bu notları tutup saklamışlar diyorum.
 • ahmet miskioğlu'nun tanpınar'ı dinlerken aldığı notlardan oluşmaktadır. tanpınar için yaptıkları tek hazırlık masaya kül tablası koymakmış hatta geceleri uykusuzluk problemi yaşayan tanpınar derslere 14.00 gibi başlıyormuş. derslerini zihninde yaptığı gelişigüzel bir planla doğaçlama anlatırmış.ataç ile aynı dönemde arkadaş olmalarına karşılık dil anlayışları birbirlerinden çok farklı olup birbirlerine herhangi bir müdahalede de bulunmazlarmış. okurken kendisinden ders almış hissine kapılıyorsunuz hatta o ortamda hayal bile ediyorsunuz.