şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: goddess)
 • dünya tarihindeki ilk tanrılar kadınlardı. insanların yerleşik hayata ilk geçişleriyle birlikte ilk dinler de ortaya çıktı. ilk dinlerin temelinde kadınların doğurmaları, ölü gömme adetleri gibi sebepler vardı. tabii bunların altında da başka nedenler vardı. örneğin ölü gömme adetleri de, ölenlerin pis kokmalarından yaşayanları rahatsız etmelerinden, hastalığa sebep olmalarından ve benzer sebeplerden ortaya çıkmıştı. bu ilk dinlerin tanrıları da kadındı. bilimsel bilgiden yoksun olan o çağ insanları için tek yaratıcı kadındı çünkü... kadın doğuruyordu, yeni bir can çıkarıyordu ortaya. yaratıcılığın imgesi kadın oldu böylece. kabile yaşantısındaki din adamları da kadındı. çok uzun zamanda bu böyle devam etti... erkekler ilk olarak kadın kıyafetleri giyerek din adamı olabildiler ve ayinlere katılabildiler. (günümüzdeki modern dinlerde de din adamlarının etekli olan kıyafetleri o zamanlardan kalmıştır.) önce din adamlığı kurumunu ele geçirdiler. sonra da tanrıları erkek yaptılar. modern dinlerin hepsinde tanrı erkektir, cinsiyeti yazmasa da...
 • anadoludaki dünyanın ilk yerleşiminden (bkz: çatalhöyük) sonra çıkan kitaplı dinlere dek hakim pagan inanışında, kutsal ve üstün sayılan kadın cinsinin matriarkal bir düzende tapındığı, tapınmaktan öte, kendisini bir parçası olarak tahayyül ettiği kainatı, "yer"i cisimleştirmek suretiyle oluşturduğu, sadece bir basamak vazifesi gören sanemlerle kendini özdeşleştirdiği bir kavramdır tanrıça. her kadının içinde saklıdır ayrıca (bkz: goddess within) kadin ilk başta doğurganlığı nedeniyle bu payeye layık görülürken daha sonra tarım toplumuna geçilmesi ile erkek gücünün önem kazanması sonucunda giderek erkeğin boyunduruğu altına girmeye başlamış ve sonra eve kapatılıp çocuk doğurma ve eve bakma ile sınırlandırılmıştır sorumluluğu.ilk hristiyanlar erkek dinlerini yaymak için tüm pagan toplumunu ve inançlarının eserlerini, tapınaklarını büyük bir nefretle yerle bir etmişlerdir.
 • dunya genelindeki mitoloji ve pantheonlara bakıldığında nedense tanrıçaların çoğunun kızıl saçlı olduğu görülür. bunun nedeni olarak insanların sadece yüzde 2-3 ünün gercekten kızıl saçlı olması ve bu nadir rastlanan özelliğin buyulu guçlerle ilişkilendirilmesi düşünülebilir.
 • di$i tanri.
  ilk toplumlarda anaerkil bir duzen egemen oldugu icin, ilk tanrilar da di$i olarak tasarimlanmi$ ve boylece tanrilardan once tanricalar olu$mu$tur.tanrilari kendisine benzetme geregi duyan insanoglu, yeni tanrilar ve tanricalar uretmek icin erkek tanrilarin da varolmasi gerektigine inanmi$lardir.bu gereksinmenin sonucunda da tanri aileleri ve coktanricilik ortaya cikmistir.
 • genelde koca memeli ve koca kalcali olarak tasvir edilir. cunku goddess uretkenlik, cogalmakla, verimlilikle ile es tutulmaktadir. dogum yapmaya en elverisli, en kolay dogum yapan kadin vucudu catisi genis yani kalcasi genis kadinlardir. ayrica gercekte koca meme ile cok sut arasinda pozitif korelasyon olmasa da koca memeler de sut deposu ile iliskilendirilmistir.
 • (bkz: iştar)
  (bkz: seteney guase)
 • (bkz: şebo)
 • tanrı kelimesinin dişi hali.
hesabın var mı? giriş yap