şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: #78003844)

  insanlar sana ibadet edince çok mutlu oluyor musun? muş diyor hazretlerin biri. bu soruyu çok duydum, baktım başlığı da yok, kendimce cevaplayayım bu sorunun sahipleri için

  ya bu kadar kafasız değilsiniz aslında, daha kalitelisini düşünebilirsiniz. en azından yaratıcıyı insan formatında düşünmek onu insan kalıplarında değerlendirmek nedir ya allasen? yaratan bu yaratan (ya da senin deyiminle yaratıcı olduğu iddia edilen), 100 yılda bir insanlar arasından en ahlaklısı, erdemlisi hadi sen tanrısın denilip konulmuyor oraya.

  onda da mutluluk diye bir his olduğunu nerden çıkardın sen acaba?

  gel ilkokul çocuğuna anlatır gibi anlatayım şimdi sana.

  bir yazılımcının insanınkiyle kıyaslandığında minik bir yapay zekayla ürettiği oyundaki karakterler, o yazılımcı için, kim bilir bizi yaratan kaç yüz megamilyon megapikseldir, o da bizim gibi kötü ekran kartlarında kötü görünüyor mudur, kim bilir ne güçlü ekran kartı gerekiyordur, onu görüntülemek için nasıl bir ekran kartı lazımdır acaba kaç megabayttır ki, yok yok gigabyte'tır kesin, acaba cd de mi taşınıyor, dvd de mi, elektrik kesildiğinde o da ortadan kayboluyor mudur, kendi ortadan kaybolmalarının karıncalanarak ya da şu efektle gerçekleştiğin ve bunun da adını o yapay zekaların cozurtlamak koyduğunu varsayasarak, o da cozurtluyor mu ya da mutlu oluyor mu biz elektrik kesilip cozurtladığımızda dediğinde ne kadar o yazılımcıya mantıksız gelecek şeyler söylüyorsa, senin bu çoooooook harika bir şey bulduğun zannettiğin sorun o kadar mantıksız ve saçma

  mutlu oluyor muymuş? peh..

  belki hiç mutluluk diye bir hissiyatı yok, ki komple hissiyat denen şey yok gibi aslında; belki de mutluluktan çok daha öte bizim bilmediğimiz, bizde olmayan hipermegaluk diye bir hissi var ibadet edilince o oluyor

  bilemeyiz

  seni niye bu kadar ilgilendiriyor? ilgilendirmesin. bir şey oluyordur muhakkak da o olduğu şeyin insan sınırları içinde algılamaya çalışıp, sonra algılayamayıp, vay bee ne laf ettim demek nasıl bir düşünce mahrumiyeti ?!?

  bu kainatı mikro alemden makro aleme bir düzen içinde, evet bilimin kurduğu değil keşfetmeye çalıştığı düzen, yaratan varlığın, senin bildiğin bilmediğin, anladığın anlayamadığın varoluş şekliyle bir varlığı mevcut, ve seni de koyduğu kurallar kaidesinde yargılayacağını belirtiyor. (inananlarca) o yüzden istersen silkin ve kendine gel, kendi sıfatlarına sahip bir yaratıcı düşünmek gibi aptalca bir gaflete düşme, istemezsen bekle gör var mıymış yok muymuş, varsa sonuçlarına katlanmak şartıyla tabi. yoksa ve bu atomlardan, bakterilerden, galaksilere olan düzen tesadüfiyse sana ne ala..

  ama saçma sapan bulup, kabul etmediğin, bizim iddia ettiğimiz yaratıcıyı insan kalıplarının içinde düşünme artık, çok basit bir düşünce şekli çünkü. bir önce ne iddia edildiğini anla, sonra reddedersin..

  edit: cevap verdiğim entry uçmuş tabi, (bkz: tanrıya bir not bırak) başlığına yazılmış sadece mevzubahis sorudan oluşan bir entry'di ve en son 20 küsur fav'ı vardı, demek ki cevabımız yerine ulaşmış efendim.