şükela:  tümü | bugün
  • (bkz: benny the dog)
  • bir dino buzzati kitabı. unutulmaz öykülerle doludur. beş on kez okunmalı.
  • -niye kemik yağdırmadın?*
  • tanrı ile karşılaştığındaki olası repliğin şu şekilde geliştiğini düşünüyorum:

- hav!
    -
    - hav hav!
    -
    - h...
    -
    -
    .
    buzzati unutulmuş bir kafka'dır. bu kitabının dışında tatar çölü adlı muhteşem romanında da tanrı ile, zaman ve kader ile büyük bir hesaplaşma içine giriyor yazar. *
  • tanrı görmüş köpek olark çevrildiğine de rastladığım defalarca okunası kitap. içindeki öyküler yeteri kadar uzun, sıkmayacak kadar kısa, insanı keyiflendiren (kahkaha attıran demiyorum, hoş olmayan durumları anlattığında bile boğmayan) ve akılda yer eden cinsten.
  • aşk, hepimizin hayatında en az bir kez tattığı o güzel duygu, hiçbir yerde bu kitapta bulunan boşuna çağrı adlı öyküdeki kadar yalın anlatılmamıştır:

"belki sen haklısın, denemek aptallık olacak. ama hiç olmazsa, evet hiç olmazsa seni görmek isterdim. ne olursa olsun şu ya da bu biçimde birlikte olurduk, keyiflenirdik. gece ya da gündüz, yazın ya da güzün, bilinmedik bir ülkede, dökülen bir evde, ruhsuz bir otelde, hiç önemi yok. yanımda olman yetecek. ben -söz veriyorum- burada durup çatıların gizemli çatırtılarını dinlemeyeceğim, bulutlara da bakmayacağım, ne de müziğe ya da rüzgara kulak vereceğim. sevsem de, bu anlamsız şeylere boş vereceğim. dediklerimi anlamayacak, bana yabancı olaylardan söz edecek, eski giysilerden, paradan yana yakınacak olursan, sabırlı davranacağım. şiirler, ortak umutlar, sevdaya onca dost hüzünler olmayacak. ama sen yanımda olacaksın. ve göreceksin yeterince mutlu olacağız, çok yalın bir biçimde, yalnızca erkekle kadın olarak, dünyanın her yerinde olduğu gibi."
  • dino buzzati ' nin öykü kitabıdır. yedi kat adlı bir öyküyü barındırır, güzeldir.
  • ''yaşam bir garip artık. karşı çıkamamak, çare arayamamak, açıklama getirememek ruhları çözüyor. ''