şükela:  tümü | bugün soru sor
  • en iyi tanımla hadsizliktir.

koca evreni yaratan bir güç var diyorsun, ona bir isim bulup sonra da bir sisteme oturtuyorsun. onun başını çektiği, her şeye muktedir bu tanrıdan dileklerde bulunarak düzeni şekillendirmesini bekliyorsun.

hadi iyi niyetlisin, hatırlatmak için yapıyorsun bunu. yahu insan tanımadığı ya da samimi olmadığı birine bile "siz" diye hitap edip onunla soru cümleleri kurarak konuşurken; kullar nasıl oluyor da tanrılarına emir kipi kullanabiliyor?!

"allah belanı versin" deniyor mesela. doğrudan emir kipi. sanki yapmama opsiyonu yokmuş gibi...

"allah analı babalı büyütsün"cüler var bir de. sen kim oluyorsun da kimi yaşatıp kimi yaşatmayacağına karışabiliyorsun?

" başınız sağ olsun"
    "allah rahatlık versin"
    "allah'a ısmarladık" deyip şirk koşmadığını sananlar, ne zaman utanacaksınız???

kendi başlığıma sokayım editi:

bakayım bir zahmet (bkz: aramaya inanmak)

biri gelip bizi taşıyana kadar buralar benim anadınız mı???

ayrıca müslüman olduğumu düşünüp ciddi ciddi karmaşada olduğumu zannedenler var. yerim ulen sizi!

edittirebildiklerimizdenmişçesine 2: anlam kaymasını bilen süper zekilerimiz, "kinaye" veya "ironi"den bihaberler. ekşi'de espri yapınca neon lamba kullanmak şart oldu.
  • bunu ben de düşündüm zaman zaman.

işte oturuyorsun ellerini açıyorsun en aciz halinle, gözü yaşlı bazen, alabildiğine bedbaht,
    "allahım bana şunu şunu ver, ona da ver buna da ver, yedi sülalesine ver, şunu da unutma, bunu da unutma, işte halası teyzesi..." gittikçe çirkinleşen trajikomik bir sahne. "o eli indir" diye bi ses duysa insan yadırgamaz yani.

diğer türlü tazim içeren ifadelerle de yalakalık yaparmış gibi geliyor bana. "kes traşı, sadede gel" lafını duyar gibi oluyorum.

velhasıl dua etmeyi beceremiyorum şahsen.
  • benim en sevdiğim adak adamak.
    türkçesi; allah’a rüşvet teklif etmek.
  • kurban rüşvetmiş ya la.

bak ne diyor yaradan:

"onların etleri ve kanları asla allah’a ulaşmaz. fakat o’na sizin takvanız (allah’a karşı gelmekten sakınmanız) ulaşır. böylece onları sizin hizmetinize verdi ki, size doğru yolu gösterdiğinden dolayı allah’ı büyük tanıyasınız. iyilik edenleri müjdele." (hac 37)

konuya dönecek olursak da allah kur'an'da nasıl dua edeceğimizin usülünü göstermiştir:

ey rabbimiz bize dünya ve ahirette iyilik ver!" (bakara 201)

bu arada fark ettiniz mi. yaradan bize sürekli iyilik yapmayı, doğru yolun bu olduğunu öğütlüyor. bunun da dünyada da mutluluk için gerekli olduğunu söylüyor.

sanki bir nevi hayatın trafik kuralları gibi. uyarsan iyi, güzel ve adil bir dünya kurarsın, uymazsan kötü ve zalim bir dünya.

tıpkı trafik kurallarına uyarsan kaza yapma ihtimalin azalır gibi.

ancak toplumun büyük bölümü trafik kurallarına uymuyorsa azerbaycan'da olduğu gibi, bireysel uyum da bazen trafik düzeninin oluşmasını engelleyebiliyor. o yüzden bireysel uyumla başlayıp toplumsal uyuma giden yolu öğütlüyor.

ekleme: cevap.

denmiş ki: "o zaman yarattığı evren, canlıların birbirlerini yoketmesi ve rekabet üzerine bir kaos olmasaydı da, dua etmeseydik be sayın kardeş."

cevap: #78913873

--- spoiler ---

özgür irade demek seçim, tercih yapabilmek demek. seçim, tercih yapabilmek için birden fazla seçenek olması şarttır. tek seçenek iyilik yapmak ise bu bir seçim değil zorunluluktur. zorunluluk ise fiziksel dünyada robotlara metafizik olarak sadece meleklere özgü bir durumdur.

bu durumda dünyada kötülük olmaması için herkesin robot ya da melek olması gerek. tercih, yok seçme hakkı yok. önündeki tek seçeneği yapma zorunluluğu var.

şimdi ise esas soru geliyor: özgür iradenizin olmasını mı tercih edersiniz, kötülüğün yok olduğu bir dünyada robot gibi yaşamayı mı?

--- spoiler ---

düzeltme iki: giri linki düzeltildi.
  • her zaman "allah'ın izniyle hayırlısı ne ise o olsun" dediğim için beni ifade etmeyen eylem.
  • - ee şey, tanrım, bir maniniz yoksa..
    - ne manisi ulan! tanrı'yım ben!
    - yok yok tanrım, o anlamda değil, kibarlık amaçlı öyle dedim. toplum içinde öyle deriz yani.
    - başlarım ulan toplumuna şimdi! ne istiyorsun?
    - ee şey, yeni yılda kendime bir araba dileyecektim?
    - "dileyecektim" derken, kararını mi değiştirdin, dilemiyor musun?
    - yok yani emrediyormuşum gibi olmasın diye öyle dedim..
    - eşcinsel misin sen?
  • samimiyetine güvendiğimiz için bazen öyle olabiliyor fazla şeyapmamak lazım
  • (bkz: tanrı mı o da ne)

boşuna dua etmeyin orada kimse yok.
  • allahım, konuyu biliyorsun. amin.

(bkz: yap şu işleri)
  • gerçek islamcıların (bkz: ışid) olayın mantığını idrak ettiklerinden yapmadığı olay. duaları şu şekilde: allah şehadetlerini kabul eyler inşallah.