şükela:  tümü | bugün
  • günümüzde dijital olanları kullanılan, bi şekilde eski* olanlarının daha sağlam yahut güvenilir olduğu iddiaları da bulunan alet. genelde, orta yaşı geçmiş yüksek tansiyon sahibi yakınların evlerinde rastlanır. klasik modelin kullanımı* zevklidir. şöyle ki; cırtcırtlı bant sol kolun dirsekten yukarısına sarılır. stetoskopun ucu bantla kol arasına yerleştirilerek, mutlaka siyah olan ve sibobu kapatılmış pompa vasıtasıyla sözkonusu bant havayla şişirilir. kol batlayacakmış gibi morarana dek hava basıldıktan sonra sibop gevşetilir ve düşmeye başlayan ibrenin bulunduğu sayaçtan göz ayrılmadan kulak kesilinir. bi noktadan sonra derinden başlayıp giderek yükselen tonda bumplama sesleri duyulmaya başlar. hah işte o sesin başladığı nokta kaç numarayı gösteriyosa, o büyük tansiyonun kaç olduğudur. bumplama sesi giderek uzaklaşır ve son işitildiği noktada ibre neyi göstermişse, o da küçük tansiyonun kaç olduğudur. son bump sesi de bittikten sonra sibop tamamen gevşetilerek hava boşaltılır. yakınınıza "büyük şu, küçük bu kadar" dersiniz. muhtemelen tatmin olmaz ve "olmaz öyle şey. ver bana, ben kendim bakarım." der. bilinmesi gereken bi diğer gerçekse, kişinin kendi kendinin tansiyonuna bakması veya aynı kişiye hemen ikinci kez bakılmasının yanlış sonuç vereceğidir.
  • dijital olanı şöyle dursun, stetoskoplu modelin bile gereksiz ve fazla yapay olduğunu düşünen halkımızın ezelden beri kullanmakta olduğu bi diğer alet yüzüktür. kullanımı özetle, bir zincire geçirilen altın yüzüğün, sol kolun iç yüzü üzerinde gezdirilmesi ve bi noktadan sonra çılgınca sarkaç gibi sallanmaya başlaması esasına dayanır. çok tecrübeli kişiler* göz kararı ile büyük ve küçük tansiyonu bu şekilde hesaplarken, daha spesifik olmak isteyenler bi de mezro kullanır ve tansiyonun rakamsal büyüklüğünü ordan "okur"lar.
  • gunumuzde bilege saat gibi takilip tek dugmeye basarak tansiyon olculmesini saglayan modelleri mevcut olan cihaz.
  • aritmi hastalarinda dogru olcum yapamayan alet
  • hastanelerde yogun bakım ünitelerinde, duvara takılı cıvalı modelinin bulunduğu alet. en sağlam ölçüm bu şekilde yapılır.çünkü ibreler zamanla eskiyebileceği veya yayları gevşeyebileceği için az da olsa yanlış ölçüm verebilirler. cıvalı tansiyon aletinde ise cıva basıncı sabit olduğundan bu ölçüm değişmez.
  • omron tarafından üretilenleri iyidir, hoştur. kullanması kolaydır.
  • (bkz: erka)
  • sol kola takıp kalp hizasına çıkarıp otuz saniye kadar bekledikten sonra her türlü detayı * * * veren faydalı alet.