şükela:  tümü | bugün soru sor
  • ancak kötü niyetlilerin veya gezi/geri zekalıların yapabileceği kıyaslama.

şimdi...

1970'lerde ülkede kıtlık ve açlık vardı. en ufak bir gıda malzemesini almak için bile bir karneye sahip olmanız, bunlar da yetmezmiş gibi saatlerce kuyruk beklemeniz gerekirdi. türkiye'nin en zengini de olsanız gıdaya olan erişiminiz kısıtlıydı.

şu an ise ülkede kıtlık veya açlık yok. isteyen tüp de alıyor, sana yağ da alıyor, sebze meyve de. bugün hanginiz istediğiniz bir şeyi istediğiniz bir yerden şıp diye alamıyor? çıksın söylesin. eti de sebzeyi de tüpü de mahallenizdeki en yakın market veya bakkaldan alabiliyorsunuz. 1970'leri yaşayanlar için bu büyük bir mucize. siz şımarık gezizekalılar bunu anlayamazsınız.

ülkemizde bolca bulunan meyve ve sebzeler tanzim satış noktalarında sadece biraz daha ucuza satılıyor. isteyen alıyor, istemeyen almıyor. yani haftalık gerekli gıdanızı alabilmek için illa ki elinize karne alıp gidip burada alışveriş yapmak zorunda değilsiniz. isteyen süpermarketten yapar gıda alışverişini, isteyen pazardan. yani chp'nin yaşattığı o sefalete ve bitmeyen kuyruklara benzemiyor bu kuyruklar. tanzim satış noktaları yaygınlaştıkça ve bu yepyeni sistem daha da oturdukça bu kuyruklar doğal olarak bitecektir.

ikisi arasındaki farkı anlamamak için ya kötü niyetlil ya da gezi/geri zekalıların olmanız lazım.

bence hem gezi/geri zekalı,

hem de kötü niyetlisiniz...
  • 70 lerde ne karnesi lan.

o karne mevzusu 1940 ların ikinci dünya savaşı atmosferinde ülkeye ithalat engellenir de burada ne yer ne içeriz ne zaman biteceği de belli değil diye yapılan bir şeydi.

bir de aklı sira gezi mezi esprisi yapmış.

neyse gülün geçin.
  • savaş sonrasını, kıbrıs ambargolarını falan bunları bilmeden mal gibi konuşursanız böyle olabiliyor işte.

o zamanlar; devlet tüm duran varlıklarına, rafinerilere, fabrikalara, limanlara, topraklara, işletmelere sahipti ve gerektiğinde diğer devletlere de posta koyuyordu.

şimdi devletin neredeyse hiç duran varlığı yok, üstüne de amerika' ya rahibini vermiş, rusya' dan kırk kere özür dilemiş. ona rağmen insanlar sokaklarda tuzunu almış, ucuz hıyar sırası bekliyor.

bence şu an durum daha vahim. çünkü en azından o zaman seni ayağa kaldırabilecek varlıkların ve koruduğun bir devlet gururun vardı. artık bunların ikisi de yok.
  • beynini s*ktiğim 2019 da sebze-meyve alamamak nedir peki? onu konuşacağına gelmiş burda amık amık konuşuyorsun beyinsiz çomar. müstehak gerçi sizr ama sizin yüzünüzden garibanlar da mağdur oluyor ben sadece ona üzülüyorum.

t: bir kıyas.
  • hem eleştirirler hemde gidip alışver iş yaparlar bunlar.ucuza sebse dağıtımını nasıl karneyle karşılaştıra bilirsiniz?acı ahlaklı olun ahlaklı.
  • 70’lerdeki kuyruklardan şikayetçi olanlar, türklerin rumlar tarafından kesilmesine seyirci kalmak isteyen vatan hainleri ve onların hain torunlarıdır. bugün ki kuyruklar için ne bir harekat düzenlendi ne bir ambargo var. tamamen hükümet fiyaskosuna bağlı sıralar ile kıbrıs ambargosuna bağlı sıraları kıyaslamak zaten beyinsizlik örneğidir.
  • sokmuşum 70'lere. bana ne kardeşim 70'lerden? ben 70'lerde yaşamadım, şu anda da 70'lerde yaşamıyorum.

şu anı da kendi standartlarımın ne kadar düştüğüne göre değerlendiririm.
    70'lere göre değerlendirmek ve de o tarihlere göre kendime standart koymak zorunda değilim.

geçmiş tarihe göre yaşam kalitemizde bir değişiklik olmaması gerekiyorsa o zaman, buyrun hep beraber ortaçağdaki ahır seviyesindeki taştan yapma evlerde yaşayalım.

düzeltme:yazım.
  • birisi bütün dünyanın krize girdiği diğeri ise bütün dünyada gıda fiyatlarının düştüğü ve üretim teknolojilerinin ucuzladığı dönemde gerçekleşmesi dışında farkı olmayan iki kuyruğun karşılaştırılması.

70lerde ki kuyruklar zamanı da karaborsa fiyatlarını karşılayabilirseniz kuyruğa girmeden ürün satın alabiliyordunuz. bugün de market pazar fiyatını karşılayabiliyorsanız oralardan alabilirsiniz ürünleri.
  • 70'lerdeki kuyruklarda mal mal beklerdi insanlar. elleri üşürdü.

şimdi öyle mi? herkesin elinde son model cep telefonları, beklerken hiç sıkılmıyorlar, bataryaları da sıcacık...

teşekkürler spermmen!
  • gayet mantıklı bir harekettir.