şükela:  tümü | bugün
  • din kulturu ve ahlak bilgisi derslerinde, allah muslumanlarin allahi, tanri ise hiristiyanlarin tanrisi $eklinde gosterilir diye du$unurdum. halada boyle du$unmekteyim.
  • tanri generic bir interface dir, allah onun muslumanlara iliskin metodlar iceren implementation'i dir.
  • tanri turkce bir kelimedir, allah arapca.
  • tanri genel ad
    budistlerin budha mesela
    muslumanlarin da allah
    ama hristiyanlarin god diye ayri bir tanrilari yok, god allah'in ingilizcesi sadece. daha dogrusu ingilizcedeki deyisi
    cunku bunlar adi ustunde tek tanri altinda birlesen dinler.
  • tanrı tapılan herhangi bişey'e verilen isimdir... satanist'lerin tanrısı $eytandır... hinduizm tanrısı inektir (inek şeklinde bir tanrıları varmış, tüm ineklere de tapmazlarmış saygı duyarlarmış (bleneak sağ olsun)) ... allah ise özel isimdir...
  • kelimei şahadet' te söylendigi üzere "la ilahe illalah" yani "allahtan başka ilah yoktur". yani allah tek ilahtır ama sonuçta ilahtır. evet, allah' ın türkçesi tanrı değildir ama ilahın türkçesi tanrıdır. yani allah tanrıdır. islamcıların allah tanrı değildir diye tutturmaları bana "türkçe rock olmaz, ingilizce olur" görüşünü hatırlatıyor malesef...
  • askerlik görevi ifa edilirken yobaz nöbetçi çavuşun yemek duasını yönetmelikteki gibi okumak istememesi sonucu ve işin inada binmesi üzerine aç kalmamıza neden olan olayı yaratan fark.
  • sanırım şu grafitti de bu fark üzerine kuruludur:
    -ey bütün tanrılar! allah belanızı versin.
  • tabii ki de tanrı'yla allah sözcükleri aynı şeyi ifade eder, aralarındaki tek fark tanrı sözcüğünün türkçe, allah sözcüğünün ise arapça olmasıdır! ama gelin görün ki, benim müslüman(!) milletim her nedense tanrı sözcüğünü kulladığınız zaman size kötü gözle daha doğrusu gâvur gözüyle bakarlar!
  • "buraların allahı benim ulaaan!.."
    (bkz: ikibolubesbeze)