şükela:  tümü | bugün
  • tanrıya ihanettir. çünkü verdiği aklı kullanmamak büyük ayıptır. sorgulamak lazım sanki ?
  • allah'ın varlığı akli bir bilgi olarak kaldıkça asla mümkün olmayandır. eğer, tasavvuf ehlinden yol-yordam öğrenip onlar tarfından çok iyi bilinen yaşantısına ulaşılırsa o zaman mümkündür.

hatta, bu zatlar derler ki, "insanlar indinde hak, akli bir kavram; madde ise görülen ve hissedilen bir gerçekliktir. arifler indinde ise hak ,görülen ve hissedilen bir varlık; madde ise akli bir kavramdır".
  • bir bilim asigi icin imkansizdir.
  • gerçeklik, bizim bilincimizden bağımsız olarak dış dünyada var olana verilen addır.
    doğruluk ise, sahip olduğumuz düşüncelerin gerçekle örtüşmesinden ibarettir.
    ne kadar gerçeğe yakın düşünürsek düşünelim işin içine öznel gözlemimizi katacağımız üzere, doğru olduğunu düşündüklerimiz, nesnel gerçeklerle bire bir örtüşemez.
    o zaman, herhangi bir varlığın “gerçekliği”nden emin olabilmek imkansızdır!
  • öznellikle kafayı bozup şüpheciliği her varlığın üstüne kondurursak ortada bilimin de araştırmaların da anlamı kalmaz.

zihnimizde a priori doğrular vardır: 2 + 2=4 gibi. bu eşitlikten şüphe etmek saçmalıktır. tanrı'nın varlığı konusunda ontolojik kanıt eleştirebilirsiniz ama bununla ilgili bir örnektir.

bilimsel bir değeri olan bilgiler örneğin atıyorum ayın dünyaya uzaklığı, benim zihnimde olsa da zihnimden hatta diğer insanların zihinlerinden bağımsız bir doğruluk değeri vardır ve bu öznel değildir. epistemolojide temel inanç diye bir şey var, bilgiye gerekçelendirilmiş doğru inanç denmesinin bir anlamı var, velhasıl bilimin ilerlemesi ile öznel olmayan bilgi arasında iyi bir bağ var. (bkz: bilgi/@yuhnts)

tanrı'nın varlığından emin olun demiyorum, her daim sorgulayın elbette ancak şüphecilikle, öznellikle yolu saptırmanın alemi yok.

tanım; pekala zihinsel bir süreç olabilir.
  • inancın bir üst seviyesidir. inanç çünkü hep az da olsa şüphe içerir. fakat emin olduktan sonra şüphe kalmaz. ben penis ve vajinanın karşılıklı olarak paralel şekilde evrimleşmesinin imkansızlığını fark ederek emin oldum mesela.