şükela:  tümü | bugün
  • ağız ve boğazda görülen ağrı ve tahrişlere bağlı, yanma, kızarıklık, şişlik hissi ve yutma güçlüğü şeklinde belirti veren şikayetlerin giderilmesinde kullanılan, şeker içermeyen boğaz pastili. naneli ile limonlu ballısı bulunuyor piyasada. bir kutu içinde onarlı iki ayrı ambalaj yapılmış toplam yirmi pastil var.

şiddetli grip ve öksürük nedeniyle oduna dönmiş boğazı insanı kıvamlara getiren mucizevi bir pastil. strepsils falan hikaye bundan sonra benim için.
  • içinde hayvan gibi kanserojen etkisi olan benzidamin hidroklorür içeren pastil. bildiğin gargarayı pastilleştirmişler. iyi mi, evet etkili...
  • tantum verde'nin spreyini kullanıyordum eskiden. çok kötü grip oldum geçen gün doktordan çıktım, eczaneden ilaçları alırken en ön sıraya dizmişler bunları. tantum verde zaten bilindik bir marka. eczacının da tavsiyesiyle aldım ve gerçekten çok memnun kaldım. öksürüğü kesiyor. günde 3 tane den fazla kullanılmamalı.
  • limonlu olanına 15 lira bayıldığım pastil. hastalığın verdiği beyin uyuşmasıyla '15 lira ne lan, kalsın lamına (bkz: lam) koyayım' da diyemedim, almak zorunda kaldım. reçetedeki diğer iki ilacı devlet karşılıyormuş ama pastili cebimizden ödüyormuşuz, iki lira da reçete parası vermem gerekiyormuş. şimdi yazarken fark ettim de; eczacı beni çok güzel kazıklamış galiba.

yaklaşık 6-7 tane kullandım bugün, ağrı da acı da geçmedi. ara ara hafiflediği oldu ama o diğer ilaçlardan kaynaklanmış da olabilir (bkz: daymol) (bkz: geral). tavsiye konusunda bir şey diyemem ama bir daha alır mısın derseniz... ölsem almam lan. 2 bira içerim ben o paraya, ne hastalık kalır ne boğaz ağrısı. kahrol tantum verde, kahrol paragöz eczacı, yaşa tuborg gold!
  • ambalajı dolayısıyla çok beğendiğim pastildir kendisi. yanında sadece hasta olunca değil sürekli pastil taşıyan kişiler* için kullanışlı, ince uzun şeker paketi gibi. diğer hap gibi paketlenmiş pastilleri çantada taşımak bi eziyet.
  • benim için bir strefen değildir. jalt ettim, spreyine güvenip aldım.