• efenim esasen müslüm gürses dilinde nağmelenen bu şarkının sözleri şöyle

tanrı istemezse yaprak düşmezmiş
    tanrı istemezse insan ölmezmiş
    sen tanrı mısın beni öldürdün
    eşime dostuma beni güldürdün

vicdanının sesini dinle bak ne diyor
    senin için bir can gidiyor
    vicdanının sesini dinle bak ne diyor
    senin için bir can ölüyor

allah öldürür dünyadan alır
    sen beni öldürdün hayatta bıraktın
    cehennem ateşi ahirette olur
    sen beni dünyada ateşe attın

senin için herkes kötü söylüyor
    söylemesi kolay bir de bana sor
    seninle yaşamak güzel şey ama
    senden ayrılmayı gel de bana sor

söz: ali avaz
    müzik: mustafa sayan

(ciletim, ciletim nerde ciletim?)`

franz ferdinand uyarısıyla notta: şarkının orijinali ümmü gülsüm'ün hob el kolo şarkısı imiş.
  • berdan'a az önce yolladığım, cuma gecesinden beri hiç abartısız 200-250 arasında dinlediğim* süper bir parça..
    şu an sabancı üniversitesi yurtlarında* da arkadaşlara işkence tarzında dinlemeye mahkum ettiğim bunalım eser..
  • birine yakarma, yalvarma, istekte bulunma sozcugu
  • bir yalkınış. tanrı istemeseydi dünyada cinsellik olmazdı, tanrı istemeseydi farklı farklı seçebileceğimiz birçok şey tek olurdu, tanrı istemeseydi bizler zaten olmazdık, tanrı istemeseydi savaş olmazdı, tanrı istemeseydi erkekler küpe takmazdı, tanrı istemeseydi cinayet olmazdı. tanrı istemeseydi bize ak vakitleri hatırlatacak, gercek huzurun ne olduğunun farkına varabilmemizi sağlayacak bütün kötü ya da yanlış olarak tanımlanan şeyler var olmazdı.
  • raki sofrasinda hazmedilemeyesi eser.
  • minik serçenin bol bol detone oldugu güsel arabesk parça..
  • cengiz kurtoğlu'nun da şahane yorumladığı, hatta onun yorumunun üstüne tanımadığım şarkı...
  • kahreden melodi. aradığım arabesk damarlarımdaki esaslı kaybetmişlikte mevcuttur diyen yürekli kaybedenlerin şarkısı. dehşetengiz güftesi ile ölmeden ölenlerin şarkısı.
    arada bırakılmış, ızdıraba demir atmış yüreklerin ilahi şarkısı.
    pamuk ipliği yaşamların inceldiği son kertede aşağıda kendini yutmak için korkunç ağzını açmış boşluğa bakan gözlerin şarkısı.
    yaralamamak için boynuzlara geçirilmiş ciğerlerin şarkısı.
    yanan, kanayan ciğerlerin şarkısı.

bize bu ilahi ızdırabı bağışladığın için allah belanı versin sevgili sezen aksu. herşeyimiz olmayı birşey ile maalesef ne çok hak ettin.
  • sezen aksu'nun harika yorumladigi damar sarki. ha bir de yildiz tilbe'den dinlemek lazim bunu. kadin kendini kaybediyor soylerken!!!
  • müslüm gürsesin yürekleri hüzünden parcalayan introsuyla icimizi hoplatan derin sarkisi
hesabın var mı? giriş yap