şükela:  tümü | bugün
  • sık sık sözlükte reklamını gördüğüm ama hiç tıklamadığım bir söz dizisi.
  • can sıkıntısı, düşünce pratiği herneyse.. üşenmeyip tek tek cevapladığım sebepler:

1. dünya tarihi boyunca, bütün kültürlerdeki insanlar, bir tanrı'nın varlığını kabul etmişlerdir.

evet çünkü başka şansları yoktu. korktukları herşeye bi isim verdiler. zamanla bunlar tanrılara, sonunda tek ve sonsuz bi yaratıcıya dönüştü.

yani ironik bi biçimde tanrı inancı evrim geçirdi. ilk insanın inandığı tanrı bizimki kadar kompleks değlldi.

2. gezegenimizin karmaşıklığı, sadece evrenimizi yaratan temkinli bir tasarımcıya işaret etmekle kalmaz bugün hala ona bağlı olduğunu gösterir.

gezenemizin karmaşık değil sadece bilinen anlamda canlılığa en uygun karışım bu. başka sonsuz sayıda ihtimal gerçekleşebilirdi, onlar da en az bizimki kadar karmaşık olurdu.

örneğin venüsün de bi atmosferi, gayzerleri, akarsuları var; hatta canlıları belki. ama tür olarak insanın üzerinde nefes alamıyor oluşu onu basit, bizi gelişmiş kılmaz.

3. "şans" yeterli bir açıklama değildir.

aksine öyle yeterlidir ki.. daha doğrusu bu şans değil, sonsuz olasılıklı bir evrende bizimkine benzer bir karmaşıklığın oluşumu kaçınılmazdı.

sonsuz; yani herşey mümkün. evrenin bir köşesinde karnından konuşan yaratıklar olabilir ve biz sadece onları görememişizdir.

4. insanlığın doğal olarak sahip olduğu yanlış ve doğru hisleri biyolojik olarak açıklanamaz (vicdan).

bu sadece bi önyargı. insan pekala toplumsal olmak için doğru ve yanlışı ayırt edebilir. komşunun karısına sarkma, çünkü düzen bozuluyor gibi.

hatta ahlak hayatta kalmak için geliştirdiğimiz en iyi stratejidir belki. sonuçta ahlakın medeniyet gibi pratik sonuçları var.

5. tanrı kendisini sadece doğada ve insan yaşamında göstermedi; kendisini daha özel bir biçimde kutsal kitap'da açıkladı.

açıklayan tanrı mıydı yoksa bu metinleri peygamberler mi yazdı bilmiyoruz. elimizde kutsal kitapların tanrı kelamı olduğuna dair hiç bir delil yok.

üstelik çoğu savaş ve barış'tan daha karmaşık değil.

6. tanrı'nın diğer esinlemelerinden farklı olarak isa mesih, tanrı'nın en açık ve en özel resmidir.

işte burda tümüyle saçmalanıyor çünkü tanrıya delil olarak, yaşadığına dair zaten tanıklıklar dışında bir delil olmayan isa gösteriliyor.

yani tanrı var çünkü tanrı var benzeri bi totolojiye çıkıyoruz.

herneyse kimseyi kırmak istemem ama ilgimi çeken tanrının varlığına 6 sebep başlığıydı; yani inanmak için sebep arayan insana vaatte bulunuyordu.

inanmak için sebep arayan.. bunu kabul ettiğiniz an zaten seküler sulardasınız.

kafama takılan; dinin varolmak için delile başvurması kendine ihanet değil mi?

ikincisi, zaten ortada bir delil de yok; retoriği delil diye pazarlamak ahlaksızlık değil mi?

sevgi sizinle olsun.
  • ekşi'nin yeni tasarımında körelmiş gözlerimize musallat olmuş özensiz tasarımlı ve boş içerikli reklam şeysi

mera etmekteyim, bir tek ateyizlere mi görünüyor?
  • ekşi sözlük'ün olmazsa olmaz reklamı.
  • sözlükte çok atesit var diye mi yapılıyor bütün bunlar, nedir anlamadım. ne gerek var böyle banner'lara. isteyen istediğine inanır. özgür bir platform değil mi burası?
  • olm yapmayın lan bir sabah namazı sonrasi ellerinde meşalelerle gelir bizi yakar hepimiz yanarız. yakmadılar mı? yaktılar.
  • artık spam halinde her gün görmekten sıkılıp, sonunda tıkladığım yazı dizisi. baktım çok uzun bir şey ve klasik muhafazakar goygoyu ile başlıyor (eğer inanmak istemiyorsa, delillere inanmayacaktır...).

sandalyemi düzelttim, dik konuma getirdim. kendime bir bardak su koydum. hazırım deyip başladım.

ilk kanıt(!) şu:
    1-) dünya tarihi boyunca, bütün kültürlerdeki insanlar, bir tanrı'nın varlığını kabul etmişlerdir.

sonrasında da açıklama şöyle bir cümle ile başlıyor:

bir kişi, bütün tarih boyunca gelmiş geçmiş bütün insanların, bütün ulusların ve kültürlerin hatalı, kendisinin haklı olduğunu nasıl söyleyebilir?

ben ikna oldum fakat hala gelmiş geçmiş milyarlarca insana rağmen dünyanın yuvarlak olduğunu iddia eden, kanıtlara karşı gözü körelmiş, kalbi kilitli yavşaklar var. sorsan görmediler diye yoksaydıkları yüce babamız odin'i bırak, dünyayı saran jörmungandr'ı bile inkar edecekler. sorarım size? okyanusların sınırı olup, dünyayı çevreleyen bu devirde yılan olmasa su uzaya dökülmez miydi? buralar kuru kalmaz mıydı?