şükela:  tümü | bugün
  • bir deist olarak kafamı kurcalayan sorunsaldır.

evrenin yapısına, fizik kurallarına göre ve mantıken hiç bir şeyin yoktan var olamayacağını düşünürsek eğer, tanrı nasıl ortaya çıktı?

zaman, mekan ya da herhangi bir nesnenin veya ufacık bir atom parçacığının bile olmadığı bir boyutta, bir anda tanrı denen varlık nasıl ortaya çıkmıştır?

big bangin nasıl ortaya çıktığına da anlam veremediğim için deist oldum diyebilirim. bana göre big bang'de de ilk kıvılcımı ateşleyen bir güç olmalıdır. ancak tanrının nasıl ortaya çıktığını düşünmek daha da kafa karıştırıcı bir şey.

edit: imla

edit2: kur'an'daki ayetler ve surelerle örnek veriyorsanız dini inanışlar konusunda her türlü tartışmaya açığım ve bu konuda yeterince bilgim var. kur'an'ı okuyup da tatmin olmamış, üzerine incil'i okuyup deist olmaya karar vermiş birisiyim ki kendime tam olarak deist diyemem, agnostisizm ve deizm arasında bir yerlerdeyim.

bir şekilde, başka bir boyutta bizim fizik kurallarımızın veya aklımızın geçerliliğini kaybedeceği, zaman ve mekan kavramının olmadığını kabul edebiliyorsak eğer bu da bir teoriden ibarettir ve kanıtlamak imkansızdır. ben sadece burada, elimizde olan ve erişebileceğimiz bilgilerle değerlendirmekten bahsetmiştim.

keza bu kudretli tanrının zamanın yaratıcısı olduğunu söylerken, varolmasının bile bir herhangi bir sebebe bağlı olmadığını savunurken, onu anlayabilmemizin veya algılayabilmemizin bile mümkün olmadığı ve mükemmeliğin bile yaratıcısı olan böyle kudretli, mükemmel bir varlıktan bahsederken, hala bizim gibi değersiz et yığınlarını sınamakla uğraşacağına inanıp, kur'an'dan örnekler verip üzerine hakaret etmeye çalışanlara sadece gülüyorum. bunu yaparken kendilerine hakaret ediyorlar, haberleri yok. *

benim düşünceme gelirsek... hiç bir şeyin olmadığı bir yerde, evrenlerin bile olmadığı bir hiçlikte veya boşlukta, bir şeylerin yoktan var olacağına inanmıyorum. var olduysa bile böyle bir varlığın gelip bizi yaratması, ardından da sınamaya çalışması çok abes ve saçmadır.

eğer sınıyorsa bile tanrıda büyük vizyon eksikliği var demektir. düşünsene lan tanrısın, kudretli ve kuvvetlisin, her şeye kadir olansın... sonra gidiyorsun bizim mahalle bakkalı, 56 yaşında, göbekli, vergi kaçıran hamdi abiyi yaratıp sınamaya çalışıyorsun...

edit 3: kafama takılan bir soruydu ve internette bulduğum cevaplardan pek tatmin olmadım, buraya başlık açmak istedim. amacım polemiğe girmek ya da saçma sapan tartışmalar çıkarmak değildi. bilimsel konuşmalarla, güzelce kendi düşüncelerini anlatmaya çalışan arkadaşlara teşekkür ediyorum ancak bana dini kitaplarla gelmeyin. çünkü kitaplara göre olan cevabı zaten biliyoruz.

edit 4: ihlas suresindeki "o doğrulmamış veya doğurmamıştır." kısmını okuyup "hımm tamam ya o zaman!" diyerek körü körüne inanmak ve gelip burada, sözde kendi özgür(!) düşüncemi beyan etmek yerine; araştırarak ve sorgulayarak bir düşünceye ulaşıp "oksimoron" sıfatına layık görülmeyi tercih ederim.

edit 5: fazla oldu edit sayısı biliyorum ancak söylemem gereken bir şey daha var. ben burada "tanrıyı kim yarattı?" sorusunu değil, "tanrı nasıl ortaya çıktı?" sorusunu soruyorum. konuyu anlamadan, konu üzerine trajikomikli entry girmek gerçekten "trajikomik".
  • inanç sisteminin devreye girmesi gerektiği noktadır*.
    zaman kavramı, ışık hızı, paralel evren, tanrının yaratılışı,...
    şu şekilde kapatılabilir;
    yaratıldık. düşünme yetimiz bunu açıklayacak, anlayacak, kavrayacak kapasitede verilmemiştir. bitti.
  • din ve bilim tartışmalarındaki en mantıklı sorulardan biridir. ama genelde bu soru göz ardı edilir. din ekseninde düşünenler evrimin anlamsızlığını savunma maksadıyla "en basit bir evin bile bir mimarı varsa böylesine karmaşık bir evrenin bir yaratıcısının olmaması çok saçma değil mi" gibi tuhaf argümanlar kullanırken akıllarına bu kadar kompleks ve kudretli bir varlığın yani tanrı'nın bir yaratıcısı yok mu sorgulaması gelmez. ve ilginç bir şekilde evrim ekseninde düşünen kişiler de genelde bunu sormayı pas geçer.
  • the ınvention of lying adında bir komedi filmi bu durumu gayet iyi anlatmış. açın, izleyin derim.
  • (bkz: insan beyni)

insan düşünen bir varlık olmasaydı, bugün tanrı diye bir kavram belki de hiç olmayacaktı. tanrı insanı yaratmamıştır; insan tanrı'yı yaratmıştır.
  • tanrının veya evren'in varlığı olabilir bu hiç fark etmez. geçmişte bir noktada bir şeyin varlığı için insan aklının mantıksız bulduğu (aklının almadığı) iki yoldan biri ile oluşmuş olmalı.

ya yoktan var olmuş olmalı, ya ezelden beri hep var olmuş olmalı.

varoluş problemi o nedenle tanrı ile çözülmüyor en fazla bir adım öteye sürüklenmiş oluyor.
  • insan algısında nasıl varolduğu sorusu düşünülürse cevabı "korku"dur. tanrı; en iptidai yaşamı süren ve evreni ve çevresini yorumlayabilecek algı kapasitesine ulaşan ilk kişinin çevrede olup bitene anlam verme çabasıdır. çevresiyle etkileşime geçebilen ilk insan sözümona eğer entelektüel bir bilince sahip olabilseydi bugün tanrı olgusundan bahsedilmezdi.

insan bilinci, yeryüzünde var olduğu süre boyunca evrimleşmekte ve gelişmektedir. zira günümüzde dahi bu entelektüel devinimi gerçekleştirememiş zihinler hala yaşamsal kaygılara sahip olduklarından tanrı olgusunu tartışmasız kabul eder ve teslimiyetçi bir düşünceyle bu olguya sahip çıkar. tanrı; var olma sanrısını ve korkusunu yenmek isteyen biçare insanın nihai kaçış metodudur.
  • tanrıyı bizi affetmesi için yarattık.

https://mobile.twitter.com/…atus/400764508739624960
  • tanrı adına, " tebasını kaz gibi yolmayan din" haline dusme korkusundan, ödü yarilan, kuresel ekonomi baronlarinin ve ulke halklarinin basina diktikleri kuklalarinin irdelenmesinden hic hoslanmayacaklari konu. biat ve itaat ! yaaa ....