• biçare teistleri ateist argümanlara başvurmaya zorlayan sorudur.
  • teistlerin cevab veremedikleri verse dahi tatmin olunması zor yahut saçma olan sorulardandır. çoğu kişi bu soruyu araştırırken ateist olabilir.
  • kıraathanede 50+ amcalarla oturmuş, soba başında badem yerken birden aklıma düşmüş bir soru cümlesi.

evrendeki her şeyi, her olayı bir nedene bağlayabiliriz bir şekilde ama bu tanrı neden var kardeşim ?

edit: başlık 2011 de açılmış, 3 sene sonra ikinci entry girilmiş, bu entryde ikinci entryden 5 sene sonra girildi. bu durum bu sorunun asla cevaplanamayacağının küçük bir göstergesi olabilir mi acaba ?
  • tanrının bile cevabını bilmediği sorudur.
  • tanrının var olduğuna inanıyorum. en geçerli sebebim bunu hissediyor oluşum. sonrası ise sadece mantık kurma lakin saçma bulmuyorum bunları da.

tanrı neden var olsun? benim buna cevabım evrenin neresine bakarsak bakalım bir akıl işleyişinin olmasıdır. her şeydeki bu akıllı işleyiş tanrının bir sonucudur diyorum olsa olsa. evren büyüleyici bir şekilde var olmuş gibi, bir karmakarışıklığın ya da şans eseriliğin sonucu değil de bana göre.

tanrı ile ilgili fikirlerimin toplamı (bkz: #141598943)
hesabın var mı? giriş yap