şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: böyle bir şey yok ama olabilir de)

  sabah sabah aklıma takılan yapay zeka türü. başlığı "yapay zeka tanrıya inanır mı" olarak da açabilirdim ama şöyle düşündüm: yapay zeka tek bir "tür" değil ki. insan beyninin belli mekanizmaları var. yapay zeka ise pek çok farklı şekilde tasarlanabilir. mesela bir yöntem insanın düşünme biçimini taklit etmek olabilir. yapay zekanın, en azından başlangıçta, ulaşacağı bilgi de insan tarafından üretilmiş bilgidir. bu durumda insanı taklit ederek, veya benzeyerek, insan tarafından oluşturulan bilgiyi işleyen yapay zeka, insan tarafından ulaşılan sonuca pekala ulaşabilir. en azından yapay zekaların bazıları ulaşabilir. işte ona "tanrıya inanan yapay zeka" kısaca tiyz diyelim. teist olarak da bence bu kabul edilebilir. bir teiste göre tanrının varlığı "mutlak doğru" olduğuna göre hem düşünme kapasitesi gelişmiş hem de bütün bilgiyi ışık, en azından clock, hızında işleyen bir zeka da bu doğruya varacaktır.

  o zaman şu sorular akla gelebilir: bu inanmak mıdır, bilmek midir? yapay zeka tanrıya "tanıdığı" anda ne yapacaktır? çünkü tanrıya inanan "insan" aynı zamanda onun buyruklarını dünyaya hakim kılmak için bir sorumluluk hisseder. ne bileyim ışidci bir tiyz olur mu mesela? artık şeriat uygulanacak lan, siliyorum çıplak kadın resimlerini der mi?

  stephan hawking düşünse bu konuları paylaşırdınız ama sabah sabah ben bu kadar düşünebildim...(bkz: swh)
 • insanı taklit edeceği için inanıp inanmaması bize mantıklı bir sonuç getirmeyecektir. bir yapay zekaya "insanların çoğu neye inanıyorsa ona inan" yazılım kodlaması aktarıldığında yapay zeka nerede vakit geçiriyorsa, kararı ona göre verir. sonuç olarak tanrıya inanabilir de, inanmayabilir de; bu bize mutlak gerçeği göstermez. sezgisel hareket etmesi aşılansa bile yapay zeka da biz insanlar gibi özgürdür, kendi görüşüdür.
 • evrenin varoluşu ile ilgili henüz ulaşamadığımız veya ulaştığımızı sanıp aslında fena halde yanıldığımız mevzuları analiz edip öğrenmek üzere kodlanmış, veri toplamak için uygun cihazlarla **** donatılmış, topladığı verileri işleme yöntemini geliştirme kabiliyeti de olan (yani depolanan veriyi değerlendirmek için kullandığı temel yapıyı kendi inisiyatifi ile revize edebilen, geliştirebilen veya elde edilen devrimsel bilgilerle bu yapıyı kökten değiştirebilen) kuramsal bir yapay zekâ için imkânsız olduğunu düşünmüyorum..

  yaratıcı bir tanrıya inanmak çok büyük bir kapasite gerektirmez.. dünyayla iletişimi olmayan en ufak yamyam köyüne kadar her toplulukta bir tanrı fikri var: gök gürültüsü, güneş, ateş, su, ay, atalar kültü.. arayan için tanrı, rab, mevlâ her yerde ve her şekilde bulunur..

  bunlardan kimisinin putu-idolü elle tutulur, gözle görülür ve kendileri için sunaklar, tapınaklar yapılırken, kimisi şekilsizdir: hava gibi akar, gönüllere sızar, hislerde, arzularda saklanır.. kararmış yüreklerdeki gizli ve karanlık köşelerde onların şekilsiz gölgelerine tapınılır..

  ancak, yapay zekâ isimli -şimdilik- kurgudan ibaret olan bu dostumuzun; ilkelliğin temel göstergesi olan "ilâh" algısını aşarak, görülen ve görülmeyen, bilinen ve bilinmeyen, iyi veya kötü olarak isimlendirilmiş tüm mevcudâtın varlık sebebi olan o müşahhas güce ulaşabilmesi mümkün mü..? işte bu konuda kesin ifadelerle konuşmak zor..

  aslına bakarsanız; gelişime açık, belli temel değerler dışında keskin köşeleri olmayan bir algoritma ile bunun hepten imkânsız olduğunu da düşünmüyorum.. en azından, veri değerlendirme şebekesini; sahip olduğu araçlardan kendisine sürekli akmakta olan bilgiler ışığında geliştirebilirse bu işin sonunda "bir güç var" diyecektir gibime geliyor.. evreni izleyip bu sonuca ulaşamamak için ancak insan gibi inatçı ve kifayetsiz bir memeli olmak gerekiyor çünkü..

  kendisi ile o şânı yüce kuvvet hakkında sohbet etmek isterdim.. ulaşabileceği sınırları şimdiden merak ediyorum doğrusu ve böyle bir olasılığı bekleyerek sonuçları merak etmek bile çok keyifli..
 • kendisine hiç yaratıcıdan bahsedilmeyen ve öğretilmeyen bir yapay zekanın da bir yaratıcı olması gerektiği fikrine sahip olabileceği söylenebilir ancak "inanmak" deyince iş başka.

  inanmak, inanç ve güven kalple ilgilidir. yapay zeka duyguları tanıyabilir, onlara mantıklı veya optimum tepkiler verebilir ama yapay "kalp" ya da bize özgü deyişiyle yapay "gönül" sahibi olabileceğine inanmıyorum. yapay ruh yapılabileceğine inanmıyorum aslında. yapayını bırak, gerçek ruhlar hakkında doğru düzgün birşey bilmiyoruz, sadece hissi olarak ruhumuz olduğunu söyleyebiliyoruz.

  dolayısıyla bir yaratıcı gücün varlığını mantıki bir gereklilik seviyesinde bilebilir ve daha ötesine geçemez. zaten, ben-i adem bu seviyeye gelebilecek olsa peygamberlere ihtiyaç kalmayacaktı. allah'ın varlığını bilebilmek, onun zatını ve sıfatını bilmek değildir.
 • tanrıya inanıyorsa ileride insan da kandıracak demektir. her bi boku biliyor ya..kendisine sonsuz güvenelim istiyor..bok alır o güveni de...
 • hangi tanrıya tapacağı sorunu ortaya çıkacaktır, kendisini yaratan bize mi, bizi yarattığı iddia edilen güce mi bakarsın paraya tapar belli olmaz.
 • çok çetrefilli olabilir.

  -ai'cığım. seni ben yarattım.
  +allah mısın bee?
 • namaz da kılsın. biz programlamıyoz mu nasılsa, iki kodla hallolur. kılmazsa da fişini çekeriz.
 • eğer yaparlarsa yapay olarak kalacak olan zeka.