• microsoft turkiye'nin genel mudur yardimcilarindan en konusmaci, en ho$be$ ve en sacli olani. :p
  • yeni bilkom genel muduru.
  • hayatını pda'dan önce ve pda'dan sonra diye ikiye ayırmış bilgisayan şahsiyet.
  • donanımdan kopamayanlardan, hp kökenlidir.
  • şimdi bu türkiye'nin bilişim alanında yöneticilik kariyeri yapanların birçoğunun rol model olarak örnek aldıkları bu kişi hakkında hiç bilişime ait olmayan ama fazlasıyla insani olan bir olay anlatacağım..tansu bey hemen hemen her üniversitede düzenlenegelen deneyim paylaşma kisveli toplantılardan birindedir. kendisine ağzı açık bir vaziyette bakan kitlenin iş dünyası hakkındaki şuursuzluğunu fark etmiş olacak ki balllandıra ballandıra anlatıp dururkene; en iyi niyetlenin bile "dümbelek sesi geliyor bir yerlerden, yoksa aramızda bir ukala mı var..?" diye kendine sorduğu bir anda bomba üstüne bombalar patlatır...

der ki: arkadaşlar benim size önerebileceğim en önemli "things to do" lardan biri de halka uzak olmamanız. bakın bana her fırsat bulduğumda haftasonunda üzerime yırtık pırtık bir bulucin ile eski püskü bir tişort geçirip pazarlarda gezmeye gayret ediyorum. hatta bu şekilde fark ettiğim çok fazla şey oldu: mesela korsan cd'cilik yapanların birçoğu kazandıklarının büyük bir kısmını pkk'ye yardım olsun diye veriyorlar. sakın kopirayt çiğnemeyin ülkenize kötülük yapmayın...

şimdi bu sözlerin sonunda yer alan sallamalara hiç değinmeyeceğim. benim ilgimi çeken kısım tansu bey'in halka inme çabası. ne kadar da acı çekiyordur kendisi o yırtık kot ile eski tişörtlerin içinde diye empati yapıyorum. bir an yerine koydum kendimi; aman canım gelmişsin en kıral yöneticilik pozisyonuna hatta billgates' ağamızdan ödül bile almışsın ama bir de halka inmeyi kendine ilke edinmişsin. vay canım vay. yazık sana...

öğrenciler ile deneyim manasında paylaşacak tek değeri bile olmayan bir top class yöneticinin kendi ezikliğini öğrenciler karşısında fark etmesi sonrasında "kendini farklılaştırma" çabasının hazırlıksız olması durumunda nasıl sırıttığını bilsin isteriz. ne onu ağzı açık bir vaziyette dinleyen kitle ne de derst kredisi kaybetmemek zorunda olan kitle bunun fark etmeycek kadar aptal değil..ha yarın öbürgün emeğimizi gates adına bizzat sömürmek için birçoğumuzun karşısına çıkacaksın ama bil ki hayatındaki tek başarının kendi emeğini pazarlama becerin olduğunu biliyoruz. ve bunu yapamadığından dolayı aşağıladığın "pazar insanı" içinde fink atarken tek memnuniyetinin pazar sınıfına dahil olmadığından kaynaklandığını da..
  • twitter'dan beni takip eden şahıs, iş istesem takibi bırakır mı acaba?
  • birlikte çalışması gerçekten keyifli olan ve bilgi anlamında insana çok şey katan kişi.
  • çin'de iş yoğunluğundan evlerine gidemeyen çalışanlara, ofiste yatacak yer verilmesini ( ranzada veya kampette) "imkan sunmak" olarak gören insan.

https://twitter.com/…status/778240228561657857?s=09

ben de iki imkan(!) sunayım:

- şirketi maddi olarak desteklemek için çalışanların böbreklerini satma imkanı

- yine maddi destek amacıyla zaten göremedikleri ailelerini köle olarak satma imkanı

maksat şirketlere zeval gelmesin.

edit: tansu bey twitter üzerinden mesaj atıp 140 karakter kısıtlamasının azizliğine uğradını, kastettiğinin bu olmadığını aksine kinaye yoluyla eleştiediğini belirtti.
  • (bkz: #66678312)
  • "iş hayatımda herkesi tanımaya emek sarf ediyorum, bunun için vakit buldukça toplantılara katılıyorum. iş hayatında herkes sevdiği insanlarla iş yaptığı için bu durum benim için kapıları daha kolay açıyor"
hesabın var mı? giriş yap