şükela:  tümü | bugün
  • benim dualarıma cevabı (bkz: hayır) şeklinde oluyor.
  • allahım inşallah bakarız diyip gecistirmiyorsundur
  • "dua eden çıksın kasıyor!"
  • “dualarımı kabul etmemesinden bildim ben onu”
    hz. ali

bir zamanlar bu sözü be çok hatırlardım. yani allah hayırlısını versin diye dua ederizya işte bu duaya duyduğumuz edep yüzünden. gelelim tanrının dualara cevap verme şekline. edepszce dalga geçenlerle allah’da dalga geçer, lakin onlar bunun farkına varmaz. (bkz kur-an) kalbi titreyerek dua edenlere hakettikleri saygıyı gösterir. şekli budur. ha sen tanrıyla ne konuştuğumuzu soruyorsan bir psikiyatri kliniğine başvurmanı öneririm. önce edep , illa edep...
  • tanri bana bisiklet versin diye her gün dua ederdim baktim gelmiyor bisiklet ,gidip bir tane bisiklet çaldım sonra hergün tanrı beni affetsin diye dua ettim mesele tanrinin çalisma şekliymis
  • 1- duanın kabulü. örneğin; bir işin olması için çabalayan, aynı zamanda da dua eden kulun duasının kabulü ve emeklerinin karşılığının verilmesi... ya da olmayacak gibi görünen bir duanın kabulü. allah, kulunun çağrısına yanıt vermek istedikten sonra vesile çok... sonuçta o, vermek istemeseydi, istemeyi vermezdi.

2- duanın kabul olmaması. allah, kişinin istediğinin, kişi için hayır mı şer mi olacağını kişiden daha iyi bildiği için duayı kabul etmez. yani duası, kişi için hayırlı değildir ve kabul olmaz. ya da hayırlı olsa bile kişiyi imtihan etmek istiyordur, istediğini vermez... lakin kişi, el açıp allah'a yalvardığı için dünyada duası kabul olmasa da ibadet etmiş sayılır ve ibadetinin karşılığı olarak ahirette günahları af olur.

yani dua ederek her türlü kazanmış oluruz. ya bu dünyada, ya öteki dünyada... belki de ikisinde de... (bkz: swh)
  • net.
  • bence tanrı çok da karışmıyor dünyada olanlara. çünkü zaten bir duayı kabul etse de etmese de onu kendi kafasına göre yorumluyor insanlar. "hayırlısı buymuş" diyorlar. o yüzden, en iyisi hiç karışmamak gibi.
  • sana istediğini fazla fazla vericem ama en kotu haliyle. keşke olmasaydı diyeceksin.