şükela:  tümü | bugün
  • caner taslaman' dan okunması gereken kitap . nam-ı değer higgs bozonu. buluşun ateistler ve teistler için tartışmaya açık olmadığını belirtip bir güzel de özetlemiş.

evrenin matematiksel yasalara uygun rasyonel yapıda olması, insanın bilinç ve mantıksal kurallarla işlemek gibi özellikleri sayesinde rasyonel bir zihne sahip olması ve son olarak insan zihni ile evrenin uyumlu olması sayesinde evrenin anlaşılması denklemini kurmuş.

masrafları yüzünden " tanrı' nın cezası parçacık' da deseler insanlık için büyük ilerleme.
  • caner taslaman'ın, fındık gibi ufacık kitabıdır. parçacık marçacık da hızlı okumayın benden tavsiye. ilk okuduktan sonra hee babasına ithaf edilmiş diyebildim sadece. sonra " ee ne anladın sınıfla paylaş bakalım emy" sorusuna cevap olarak bu parçacığın halil sezai parçacıkoğlu yla alakalı olmadığıydı.

özetle hızlı okumayın abi, zira bitirir bitirmez 2. kere daha bi okuma ihtiyacı duyacaksınız şu fındık kurdunu.

tanrı'nın varlığının ya da yokluğunun ispatı diil.

yani varken yok gibi bişey işte. var ama yok.. duyu organlarımızdan gizli aslan parçası.
  • tanrı parçacığı, saniyenin milyarda bir zaman diliminde hiçliğe kütle veren oluşumdur.
  • çok kısa ve ilginç bir bilgi okudum bu parçacık hakkında, deniyor ki maddeye kütlesini veren parçacık. yani bu parçacık ile beraber yerçekiminin kontrolünde oluyor gözümüzün gördüğü herşey...

ikinci bir bilgi de şöyle, bu parçacığın asıl olması gereken ismi "tanrı parçacığı" değil, "anti-tanrı parçacığı" şeklinde imiş.

bu iki bilgi bana son derece mantıklı geldi, zira tanrıya ulaşabilmek ancak bedenini aşıp ruha ulaşabilenlerin harcı.
  • hakkında güzel ve açıklayıcı yazılmış başarılı bir felsefi değerlendirme
  • ismi aslında tanrı parçacığı filan değil, ''tanrının belası parçacık'' (goddamn particle) olarak bilinir. matematiksel formüllerin ve modellerin sonuç verebilmesi için var olması gereken bir parçacık olduğu hâlde, bir türlü gözlenememiş olmasından ötürü bu lakabı almıştır. fakat sonra teknoloji gelişti ve gözlemlendi. adı da ses getirsin, din-bilim çatışması falan filandan ötürü ilgi çekelim diye ''tanrı parçacığı'' olarak kaldı.
  • halk arasında ( bulunması zor olduğu için)
    god damn particle denmiş daha sonra tanrı parçacığı olarak kalmıştır.
  • beyin.
    bir yerde okumuştum, doğruluğundan emin değilim.

"evrenin ufak bir haritası çıkarıldığında, bu resmin bir beyin hücresine birebir benzediğini farketmiş başhekim."

yaratıcı'nın ufak bir esprisi olamaz mı bu? belki de sonsuz evrenin bir haritasını çıkarabilsek, bir insan beyni gibi göründüğünü keşfedeceğiz. belki de şu mesajı vermeye çalışıyordur:

"evreni keşfetmek için aklınızı keşfedin. zira aklınıza bir evren gizledim."
  • ismi aslında goddamn particle ‘dır. yani tanrının belası parçacığı tarzında bir şey. yanlış hatırlamıyorsam çok zor bir çalışmaya neden olduğu için böyle bir isim verilmiş fakat yayınlanacağı sırada hem daha çok etki uyandırması hem de daha uygun bulunması için değiştirilmiş. god particle ismi verilmiş. fakat bu isim ne kadar havalı görünse de çok da alakalı değil.

higgs bozonu / higgs alanları ile ilgili bir kavram.