şükela:  tümü | bugün
  • güve, pas ve hırsızların bulunmadığı yer.

    "yeryüzünde kendinize hazineler biriktirmeyin. burada güve ve pas onları yiyip bitirir, hırsızlar da girip çalarlar. bunun yerine kendinize gökte hazineler biriktirin. orada ne güve ne pas onları yiyip bitirir, ne de hırsızlar girip çalar. hazineniz neredeyse, yüreğiniz de orada olacak." (matta, 6: 19-21)
  • krallık kavramı bir yönetim şeklidir. dolasıyla insanın içerisinde ve kendi kendini yönetme amacı güden bir sistem olarak düşünülmesi tuhaf bir durumdur.
    isa'nın da demiş olduğu "tanrı'nın krallığı içinizdedir" ifadesi aslında "aranızdadır" diye çevrilir ve isa o sözleri söylerken insanların arasında (içinde) olması ve yaptığı birçok mucize ile de daha sonra bu krallığın kralı olarak geldiğinde yapacağı şeylerin küçük çapta bir gerçekleşmesini gösterdi.

    matta 6:10 da yaptığı örnek dua da geçen "krallığın gelsin" ifadesi ilerde armageddondan sonra dünyayı yönetecek olan ve insanları ilk baştaki kusursuz duruma getirip , tüm acı ve sıkıntıları hatta ölümü (ademden miras alınan ölümü) ortadan kaldıracak olan krallığa ihtiyacı vurgulamıştır.
  • kan ve vicdansızlık üzerine kurulu krallıktır. (bkz: kurban bayramı)