şükela:  tümü | bugün
 • sanildigi gibi denyotik bir soz ornek olmaktan cok, yuzyillardir musluman-hristiyan bircok din adami ve felsefecinin uzerinde durdugu, yanitini aradigi bir soylemdir.
 • tanrının var olma olasılığı dahilinde "sen kimsin de beni sınava tabi tutuyorsun, dalga mı geçion lem benimle ?, yarattıysan yarattın anasını satiim" diyemeyecek derecede dötü kıymetli bünyenin kassa da anlayamayacağı mantığı barındıran söylem. bunların dötü o denli kıymetlidir ki "aman cehennemde yanmiim" deyip kendi çocuklarını doğramaya kalkanları pek el üstünde tutarlar. yalakadırlar, ayrıca yalakaların da yalakalarıdırlar. katmerli yalakadırlar. ha bi de aptaldırlar da.
 • her bebek doğuştan materyalisttir. bu acıyla ilk karşılaştığı anda öğrendiği ilk dersin (muhtemelen ciğerlerini yakan ilk nefes) sonucudur. dışarıdaki dünya öylesine gerçektir.

  çocuk dini çok sonra, eğer dindar bir çevrede yetişiyorsa taklit ettiği ilk figür olan annesinden ve giderek yakın çevresinden öğrenir. ona başta gerçek olduğunu sandığı evrenin, asıl gerçeğin hayal meyal bir yansıması olduğu öğretilir. bu tüm iyiliklerin temsilcisi olan tek ve saf varlığın yansımasıdır.

  çocuk, giderek evrendeki her şeyi bu varlığın yarattığına şartlanır. ta ki günün birinde tüm iyiliklerin timsali olan o varlığın nasıl olup da böylesine kirli bir evren yaratmış olduğunu kendi kendine soruncaya kadar.

  bu soruyu sorduğu anda artık onun da benliği, kirlenmiş evrenin acılarla ve kötülüklerle dolu döngüsünde kendisinin de payı olduğunun ayırdına varmış olur. çünkü şüphe yapının temeline bir kez işledi mi artık temel çürümüştür ve onarımı da yoktur.

  öte yandan bu çıplak ve çirkin gerçeği kendine itiraf edemeyen insan, kaçışı başkalarının dikte ettirip ezberlettiği kalıplarda arayacak, "tanrının herşeyi zıddıyla yarattığı", "katledilen masumları ve kendini bilemeden açlıktan ölen bebeleri cennetin kapılarında meleklerin beklediği" bir evrene dair ütopik klişeler ezberleyip bunları tekerleyecek ve ömrü boyunca kendi sorgulamasını hür iradesiyle yapmak cesaretini bulamayacaktır.
  o zaman sadece iki tür insan vardır:
  sorgulayanlar ve sorgulamaya cesareti olmayanlar
 • (bkz: #1351246)
 • insanlik alemindeki mutlulugun alemdeki diger insanlarin mutsuzlugu ile saglanmasi esasina gore kurulu duzen nedeniyle,allah in mutluluk ne,mutsuzluk ne gidin bastan tasarlayin lan dedigi soylem.
 • "- tanri yoksa neden insanlik kendini hala imha etmedi?!" soyleminin antitezidir.
 • (bkz: anunnaki)
 • cevabi (bkz: tanri'nin urfali olmasi)
 • cok daha denyoca bi tavir sergilemek gerekirse, tanri'nin iyi ya da kotu olu$unu sorgulamadan ve butun ya$ananların bokunu dine ve inanclara yuklemeden once, ya$anilan her $eyin, bilincli veya genellikle bilincsiz olmak uzere kendisi tarafindan yarattiginin bilinmesi gerekir, ki bu kari$ik ve birbirine dolanmi$ halet-i ruhiyeden kurtulsun, sorgulayacagi $ey tanri'nin iyiligi, kotulugu degil, kendisinin hayata baki$i ve hayatini ne yonde etkiledigi olsun.
 • asılında bütün bu acıları yaratan insanın kendisidir 12 yaşındaki özürlü çocuğa tecavüz eden de insandır yolda çarptığı insanı yaralı bırakıp kaçan da ama neden allah bunlara hemen müdahele etmiyor neden hemen cezasını vermiyor diye düşündüğüm çok olur.