şükela:  tümü | bugün
  • anket yapma isteğidir.
  • ölümü bekleyerek yaşatmaktır.
  • bir gün ölecek olduğunu bilerek yaşaması.
  • (bkz: sinüzit)
  • (bkz: r.t.e)
  • nerede okuduğumu hatırlamıyorum ancak güzel bir hikaye vardı bununla ilgili. sadece tanrıların yaşadığı dönemde tanrıların kralı zeus zaman içerisinde mutsuz, durgun bütün zamanını sıkıntı içerisinde geçirir. bunu gören oğlu derdini sorar. zeus olan ve olacak herşeyi bildiğini, her günün aynı olduğunu söyler. bunun üzerine oğlu düşünür ve insanı yaratır. o zamanlar insan ölümsüz ve cinsiyetsizdir. ne zaman ne yapacağı belli olmaz, tanrıları şaşırtır, keyiflendirir, yeri gelir dertlerini dinler sorunlarını çözmek için akıl verir. zaman içinde insan kendini tanrılarla eş görmeye başlar. bunu duyan zeus sinirlenir ve insanı huzuruna çağırır. dedikoduların doğru olup olmadığını sorar. insan doğru der. ben de sizler gibi ölümsüzüm ve çoğu tanrının sorunlarını ben çözüyorum der.

bunun üzerine zeus peki o zaman madem sorunları çözmekte bu kadar güveniyorsun kendine der ve insanı kadın ve erkek olarak ikiye ayırıp ölümsüzlüğünü alır. birini dünyanın bir ucuna diğerini başka ucuna gönderir. o gün bugündür insanın en büyük sorunu ölümsüzlüğü tekrar elde etmek ve kaybettiği diğer parçasını bulmaya uğraşmak olur!
  • doyumsuzluktur.
  • farkındalık...

bir ceylan sürüdeki diğer ceylan aslana yem oldu diye acı çekmez

bahçedeki kaktüs neden yanımdaki gül daha çok sulanıyor diye kıskanmaz

ama insanoğlu öyle mi?

çevresinde ne olup bitiyor farkında.anlıyor analiz edip değerlendiriyor ve bir sonuca bağlıyor.bunun sonucunda da acı çekiyor.

ne kadar zekiyse o kadar farkına varıyor her şeyin ve o derecede acı çekiyor

cahil bir adam dünyadaki tatlı su seviyesinin git gide azalması ve bundan dolayı 40 yıl sonra 1 kap suya hasret kalacağını anımsayamaz.bundan dolayı da hüzünlenmez

aşık olunan kişinin size aynı duygular beslemediğini farkettiğinizde yüreğinizi saplanan hançeri anımsadınız değil mi?

hayatın bomboş olduğu sadece sistemdeki küçük bir çark olduğunuzu ve yolun sonunun ölüm olduğunu anladığınız an başlıyor varoluşsal sancılar

depresyon bir eksiklik değil yüksek derecede farkındalık halidir mesela

kutsal kitaplardaki cehennem azabı ateşle fiziksel acı çekme değil de ruhen sonsuza dek kederlenme halidir belki
  • (bkz: dünya)

buraya gelmekten daha büyük ne cezası arıyorsunuz lan?
  • derinlemesine dusunebilme gucu. sonunda vardigi sonuclarin cezasi haric hem de.