şükela:  tümü | bugün
 • orjinal adi "a fórmula de deus" olan ve pegasus yayinlari'ndan çikan jose rodrigues dos santos kitabi.

  portekizli yazarin, din, bilim ve felsefeyi bir potada erittiği, bunu yaparken bilimsel gerçeklere sonuna kadar bağli kaldiği harika bir kitap. bilim derken biraz matematik çokça da fizik var içinde.

  kitabin başindaki notta, kitaptaki bütün bilimsel verilerin gerçek olduğu yaziyor ki, öyle görünüyor zaten. kitabin sonunda da hayvani bir kaynakça var, faydalanilan bütün bilimsel makalalere yer verilmiş.

  kitap bir solukta okunuyor, aralarda uzun uzun dersler var ve hepsi birbiriyle örtüşen bilimsel gelişmeler ve dini inanişlardan bahsediyor.

  lakin malumlariniz olduğu üzere her filmi, kitabi sonunu heyecanla bekleyerk izleriz/okuruz. tanrinin formülünü de neye bağlayacaklarini merak ederek bir çirpida bitirdik. kitabin içindeki herşey okuyucuyu belirli ve son derece mantikli tek bir sona götürüyor. yazar, muhtemelen ters köşe yapmak istemiş olacak, sonunu çok kötü bağlamiş. yine de okunmaya değer harika bir kitap olmuş.

  filmi de gelecektir.
 • okuyorum ve sık sık dibim düşüyor. hiddetle tavsiyedir.
 • sonu da dahil tüm hikayesi ısaac asimov'un 1956 tarihli "the last question = son soru" adlı kısa hikayesinden apartılarak temel düzeyde fizik bilgisi ve biraz dan brown usulü şifrecilikle harmanlanarak karikatür karakterler, doğal olmayan diyaloglar ve iran için bir gece yarısı ekspresi oluşturma amaçlı akıl dışı operasyon sahneleri ile sunulan, çevirisi yer yer can acıtan romandır.

  -------------------spoiler alarmı--------------------

  amerikan vatandaşı bile olmayan bir portekizli profesörün hiçbir casusluk eğitimi olmadan cıa emriyle ve tek bir yerel ajanla bakanlık kasasından gizli belge çalma operasyonuna dahil edilmesi ve iğne ile intihar emri verilmesi, yakalandıktan sonra o kadar kolayca kaçabilmesi, o düzeyde bir cıa yetkilisi tarafından doğrudan aranması ve sulu şakalara maruz kalması, babasının cenazesinden çıkan adamın limuzinde şifre çözmesi... saymakla bitmeyecek kadar saçmalık.

  ------------------ spoiler sonu ---------------------

  hikaye neresinden tutsanız elinizde kalsa da, fizik teorileri ile teolojiyi kıyaslayan kısımları için okumaya değer. keşke çevirisine daha özen gösterilseydi, ama malum, pegasus yayınları...
 • çok büyük heyecanlarla başlayıp, bitirdiğimde zaten anlamsız olan hayatımı iyice saçma sapan ve gereksiz görmeme sebep olmuş kitap : çünkü tanrının formülü bana göre oldukça bencilce.

  ayrıca gereğinden fazla bilimsel detay var ne yalan söyleyeyim bir kaç sayfayı atladım, çünkü hiç bir şey anlamadım,çünkü ben bir fizikçi ve ya matematikçi falan değilim. ayrıca bilim yapayım derken hikaye biraz savsaklanmış gibi sanki. kitabın sonu zaten bana göre oldu bittiye getirilmiş.

  istediğimi bulamadım ya da belki buldum ama kafam tüm bu bilimselliğe basmadığı için işin özünü kavrayamamış olabilirim. hepimizin tek bir özün farklı yansımaları olduğu fikrine aşinayım daha önce ezoterizm ile ilgili kitaplarda okumuştum ama eğer zaten evren bile zamanı geldiğinde yok olacaksa o zaman gerçekten yaşamanın ne anlamı var? işte bu soruya verilen cevap bana tanrının oldukça bencil olduğunu düşündürttü.

  ama yanlış anlamış olabilirim, gözden kaçırdığım bir nokta olabilir, kitabı tekrardan okuyacağım zaten ya da kolay yoldan beni daha kolay cümlelerle aydınlatacak biri varsa yeşillendirebilir de ! görüyorsunuz ya herşey önceden tasarlanmış; amaç zekayı yaratmak ki döngüyü kontrol altına alabilsin ama o bende pek yok o zaman evren neden benim hayata gelmeme izin verdi ? benim ona ne gibi bir katkım olabilir ? bireysellikten kurtulup nasıl bir bütün olabilirim? ve neden beni ben yapan etkenler önemli değil? evrenin amacı sadece hayatı ve zekayı mümkün kılmak ise biz neden dua ediyoruz? o zaman bizim isteklerimizin kimsenin gözünde bir önemi yok mu ? ve gerçekten sadece büyük bir zincirin basit bir halkası mıyız ?
 • ------ spoiler içerebilir -------

  kitabın dandik kısmı yazarın beceremediği ilişki betimlemeleri. adam belli ki matematik ve fizik teoremlerini anlatıp, bunlarla kurguladığı evrenin başlangıcı, bitişi ve yeniden doğuşu olasılıklarını roman halinde geniş kitlelere duyurmak istemiş. hatta istediği şeyi iyi kötü becermiş. ben özellikle mevzunun en son yapay zeka çevresinde yoğunlaşıp, yapay zeka'nın kendini olabildiğince koruyup, artık çaresinin kalmadığını anladığı anda evrenin çöküşünü, hayatın yeniden doğacak ve yapay zekayı yeniden yaratacak şekilde formülüze etmesi fikrini sevdim. kitap konuyu bu finale taşıyan önemli teorilerin bir kurgu içerisinde anlatılmasına dayanıyor. ancak bunu roman içerisinde yapma gayreti, eseri bilimsel bir makaleden heyecanlı bir hikayeye çevirme çabası bazı noktalarda yersiz ve yetersiz zorlamalara neden olmuş. yoksa sevişeceği ilk dakikadan belli kahramınımız ve iranlı bilim kadını arianna arasındaki cinsel teması "çiçeği açıldı ve içine girdi" falan diye harlequin serisine çevirmenin ne manası var allah aşkına? ne çiçeği amk? orda bir yandan evrenin sırlarını veriyorsun, tanrıyı sorguluyorsun, çiçek ne lan?
 • "big bang 101" dersinin arasına iran, cia ve bir de gizemli aşk hikayesi sıkıştırmış kitap. 550 sayfa olmasına rağmen bitene kadar elden bırakılmıyor.
 • sonu itibari ile pek sürpriz yaratmayan kitap oldu benim için

  -s!-
  isaac asimov 'un hikayesi, bir konuya bağlanmış

  ... ve ışık olsun...
  -s!-
 • hawking'in "zamanın kısa tarihi" (veya "zamanın daha kısa tarihi") adlı kitabını okuyormuşcasına insanı içine çeken bir roman.

  teorileri her bölümde, konuyla ilgilenen karakterlerin her birinin ağzından tekrar tekrar dinleyebildiğimiz bu romanı, sorgulama alışkanlığı kazanamamış arkadaşlara tavsiye ederim.
 • baştan sona kadar akıcı ve merak uyandıran, hayatı sorgulama isteği getiren, evrenin nasıl varolabildiği ve nasıl son bulacağı ya da bulmayacağını matematik ve fiziğe dayalı teorilerle açıklamaya çalışan bilimsel bir roman. ortalarından sonra kitap sizi iyice sarıyor yalnız sonlarına doğru maalesef okuyucuya beklenen tatmini sağlamayabilir. ancak kitabı bitirdikten sonra hayata farklı bir bakış açısıyla bakacağınızı garanti edebilirim.
 • akıcı ve güzel bir kitap.

  o kadar okuduğum kitaplardan daha iyi diyebilirim. gerçi daha yarısına gelmedim ancak iyi olacağına eminim.