• tanri turkce bir kelimedir, allah arapca.
  • kelimei şahadet' te söylendigi üzere "la ilahe illalah" yani "allahtan başka ilah yoktur". yani allah tek ilahtır ama sonuçta ilahtır. evet, allah' ın türkçesi tanrı değildir ama ilahın türkçesi tanrıdır. yani allah tanrıdır. islamcıların allah tanrı değildir diye tutturmaları bana "türkçe rock olmaz, ingilizce olur" görüşünü hatırlatıyor malesef...
  • "çok tanrılı dinler", "bereket tanrısı" gibi kavramlar düşünüldüğünde farkı fark edeceksiniz.
    edemediyseniz fatih civarında "çok allahlı dinler" ve "bereket allahı" demeye çalışın, şüphesiz fark ettirirler.
  • tanri generic bir interface dir, allah onun muslumanlara iliskin metodlar iceren implementation'i dir.
  • hoşunuza giden bir durum karşısında "allaaah beaaa" diye bağırmanız mümkündür aynı sevinç nidasını "tanrııı beea" şeklinde yaparsanız insanlar size garip garip bakar.
  • fark sudur: allah bir tanridir.
  • filoloji hakkında zerre fikri olmayanlar tarafından ayrıştırlıan farktır. sözlerim biri the deity, diğeri the god un karşılığıdır diyenlere:

dostlar, ingilizce olarak adlandırdığımız dil nordik diller ile latincenin bir karışımıdır. the deity, latince deus'dan gelir, the god ise germence gott'dan. ayrımı bunun üzerine yapacaksan hiç yapma daha iyi.

biri sıfatmış diğeri isimmiş diyorsun da, kelime kökleri nereden geliyormuş, örneklediğin deus ile gott arasında bir fark var mıymış bakıyor musun, okuyor musun hiç?

saçma kültürel referanslarla arapçı bir yaklaşımı benimsemişsin, tanrı laikçidir, allah islamcı diyorsun, bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmaktan hiç utanmıyorsun da ortaya önerme atarken saçmalamaktan da mı hiç çekinmiyorsun be adam? senin tanrının, pardon allah'ının (el ilah, elohim ve tengri ile the god ya da the deity arasındaki farkı bulan ya da getirene falan filan) inandığın dinde sana ilk emri ne ulan?
  • ümraniye'de ortaokul derslerine giren bir arkadaşım var, ingilizce öğretmeni. şöyle bir şey anlattı bana:

metinde "god" geçiyor, yeni sözcükler muhabbeti olarak yazdırıyor öğrencilere, "tanrı" diyor. arka sıralardan bir öğrenci "hocam allah niye değil" diyor, kız da kendince "yani evet ama onlar (kitaptaki karakterler) müslüman değil ya, onlar öyle diyorlar" diye açıklamaya çalışıyor. çocuk: "olur mu hoca, allah bir. allah her dilde allah".

bu çocuk 13 yaşında falan. kız diyor ki "orada ben anlatmaya çalışsam zaten anlamayacak, hadi onu geçtim 2 gün sonra ya velisi gelecek ya da müdür falan çekecek beni bir kenara, ben de diretmedim "iyi madem allah diye not alın" dedim."

bakın dindar nesil yetiştiriyoruz mis gibi. islam dinini evrensel bir gerçek sanıyor, başka bir dinin varlığı bile tuhaf geliyor adama, ne güzel.
  • tanrı woodstock konserlerine giderken, allah bayrampaşa belediyesinin düzenlediği halk konserlerini tercih eder.
  • renk farki vardir. biri laciverttir.
hesabın var mı? giriş yap