• şimdi bu arkadaşı bir süredir takip ediyorum, başta güzel yazıyor arada bir kontrol etmek lazım dedim ama hikaye biraz farklı çıktı, iki kelam etmek farz oldu.

bugün debe'ye giren entrysine bir bakalım,

(bkz: #59717538)

ne yapmış yazar burada? birilerinin sözlükte formatı siktiğini ima etmiş değil mi? eğer aramaya inansaydı aynı eleştirinin aynı başlık altında daha önce benzer şekilde yapıldığını görebilirdi,

(bkz: #45682215)
    (bkz: #46782106)

bu bir, ikincisi entry bir yerden sonra beğenilmeye başlayınca format eleştirisi bambaşka bir şeye dönüşüp güzel bir hikaye ile devam ediyor. hikayede yok yok, beğenilecek, şukuları favları coşturacak her ayrıntı düşünülmüş. direniş var, gezi var, direniş çadırında romantik bir sevişme sahnesi, son olarak da bir ahmet kaya şarkısı altına ve işlem tamam! (edit: bahsettiğim hikaye kısmı çıkarılmış an itibari ile)

neyse geçelim, bu sefer bir maç başlığına gidelim, entry şu,

tık

beşiktaş gol atıyor, santradan sonra hemen gol yiyor, bu da bazılarına entry sildiriyor, güzel tamam. peki bu tesbitin de daha sonra silinmesi ne çeşit bir ironidir ben çözemedim, çözebilen beri gelsin.

bu arkadaşın özeti bu malesef. benzer tesbitleri başka yazarlar da yapmış zaten. zamanında dikkatimi çekince ben de mesaj atmıştım kendisine. "bütün yazdıkların beğenilenler listesinde olsun diye mi uğraşıyorsun?" tarzı bir şey sormuştum. yazımını beğenmediği, imla hataları gördüğü entrylerini temizleyip yeniden yazdığını söylemişti, eyvallah deyip geçmiştim ben de, durum biraz farklıymış sanırım.

işin özeti bana göre yeni bir sözlük fenomeni doğuyor yavaş yavaş. life is drunk v2 bile diyebiliriz belki. (bu arkadaşın life is drunk'ın nick altına eleştirel bir şeyler yazıp daha sonra silmişliği de vardır ama konuyu dağıtmayalım şimdi.)

benim gördüğüm kuvvetli sayılabilecek, anlatım tarzı başarılı diyebileceğimiz bir yazar. ancak yazdığı şeyin oylanmamasına, beğenilmemesine tahammülü olmayan, beğenilmek için her yol mübah diyen, yazan, yazdığı şey ilgi çekmeyince silen, tekrar yazan, gerektiğinde başlık uplayan bir yazar.

şartlar ne olursa olsun koşa koşa kendisini savunmaya gelen badi ekibi eksik sadece, onu da tamamlarsa yeni "celebrity"miz hayırlı olsun o vakit...
  • kolpadan uydurduğu hikayelerle, aynı entryi silip silip debe'ye sokana kadar tekrar tekrar yazması ile tanıdığımız yazar.

yılmaz vural'ı uyduruk bir hikaye ile trollemeye çalışması hoş değildi ama yılmaz vural da onu iplemedi.

allah var, debe'yi kaldırdılar da, kurtulduk her gün şu kolpacıyı görmekten...
  • yalan dolan bir yazar. debeye girmeye yazıyor ve yazdıklarının çoğu uydurma. bir entryde 4 yıllık ilişkisinin bittiğini, aldatıldığını yazıyor. bir başka entry bir kızla yeme içme hikayesin den kızla nasıl tanıştığına vs. o kadar çok yalan söylemiş ki kendi bile farkında değil debe için ne yazdığının.

tanım: 23-27 maksimum yaş aralığında, akıl yaşı 13-16 olan bir yazar.
  • sevgili hematoloji servisinden arkadaşım ş.h.k maalesef bugün vefat etti.

son zamanlarını çok zorluk içinde, ilaç bekleyerek, ilaç geldiğinde 40.000 $ olduğu için yeşil reçeteli olmak için maddi durum tespiti yapacak memurları bekleyerek, ardından ise güç bela engelli maaşı alıp buna biraz sevinerek, uğraşıp tedavisiz koca bir zaman dilimi canı burnunda beklediği yeşil reçete hakkına sahip olduğunda ise hastaneye tedavi için ancak yatabilse de binbir güçlük ve acı çekip, bugün de vefat etti.

içimi ölmesi değil, bu kadar zorlu bir hastalık süreci geçirip, uğraşıp didinmesine rağmen zaman kaybederek ölmesi çok acıttı. her şey bu kadar zor olmamalıydı. umarım yattığı yerde huzur bulur.

kibar, hoşsohbet, mücadeleci biriydi.. bir iki ay alabileceğini bilmeden almaya hak kazandığı engelli maaşına çok sevinmişti, harcayamadı.
    yeşil reçeteli olup ilacı alabilmek için çok uğraştı, 25 şubat'ta ancak tedaviye erişebildi. bugün de haberi geldi..

allah'tan rahmet diliyorum ve insanı ölümden ancak ecelinin koruduğunu biliyorum. yine de çok ama çok üzüldüm. çok zorlu ve yürek burkan bir mücadeleydi.

çok üzgünüm.

edit: çok soruyorsunuz, sadece hastanemiz ve doktorlarımız ortaktı. özel hayatında kimdir, nasıl biridir hiç bilmiyorum.
  • yazik biraz favlayin sunu. ılgiden mahrum kaldi kisa entryler giriyor.
  • hala popi peşinde. debe gitti, şimdi de "debe zaten kakaydı" popisi peşinde.

tedaviden önce

"gelelim debe meselesine. birinci ağızdan açıklıyorum.
    debe'ye girmek için yazıyorum..
    bunun için yaşamıyorum ama bunun için yazıyorum.
    yazarlığımın ilk döneminde; açtığım başlıklar sol frame'de kaybolup gittiği için aynı başlığın altına onlarca entry girip, ilk yazdığımın okunmasını sağlamaya çalışıyordum. işe de yaradı.
    bu sayede, 2 tanesi yılın en beğenilenlerinde olmak üzere 84 entry'm debe'ye girmiş."

(bu entry'de debe'ye giren entry'sini komple silip daha sonra girmesini arzuladığı entrylerin bakınızlarını falan verdiğinden de bahsediyordu -ki doğru bu, okuyanlara çok saçma gelebilir ama gerçekten de böyle yapıyordu- ve ne var ki bunda diye savunuyordu, ama o kısmı da silmiş sonradan)

debe'nin leşliğinde sözlüğün büyük bölümü hemfikir olunca:
    "çok da iyi oldu kaldırılması çok da güzel oldu çünkü herkes debe için kendini kasıyodu hıh..."
    (büyük ihtimalle birileri önceki yazdıklarını hatırlatınca dün girdiği o entryi silmiş)

tedavi tamamlanınca
    "yahu bu debe de kafa sikiyodu ne iyi oldu kapadıkları"

ne kıpır kıpır, ne fırıl fırıl şeymişsin sen yahu öyle.

bir de bu yazarın bir kişi olamayacağını söyleyenler olması onu çok gururlandırmış, kardeşim gururlanacak bir şey yok ortada, şizofren gibi yazıyorsun işte. hatta şizofrenden daha ağırı, engin ardıç gibi yazıyorsun. kitle ne beğenirse onu yazıyorsun, daha önce aksini yazmış olmanı umursamadan yazıyorsun. bu tek kişilik dev kadro işi değil, tek vücutta dev kadro işi olur olsa olsa.

----------------------------------------
    neyse, bu entrymin ardından adını vermek istemediğim bir sözlük yazarından "bu kadar harıl harıl takip edecek kadar ezik misin sen, acıyorum sana" şeklinde bir mesaj aldım. verdiğim cevapla beraber yayınlama isteğimi kabul etmediği, hatta şikayet ederek beni uçurtabileceğini söylediği için kimliğini belli edecek kısımlara yer vermeden kendi verdiğim cevabı da aşağıya ekliyorum:

"bak bu tepeden bakan tavrından hiç hoşlanmadım. beğenerek badilerime eklemiştim. badi listemden okuyorum ve bazılarına artı bazılarına eksi veriyorum. ama bu "ben debe için kasıyorum entrylerim debeye girsin diye her yolu deniyorum" entrysi yazar olarak gözümdeki tüm iyi izlenimi yok etti.

bırak sen bana yazık falan deyip acıma. meyve veren ağaç taşlanıyor kafasından bir sıyrıl.

iznin olursa bu mesajlaşmayı da entrynin sonuna ekleyeceğim, ne dersin?"
  • cabuk unutulmus olsa da, aslinda soyle bir yazardir:
    (bkz: #60916219)
    (bkz: #65571444)

edit: silinen entry cikarildi ve yenisi eklendi.
  • bir bakmışsın beşiktaşlı bir bakmışsın fenerbahçeli yazar. belli olmaz.

bakarsın galatasaray şampiyon olmuş bir anda galatasaraylı oluverir. güvenilmez.
  • (bkz: let the linç begin)

reklamın iyisi kötüsü olmaz düsturundan hareketle, sözlük celebrity'si olmak için parayla adam tutmuş yazar. *

anladık, süper entry'ler yazıyorsun, en harika sensin, ormanda 10 kaplan gücündesin ama sakin ol şampiyon. bu kadar komplekse ne gerek var.?

ne yapıyorsunuz kuzum siz? kenara not mu alıyorsunuz debe'leri? anlamaya çalışıyorum ama bir gülme geliyor*.
  • debeci biri izlenimi var bende.

mevzu yazdıklarının uydurma olup olmaması değil, burası da hiç bir zaman gerçek bilgiler kaynağı olmadı, kutsal bilgiler kaynağı idi. artık o da değil ama o başka konu. uydurma şeyler yazıp kaliteyi devam ettiren yazarlar oldu. kimse depeyi için kesin yaşanmıştır bunlar demez, ama hala sözlüğün en kaliteli yazarlarından. bir dünya örnek var bunun için.

bu bir dünya örneğin içinde bazıları yazdı beğenildi. bunlardan bazıları da beğenilmek için yazmaya başladı ve maalesef bir yerde tükendiler. bazıları da beğeniyi ana gündemleri yapmadan yazmaya devam ettiler. keşke onlardan olsaydı, eğlenceliydi bir zamanlar okumak. şimdi şablon üzerine yazılan bir şeyi okuyormuşum gibi hissettiriyor.
hesabın var mı? giriş yap