şükela:  tümü | bugün
  • her konuda herşeyi bilen, kafasini bilimle (o-x-r) bozmuş mühim şahsiyet....
  • say plakali cipiyle bostanci sahil yolunda turlarken karsilasabileceginiz çok ama çok enteresan adam. bir dönem harvard'da asistanlik yaptigi iddia edilir. sinav sonucuna itiraz edip 20 olan notunuzu 90 yapabilirsiniz,farkli bir hocadir. kocaeli üniversitesi'nin önemli karakterlerindendir.
  • zulmünden sağ kurtulabilenler, facebook'ta "tansu say'ın zulmünden kurtulanlar" isminde bir grupta toplaşmışlardır.

http://www.facebook.com/group.php?gid=5226497557
  • hayatta tanışılmaması gereken 3 kişiden biridir kendileri(diğer iki kişinin pek önemi yok). ayrıca kocaeli üniversitesinde mesleki ingilizce , iş hayatında ingilizce derslerine giren ;bölümü pazarlama olan ;bu yıl içinde prof. olmayı başarmış er kişidir .
  • doneminde alamamam sebebiyle daha once dersini almis arkadaslarim tarafindan oldukca goklere cikarilmis -gecmek zor olm ondan hele sen siksen gecemezsin denmis fekat gecmenin o kadar da zor olmadigi anlasilmistir kendisinden.gerci kagit sifirdir ama can egrisine ayak uydurulmustur.neymis felaket tellalligi yapmamak arkadaslari korkutup uykusuz birakmamak gerekiyormus...neyse basarilarimin devamini tansu nun diger dersi is hayati nda da diliyorum
  • verdiği mesleki ingilizce dersinin sınav sorularından birinin cevabı boston tea party'dir. sadece boston tea party. cevabı uzatırsanız, puanınız düşer. it's boston tea party, because... felan diye girerseniz eklediğiniz kelime başı puan düşer.
  • tam adı abdurrahman tansu say olan akademisyendir. bilim ve pazarlama isimli bir kitabı varmış kendilerinin. bu vesileyle dikkatimi çekmeyi başarmıştır. akademisyenliği ve bilimselliğiyle ilgili fikirlerimi kitabı okuduktan sonra belirteceğim, ama bu girişimi dahi son derece takdire şayan; genelde sosyal bilimlerin, özelde işletme kanadının bilimselliği hala tartışılırken...*
  • ders aldığım hocalar arasında açık ara en eğitici olanı. berbat bir eğitim sistemi içinde kendince uyguladığı sistemiyle mutlaka insana bir şeyler katmayı başarıyor, eğer üniversitede kariyer yapmak istesem bu tarz biri olmak isterdim herhalde. bir de sunum yaptırmasa tadından yenmez ama o kadar olur ki ilerde muhtemelen bi yerlerde onun da faydası görülecektir. ha ben yırttım sunum olayından o da ayrı bir meseledir efem
  • bu adam öğretmiyor. eğitiyor. bakış açısı veriyor. üniversitenin amacı da budur zaten. harala gürele bilgi yüklemek yerine, bilgiye bakış açısı kazandırmaktır. 2 yarıyıl dersini alma şansını yakaladım.
  • yıllar oldu dersini alalı ve bugün hala hayatıma en çok faydası dokunmuş insanlardan biridir gözümde. siz gerçekten öğrenmek isterseniz çok ama çok fazla şey öğrenebilirsiniz derslerinden.

bilimsel yöntem kullanımını onun kadar basit ve onun kadar etkili şekilde anlatan başka bir hocaya rastlamadım. eğitimi ileriki hayatınızda kandırılmamanız, sömürülmemeniz için size en gerekli araçları verir.

derslerinde başarılı olmak istiyorsanız şu esasları aklınızdan çıkarmayın:

1- bilimsel düşünmeyi öğrenmeniz lazım. zira hurafelere, kulaktan dolma laflara düşmandır kendisi. her şey ispatlanabilir olmalıdır. çevrenizin ve medyanın dediklerine şüpheyle yaklaşmanız lazım.
    2- büyük devlet her zaman küçük devletten iyidir. devlet kontrolü her zaman kontrolsüzlükten, sınırsız serbestlikten iyidir. özelleştirme genel olarak yanlıştır. bunları zaman serileri gibi yöntemlerle, çeşitli örneklerle (soğuk savaş sırasında sscb-abd'nin gelişim oranlarının kıyaslanması gibi), o'larla ve x'lerle gösterebiliyorsanız daha da gözüne girersiniz.
    3- tansu hoca'nın derslerinde verdiği abd'nin bretton woods'taki oyunbozanlığı gibi, batmakta olan harley davidson'ı korumak için getirilen vergiler gibi, karşılaştırmalı üstünlükler teorisinin yanlışlığı gibi örnekleri iyi aklınızda tutun. o örnekleri boşuna vermiyor. ileriki hayatınızda çok işinize yarayacak.
    4- genel kültürünüz iyiyse ve hocanın kendi tabiriyle "radarlarınız açıksa" gözüne girersiniz. iktisat bir okyanussa eğer, siz işletmeci olarak o okyanusta geminizi hedefe götürmeye çalışan bir kaptansınız. uyuyan kaptanlar eninde sonunda gider bir mendireğe toslar. uyanık olun.
    5- küreselleşme = sömürüdür. tarih boyunca büyük devletler küçük devletleri hep sömürmüştür ve bundan sonra da böyle olmaya meyillidir (güçsüz ve teknolojisi geri olan devletlerin güçlenene kadar kısmen içe kapanması ve gelişene kadar kendini sömürtmemesi lazımdır). bunu unutmayın.
    6- hocayla tartışmaktan korkmayın. ders sırasında susup oturmayın. her konuda onunla aynı görüşte olmak zorunda değilsiniz. kendisiyle tartışılmasından memnun olur. tabii ki argümanlarınız da sağlam olsun. akademik tartışma ile çıkıntılık yapmak aynı şey değildir.

teşekkürler hocam, hayatımda en çok saygı duyduğum insanlardan biriydiniz.